Դատախազությունն աչք է փակել Գնել Սանոսյանի կողմից դիրքի չարաշահման, քաղաքական ցցուն կոռուպցիոն դրսեւորման վրա 08/04/2021   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանից քաղաքական դրդապատճառներով հրաժարական պահանջելու Գեղարքունիքի նախկին մարզպետ Գնել Սանոսյանի գործողությունները ՀՀ գլխավոր դատախազության ուշադրությանը չեն արժանացել, թեեւ դա քաղաքական կոռուպցիայի ցցուն օրինակ է։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ իշխանությունները՝՝ ի դեմս Գ. Սանոսյանի, պահանջել են, որ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը, որն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին իր աջակցությունն էր հայտնել «Հայաստան» դաշինքին, հրաժարական տա։ Հակոբ Ավետյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատել էր մեր տեղեկությունը՝ նշելով, որ հենց մարզպետն է առաջարկել հրաժարական տալ, ինչը մերժել էր՝ ասելով, որ իրեն ժողովուրդն է ընտրել և չի պատրաստվում նման քայլի գնալ։
Մարզպետի պաշտոնեական լիազորությունների մեջ չի մտնում հրաժարականի պահանջը, հետեւապես գործ ունենք պաշտոնեական դիրքի առերեւույթ չարաշահման հետ։
«Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց ՀՀ դատախազության հետ՝ պարզելու, թե արդյոք դեպքի առնչությամբ հրապարակումներին օրենքով սահմանված կարգով ընթացք տրվել է, թե ոչ, որտեղից մեզ հայտնեցին, որ հրապարակմանն ընթացք չի տրվել։
Փաշինյանի կամքը կատարող պաշտոնյաների կողմից դիրքի չարաշահման դրսեւորումները չեն հայտնվում դատախազության ուշադրության կենտրոնում։ Թերեւս դա էլ ունի իր բացատրությունը. չկա նման հրահանգ։
16:12 02/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
13:38 26/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազության համակարգում 11 դատախազ չունի իրավաբանի բազային կրթություն
11:22 21/07/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱրթուր Դավթյանը ապօրինի հարստացման գործերով քննությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով հանձնարարություններ է տվել
23:44 01/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԴատախազ Արթու՛ր,ինչի՞ դիմաց ես պարտակում Շիրակի պետհամալսարանի նախկին ռեկտոր Սահակ Մինասյանի հանցագործությունները. Համբարյան
18:23 01/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազը շատ հաճախ չի ընկալվել, հանիրավի թիրախավորվել է, դարձել անասելի արագությամբ աճող և իրավամբ հասարակությանը բարոյալքող և ջլատող ատելության խոսքի ու վարքագծի զոհը.Դավթյան
19:02 11/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԵՊՀ իրավաբանականի շրջանավարտ Դավթյան Արթուր, բան չունե՞ս ասելու կամ ավելի ճիշտ՝ անելու. Մելիքյան
18:26 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազն այսօր ընդունել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության շտաբի պատվիրակությանը
10:33 10/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԳլխավոր դատախազի այցը Սյունիք քաղաքական նպատակներ հետապնդող էր. Վարդևանյան

Генпрокуратура закрыла глаза на инцидент с участием губернатора Гегаркуника, потребовавшего отставки главы общины Гегамасар 08/04/2021   15:32  |  Лента новостей
Генеральная прокуратура Армении не удостоила внимания действия бывшего губернатора Гегаркуникской области Армении, потребовавшего отставки главы общины Гегамасар Акопа Аветяна по политическим мотивам, несмотря на то, что это является ярким примером политической коррупции.
Как уже ранее сообщало агентство, власти в лице Г. Саносяна потребовали, чтобы глава общины Гегамасар Акоп Аветян, который на внеочередных парламентских выборах выразил свою поддержку блоку “Армения”, подал в отставку. Акоп Аветян в беседе с “ФактИнфо” подтвердил информацию агентства, отметив, что  лично губернатор предложил уйти в отставку, однако он отклонил предложение, заявив, что его избрал народ и что он не собирается идти на подобный шаг. Требование об отставке не входит в полномочия губернатора, следовательно, имеем дело с предполагаемым злоупотреблением должностным положением.
ИА “ФактИнфо” обратилось в Прокуратуру РА, чтобы выяснить, был ли в установленном законом порядке дан ход публикациям или нет, откуда последовал отрицательный ответ. Проявления злоупотребления положением со стороны чиновников, выполняющих волю Пашиняна, не оказываются в центре внимание Прокуратуры. Хотя и тому есть объяснение: нет такой директивы.