ԱԺ փակ նիստում կքննարկվի սահմանին տիրող իրավիճակը. ԱԺ-ն ընդունեց ընդդիմության առաջարկը 10/26/2021   10:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ն Ադրբեջանի հետ շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ փակ նիստ կանցկացնի։ Խորհրդարանն ընդունեց ԱԺ պատգամավորների 1/5-ի համապատասխան որոշման նախագիծը։
Նշենք, որ պատգամավորները գրությամբ առաջարկել էին հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող՝ «ՀՀ-ի և Ադրբեջանի շփման գծում տիրող իրավիճակը և սահմանազատման խնդիրները» հրատապ թեմայով քննարկում անցկացնել փակ նիստում։
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը նշեց, որ այդ նիստում առաջարկվում է հարակից զեկուցման հնարավորություն տալ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Կամո Քոչունցին և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար Արման Մարալչյանին։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ առաջարկել էին որպես հարակից զեկուցող ներգրավել նաև ԱԳ նախարարին, և հետաքրքրվեց, թե ինչու՞ նրան չեն ներգրավել։
Ռուբեն Ռուբինյանն ասաց, որ ընդդիմության առաջարկը փոխանցել են կառավարությանը, որտեղից հարկ են համարել ԳՇ պետի տեղակալին և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատարին գործուղել ԱԺ այդ քննարկման համար։
11:24 06/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍոցփաթեթում նոր ուղղություններ ավելացնելու մասին նախագիծն ընդունվեց. «Հայաստան» խմբակցությունը ձեռնպահ քվեարկեց

Парламент Армении принял предложение оппозиции о проведении закрытого заседания по ситуации на границе 10/26/2021   10:54  |  Лента новостей
Парламент Армении проведет закрытое заседание по ситуации на линии соприкосновения с Азербайджаном. Национальное Собрание Армении приняло соответствующий проект решения.
Отметим, что депутаты предложили провести срочное закрытое обсуждение по ситуации на линии соприкосновения с Азербайджаном и проблемам демаркации.
Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян отметил, что на этом заседании предлагается предоставить первому заместителю начальника Генштаба ВС Камо Кочунцу и командующему  погранвойсками СНБ Арману Маралчяну возможность выступить со смежным докладом.
По словам секретаря парламентской фракции “Армения” Арцвик Минасян, политсила предложила привлечь в качестве содокладчика и главу МИД. Он также поинтересовался, почему его не привлекли к участию в дискуссии.
В ответ Рубен Рубинян заявил, что предложение оппозиции было передано правительству, где сочли необходимым командировать на это обсуждение в НС замглавы ГШ и командующего погранвойсками СНБ.