Իրանն արգելել է իր տարածքով դեպի Նախիջեւան թռիչքները, Բաքուն էլ փակել է Իրանի հոգեւոր առաջնորդի ներկայացուցչի գրասենյակը. Սրընթաց զարգացումներ 10/05/2021   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի հյուսի-արևմուտքում՝ իրանական, իսկ Նախիջևանում թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների ֆոնին Իրանն ու Ադրբեջանը նոր սահմանափակումներ են մտցրել։
Ադրբեջանում փակվել է Իրանի գերագույն առաջնորդ, այաթոլլա Ալի Խամենեիի ներկայացուցիչ Օջագ Նեժաթի գրասենյակը: Տեղեկացնում է ադրբեջանական MInval.az կայքը։
Դա պատճառաբանվել է հակահամաճարակային կանոնների, իբր, խախտմամբ. Նշվում է, որ ոստիկանության աշխատակիցների մասնակցությամբ ստուգումներ են իրականացվել Հուսեյնիյա մզկիթում, որտեղ տեղակայված է գրասենյակը։
Ադրբեջանի ՆԳՆ ներկայացուցիչ Էհսան Զահիդովը հայտարարել է, թե քաղաքի որոշ շրջաններում վերջին օրերին կտրուկ շատացել է կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը։ Նման վայրերից մեկն էլ իբրև նշված մզկիթն է, այդ պատճառով էլ այն փակվել է:
Միաժամանակ այսօր հայտնի էր դարձել, որ պաշտոնական Թեհրանը ռազմական կապուղիների միջոցով ադրբեջանական կողմին հայտնել է, որ արգելել է թռիչքներ իրականացնել դեպի Նախիջևան։ Թռիչքները օդային տարածքով արգելվել է մասնավորապես ռազմական մատակարարումների համար։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Իրանը կտրուկ քայլերի է դիմել նաև Թուրքիայի հետ սահմանին։ Անորոշ ժամանակով իրանցիների համար փակվել է Ռազի, Խոյ անցակետը, որը դեպի Թուրքիա տանող երթուղիներից մեկն է։
15:35 04/10/2021  |  Միջազգային լրահոս21-րդ դարի Ադրբեջանական Նացիզմը. հրեական համայնքի երեխաներին պարտադրում են երգել Ադրբեջանի հիմնը

Напряженность между Тегераном и Баку нарастает: Иран закрыл свое небо для военной авиации Азербайджана 10/05/2021   17:22  |  Лента новостей
Тегеран и Баку ввели новые ограничения на фоне иранских учений на северо-западе Ирана и азербайджано-турецких учений в Нахиджеване.
В Азербайджане закрыли офис Оджага Неджата — представителя верховного лидера Ирана Хаменеи в Азербайджане. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Закрытие офиса объяснили якобы нарушением противоэпидемических правил. Отмечается, что сегодня днем при участии сотрудников полиции и других специалистов была проведена инспекция мечети Гусейния, где находится офис, и место поклонения было закрыто.
Глава пресс-службы МВД Азербайджана Эхсан Захидов заявил, что в последние дни в нескольких местах Баку резко возросло число зараженных COVID-19, и якобы одним из таких мест является мечеть Гусейния, поэтому она была закрыта.
В то же время сегодня стало известно, что официальный Тегеран по военным каналам уведомил азербайджанскую сторону о том, что ввел запрет на полеты в Нахиджеван самолетов, выполняющих в основном функции военного снабжения.
Как стало известно “ФактИнфо”, Иран также предпринял решительные шаги на границе с Турцией. Контрольно-пропускной пункт Рази, Хой, который является одним из маршрутов, ведущих в Турцию, закрыт для иранцев на неопределенный срок.