8 միլիոն դրամ վարկով գնած խոշոր եղջերավոր կենդանիների մեծ մասը Վայոց ձորում ադրբեջանական զինծառայողները հափշտակել ու չեն վերադարձել․ բնակիչներն ահազանգել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին 08/30/2021   22:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․ «ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Սերս գյուղի «Գոգի լեռ» կոչվող սարատեղում արածող 110 խոշոր եղջերավոր կենդանիներից 80-ը մոտեցել են ադրբեջանական դիրքին, որից 75-ը զինծառայողները հափշտակել են ու չեն վերադարձվել։ Դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանին ահազանգել են տուժած 2 անձինք:
Նրանք տեղեկացրել են, որ իրենք մոտ 800-900 մ հեռավորությունից նկատել են, թե ինչպես են ադրբեջանական 3 զինծառայող դուրս գալիս իրենց խրամատից և մոտենում կենդանիներին: Այդ ընթացքում նրանք հեռվից շարունակել են հետևել ադրբեջանական զինծառայողների արարքին, որոնցից մեկը մոտ 300 մ առաջացել է և ձորակից քշել, բարձրացրել է կենդանիներին, որից հետո արդեն երեքով տարել են կենդանիներին:
Ադրբեջանական զինծառայողները եղել են զինված, սակայն իրենք վտանգի պատճառով չեն մոտեցել նրանց և չեն կարողացել հետ վերադարձնել կենդանիներին:
Քաղաքացիների տեղեկացմամբ՝ դիմել են ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետարան, համայնքի ղեկավարին, ՀՀ սահմանապահ զորքերին և բանակային կորպուս:
Մարզպետարանից այցելել են և արձանագրել կատարվածը և նշել, որ անհրաժեշտ է կենդանիների վերաբերյալ բանկի և համայնքից տեղեկանքներ ներկայացնել:
Տուժած քաղաքացիների պնդմամբ՝ խոշոր եղջերավոր կենդանիներն իրենք ձեռք են բերել գյուղատնտեսական վարկի գումարով, որը կազմում է մոտ 8 մլն ՀՀ դրամ և չգիտեն, թե ի՞նչ միջոցներով են շարունակելու վճարել վարկերը:
Մեր պետությունը պետք է միջազգային հարթակներում նախաձեռնի այնպիսի գործընթացներ, որոնք այս փաստերի օգտագործմամբ հնարավորություն կտան ադրբեջանական իշխանություններին պարտադրել հատուցել մարդկանց՝ նրանց նման խնդիրների առաջ կանգնեցնելու համար:
Մենք, իհարկե, ինչպես սահմանված կարգն է նախատեսում, գրություններ կհասցեագրենք Կառավարություն՝ հասկանալու համար մինչ միջազգային հարթակներում այսպիսի գործընթացի նախաձեռնումը, այդ մարդկանց խնդիրներին անմիջական լուծում տալու հետ կապված դիրքորոշումը: Պատրաստ ենք ցանկացած հարցով համատեղ աշխատանքի:
Հ․Գ․ 80 եղջերավոր կենդանիներին հետ վերադարձնելու համար քաղաքացիները հետաքրքիր քայլ են մտածել․ սահմանին են մոտեցրել նորածին հորթերի, որոնց արձակած ձայների արդյունքում բնազդով հետ են վերադարձել 5 խոշոր եղջերավոր կենդանի»։
16:17 29/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱկանի վրա հերթական ադրբեջանցին է պայթել
22:44 27/08/2021  |  ՄեկնաբանությունԿութ գյուղի մոտակայքում, հակառակորդի ուժերը փոխհրաձգություն են հրահրել. Բադալյան
21:59 27/08/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե նույնիսկ իրավասու մարմինները Գորիս-Կապան ճանապարհի բացման բանակցությունների մանրամասները չներկայացնեն, վաղ թե ուշ ադրբեջանական սադրանքի իրական պատճառները տեսանելի են լինելու․ Աբրահամյան
21:50 27/08/2021  |  ՄեկնաբանությունՔչերը հասկացան, թե ինչ տեղի ունեցավ. Տեղի ունեցավ հայ-ադրբեջանական սահմանի այդ հատվածի սահմանազատման եւ սահմանագծման գործողությունը. քաղաքագետ

Азербайджанские военнослужащие угнали скот близ армянского села в Вайоц Дзоре – омбудсмен Армении 08/31/2021   09:50  |  Лента новостей
Азербайджанские военнослужащие угнали более 70 голов крупного рогатого скота близ армянского села Серс Вайоцдзорской области Армении. Об этом сообщил Защитник прав человека(омбудсмен) Арман Татоян сообщил в Facebook.
Инцидент произошел 16 августа, примерно в 10:30. Омбудсмену об этом сообщили двое граждан, пострадавших в результате инцидента. Он сообщил, что в местечке под названием “Гоги лер” в селе Серс паслись 110 голов скота, 80 из которых забрели на территорию близ азербайджанских позиций. Из них 75 голов скота азербайджанские военнослужащие похитили и не вернули.
Пастухи рассказали, что они с расстояния 800-900 метров заметили приближение трех азербайджанских солдат к стаду. Все это время они издали продолжали следить за действиями азербайджанских военнослужащих, один из которых выдвинулся на 300 метров и угнал скот с оврага, после чего те втроем забрали коров.
Азербайджанские солдаты были вооружены, однако они из-за возникшей опасности не подошли к ним и не смогли вернуть скот.
Граждане сообщили, что они обратились в администрацию Вайоцдзорской области Армении, главе общины администрации, командованию погранвойск РА и армейского корпуса.
Представители областной администрации зафиксировали произошедшее и отметили, что необходимо предъявить справки из банка и общин относительно скота.
По утверждению пострадавших граждан, они закупили скот в кредит, сумма которого составляет 8 миллионов драмов, и теперь не знают, как им дальше выплачивать долг.
Омбудсмен считает, что власти Армении должны инициировать на международных площадках процессы, которые при использовании этих фактов позволят принудить азербайджанские власти компенсировать причиняемый приграничным армянским общинам материальный ущерб.
Татоян в  посткриптуме также рассказал об интересной задумке граждан по возвращению скота.
“Они подвели недавно появившихся на свет телят к границе. Благодаря издаваемым ими звукам инстинктивно вернули 5 голов крупного рогатого скота”, - написал Татоян.
11:36 10/08/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Баку нарушил перемирие: азербайджанские ВС открыли огонь по армянским позициям на участке Шош-Мхитарашен в Арцахе