Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի նաև այն գերիներին, որոնց գերեվարված լինելու փաստը հաստատված չէ.Նիկոլ Փաշինյան 10/04/2021   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատրաստ եմ հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի հետ, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և վերահաստատել, որ այդ հանդիպմանը պատրաստ է իր հետ տանել նաև ականապատ դաշտերի քարտեզները՝ պայմանով, որ Ադրբեջանը վերադարձնի Բաքվում պահվող բոլոր հայ գերիներին.
«Ադրբեջանը բարձրացնում է հումանիտար սպառնալիք ներկայացնող ականապատ դաշտերի քարտեզների հարցը, մենք քարտեզների մի մասը փոխանցել ենք: Այդ պոտենցիալ հանդիպմանն ընդառաջ ես պատրաստ եմ ինձ հետ վերցնել բոլոր այդօրինակ քարտեզները, որոնք հումանիտար սպառնալիք են ներկայացնում և անվտանգային գործառույթ չունեն մեզ համար: Հույս ունեմ, որ Ադրբեջանի նախագահն էլ, իր հերթին, իր հետ կբերի պայմանական կամ ուղիղ իմաստով Ադրբեջանում պահվող գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց:
Ընդ որում՝ տվյալ դեպքում պետք է նկատի ունենալ ոչ միայն նրանց, որոնց գերեվարված լինելու փաստը հաստատված է պաշտոնապես, այլև այն մեր քաղաքացիներին, որոնք, մեր տեղեկություններով, գտնվում են Ադրբեջանում, բայց նրանց՝ գերեվարված լինելու փաստը հաստատված չէ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը և կրկին ընդգծեց, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, ուստի հետևողականորեն պետք է իրականություն դարձնեն խաղաղության օրակարգը:
11:26 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրությունների արդյունքում մեր կառավարությունը մանդատ է ստացել` աշխատելու ժողովրդի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ.Նիկոլ Փաշինյան
10:33 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ինքնիշխանությունը, ԼՂ հայության իրավունքների պաշտպանությունը, այդ թվում` ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելը մեր առաջնահերթություններից է. վարչապետ

Азербайджан должен вернуть также тех наших граждан, факт пленения которых не подтвержден - Пашинян 10/04/2021   12:36  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении заявил о готовности встретиться с президентом Азербайджана, в частности, под эгидой Минской группы ОБСЕ. Об этом, как стало известно “ФактИнфо”, глава правительства Армении заявил на совместном брифинге с премьером Литвы Ингридой Шимоните. Пашинян подтвердил готовность привезти с собой карты минных полей с условием, что Азербайджан вернет всех удерживаемых в Баку пленных.
“Азербайджан поднимает вопрос карты минных полей. Часть из них мы уже передали Баку. В преддверии потенциальной встречи я готов взять с собой все эти карты – те, которые представляют гуманитарную угрозу и не имеют функции безопасности для нас. Надеюсь, что президент Азербайджана, в свою очередь, привезет с собой (условно или в прямом смысле) удерживаемых в Азербайджане пленных и заложников, причем не только тех, факт пленения которых официально подтвержден, но и тех наших граждан, которые, по нашим данным, находятся в Азербайджане, но факт их пленения не подтвержден”, - сказал Никол Пашинян.
Он вновь подчеркнул, что “альтернативы миру нет, поэтому они  последовательно будут воплощать в реальность мирную повестку”.