Զգալի արտաքին պարտք ունենք. Տիգրան Խաչատրյան 10/25/2021   12:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական պարտքը 2022-ի տարեվերջին անվանական արժեքով կկազմի 4 տրիլիոն 740 մլրդ դրամ։ ԱԺ հանձնաժողովների նիստի ժամանակ 2022-ի պետբյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարը նշեց, որ 2022-ին նախատեսում են եկամուտների զգալի աճ, հատկապես հարկային եկամուտների ավելացման շնորհիվ։
«Նախագծով 1 տրիլիոն 843 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ են սպասվում հաջորդ տարվա համար։ 2022-ին հատակապես կապիտալ նշանակության ծախսերի էական աճ է նախատեսված՝ 223.8 մլրդ դրամ»,-նշեց Տիգրան Խաչատրյանը։
2022թ.-ի պետբյուջեի կապիտալ ծախսերը 211.7 մլրդ դրամի չափով կֆինանսավորվեն ներքին աղբյուրների հաշվին և 134.8 մլրդ դրամով՝ արտաքին աղբյուրների հաշվին։ Նախարարը նշեց, որ նախորդ երկու տարիների համեմատ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին աղբյուրների հաշվին կապիտալ նշանակության ծախսերի ֆինանսավորումը զգալի աճ է ունենալու այս տարվա ընթացքում։
«2022թ.-ի պարտքի մարման և սպասարկման համար կպահանջվի 517 մլրդ դրամ, որից 303 մլրդ դրամը՝ պարտքի մարումներին ուղղված գումարները կլինեն, իսկ 214 միլիարդը՝ պարտքի սպասարկման տոկոսավճարները կկազմեն: Մեր հիմնական խնդիրներից մեկը նրանում է, որ կառավարության պարտքի զգալի մասն արտարժութային են։ Այսինքն՝ թե՛ պարտքը, թե՛ պարտքի սպասարկման հարցերը շատ զգայուն են փոխարժեքի փոփոխության հարցերից։ Զգալի արտաքին պարտք ունենք։ 2022-ի ավարտին արտաքին պարտքը կկազմի ընդհանուր պարտքի 69 տոկոսը»,-ասաց Տիգրան Խաչատրյանը։
11:54 25/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ2022թ-ը լինելու է հակաբյուջետային կանոնների տարի․նախարար
09:22 05/09/2020  |  Մամուլ2021-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ նախարարը կեսից թղթապանակը դրել է թեւի տակ ու հեռացել. «Հրապարակ»
14:23 01/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արմենիա Վայն» ընկերությունում մեկնարկել է խաղողի մթերումը․ Տիգրան Խաչատրյանը հետևել է մթերման վերահսկման թվայնացված համակարգին
12:42 14/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀակաճգնաժամային 23-րդ միջոցառման շրջանակում ավելի քան 6000 աշխատակցի աշխատավարձ կփոխհատուցվի
14:28 10/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Support Armenia Fund»-ը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը կհամագործակցեն՝ խթանելու միկրոբիզնեսի վերականգնումը
17:30 03/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԷկոնոմիկայի նախարարը և Համաշխարհային բանկի թիմն արձանագրել են զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի հաջող ընթացքը
10:35 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Խաչատրյանը զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է համավարակի հետևանքներով առաջացած խնդիրների հաղթահարման ուղիները
09:52 10/04/2020  |  ՄամուլՈ՞ր ապրանքների գները կիջնեն․ ինչ պայմանավորվածություն է եղել․ «Ժողովուրդ»
14:38 03/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՀնարավոր են պարենային որոշ ապրանքների թանկացումներ. նախարար
14:15 03/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՊետք է զգույշ լինենք` հնարավորինս քիչ տնտեսական վնասներ ունենանք. Նախարար

Глава Минфина Армении: у нас значительный внешний долг 10/25/2021   12:52  |  Экономика
Госдолг  Армении к концу 2022 года по номинальной стоимости составит 4 триллиона 74 миллиардов драмов, заявил на заседании парламентских комиссий министр финансов РА Тигран Хачатрян.
Министр отметил, что в 2022 году прогнозируется значительный рост доходов, особенно благодаря увеличению налоговых поступлений. “Согласно проекту, доходы для следующего года ожидаются на уровне 1 трлн. 843 млрд. драмов. В 2022 году планируется значительное увеличение особенно капитальных расходов - 223,8 млрд. драмов”, - отметил Тигран Хачатрян.
Капитальные расходы госбюджета на 2022 год в размере 211.7  млрд. драмов будут профинансированы за счет внутренних источников и 134.8 драмов – за счет внешних источников. По словам министра, по сравнению с показателями за предыдущие два года, финансирование капитальных расходов как за счет внутренних, так и внешних источников существенно увеличится в течение текущего года.
“Для погашения и обслуживания долга в 2022 году потребуется 517 млрд. драмов, из которых 303 млрд. драмов – это сумма для погашения долга, а 214 млрд. драмов составят процентные платежи по обслуживанию долга. Одна из основных наших проблем заключается в том, что существенная  часть долга правительства - в иностранной валюте, то есть как долг, так и вопросы обслуживания долга весьма чувствительны к изменению курса валюты. У нас значительный внешний долг. К концу 2022 года внешний долг составит 69% от общей долга”, - сказал Тигран Хачатрян.