Մեծ պոտենցիալ` հայ-ռուսական գիտական համագործակցության ոլորտում. վարչապետն ընդունել է ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի նախագահին 11/05/2021   15:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության գիտությունների ակադեմիայի նախագահ, ակադեմիկոս Ալեքսանդր Սերգեևին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Սերգեևին և կարևորել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գիտության ոլորտում համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ այցի ընթացքում կքննարկվեն համատեղ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացման հնարավորությունները` արդյունավետ փոխգործակցություն ապահովելով երկու երկրների գիտական հանրույթների համար: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ գիտության ու կրթության ոլորտը ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների թվում է. 2022 թվականի համար գիտության ոլորտին ուղղվող ֆինասնական միջոցներն ավելացվելու են 85 տոկոսով, ինչն այս ոլորտում կառավարության տեսլականի ապահովմանն ուղղված կարևոր  ցուցանիշ է։
Ալեքսանդր Սերգեևը նշել է, որ իրենք շահագրգռված են Հայաստանի գիտնականների, գիտաշխատողների հետ համագործակցության ընդլայնմամբ՝ հավելելով, որ կոնկրետ առաջարկների շուրջ քննարկումներ են ընթանում: ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի նախագահի խոսքով՝ ԽՍՀՄ տարիներին հայ և ռուս գիտնականների միջև փոխգործակցությունը եղել է բարձր մակարդակի վրա, հայ գիտնականներն իրենց զգալի ավանդն են ներդրել ոլորտի զարգացման գործում:  Ալեքսանդր Սերգեևը կարևորել է գիտական նոր մշակումների, փորձի փոխանակման, երիտասարդ մասնագետների կրթության ու որակավորման բարձրացման ուղղությամբ համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է գիտության ոլորտում հայ-ռուսական կապերի ընդլայնմանն ուղղված նախաձեռնությունները և նշել, որ ՀՀ կառավարությունն ամեն կերպ կաջակցի դրանց հաջող իրականացմանը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ գիտության ոլորտը ևս կարող է դառնալ հայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցության առանցքային ուղղություններից մեկը:
14:21 05/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը Կապան է մեկնել Տաթեւի ճանապարհով. hraparak.am
14:16 05/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Վրաստանի սահմանադրական դատարանի նախագահին
18:15 04/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատրաստում են Փաշինյանի հեռացումը. դրսում սցենարներ են մշակում. Վիգեն Հակոբյան (տեսանյութ)
12:39 04/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼոքդաունների չենք գնալու. Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց պատվաստվել
12:23 04/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԷդիկ Հակոբյանը նշանակվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնակատար

Большой потенциал в сфере армяно-российского научного сотрудничества: Пашинян принял президента РАН 11/05/2021   17:26  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял президента Российской академии наук, академика Александра Сергеева. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
Премьер-министр приветствовал г-на Сергеева и подчеркнул важность развития и расширения сотрудничества между Арменией и Россией в области науки. Никол Пашинян выразил надежду, что в ходе визита будут обсуждены возможности реализации совместных программ и проектов, обеспечивая эффективное взаимодействие между научными кругами двух стран. По словам главы правительства, сфера науки и образования входит в число приоритетов правительства Армении: в 2022 году финансирование науки увеличится на 85%, что является важным показателем обеспечения видения правительства в этой сфере.
Александр Сергеев отметил, что они заинтересованы в расширении сотрудничества с армянскими учеными и научными сотрудниками, добавив, что ведутся обсуждения вокруг конкретных предложений. По словам президента РАН, в советские годы сотрудничество армянских и российских ученых находилось на высоком уровне, армянские ученые внесли значительный вклад в развитие этой области. Александр Сергеев подчеркнул важность реализации совместных программ по новым научным разработкам, обмену опытом, обучению и повышению квалификации молодых специалистов.
Премьер-министр Пашинян приветствовал инициативы, направленные на расширение армяно-российских связей в области науки, отметив, что правительство Армении всячески будет поддерживать их успешную реализацию. По словам главы правительства, сфера науки может стать одним из ключевых направлений армяно-российского стратегического сотрудничества.