Ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մեջ հրազենով սպառնացել են Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի բնակիչներին և թույլ չեն տվել հավաքել հնձած խոտը.ՄԻՊ 06/28/2021   10:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մեջ հրազենով սպառնացել են Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի բնակիչներին և թույլ չեն տվել հավաքել հնձած խոտը: Այս մասին գրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը.
«Մասնավորապես, 2021թ. հունիսի 26-ին Տեղ գյուղի բնակիչները գնացել են սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող հողատարածք, որպեսզի հավաքեն հունիսի 23-ին և 24-ին իրենց իսկ հնձած խոտը:
Երբ գտնվել են ադրբեջանական դիրքից մոտ 300 մետր հեռավորության վրա՝ Տեղ համայնքի վարչական տարածքի մեջ, նկատել են, որ ադրբեջանական 5 զինված ծառայող ագրեսիվ պահվածքով և գոռգոռալով մոտենում են իրենց:
Մոտ 150 մետր մոտենալով՝ նրանք դեպի գյուղացիներն են ուղղել զենքերը և սկսել են սպառնալ, գոռգոռալ ու թույլ չեն տվել հավաքել խոտը: Նրանցից երկուսն առավել ագրեսիվ պահվածքով են եղել ու գյուղացիներից պահանջել են, որ այդ տարածքներ այլևս ընդհանրապես չգան և չփորձեն օգտվել հողերից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Անդրուն քարեր կոչվող վայրում, որը գտնվում է Տեղ, Արավուս և Խնածախ գյուղերի հատման կետում: Այդ վայրի հողատարածքներից օգտվում են նշված երեք գյուղի բնակիչները:
Այդտեղ առկա են ինչպես մարդկանց մասնավոր սեփականության իրավունքով, այնպես էլ համայնքներին պատկանող հողամասեր: Այստեղ առկա են նաև արոտավայրեր, որոնք օգտագործում են նշված երեք գյուղերի բնակիչները՝ իրենց եղջերավոր կենդանիներին արածեցնելու համար:
Գյուղացիները կարողացել են խոտը հավաքել միայն այսօր՝ հունիսի 27-ին, երբ այդ վայր են գնացել ՀՀ զինված ուժերի 1-ին բանակային կորպուսի ղեկավար կազմը, Տեղի ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարները:
Այս տեղեկությունները Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացրել են գյուղերի բնակիչները, այդ թվում՝ խոտ հավաքելու գնացած գյուղացիները, ինչպես նաև Տեղ խոշորացված վարչական շրջանի ղեկավարը: Բոլոր տեղեկությունները Պաշտպանի աշխատակազմը ստուգել է:
ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ադրբեջանական զինծառայողների այս հանցավոր արարքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողների նման բացահայտ հանցավոր արարքներն ուղղված են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչներին կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելուն: Այս ամենը պետք է դիտել շարունակվող դիտավորության մեջ, քանի որ նույնատիպ արարքներ (հովիվներին սպառնալիքներ, կենդանիների գողություններ և այլն) նրանք պարբերաբար են կատարում թե՛ Գեղարքունիքի, թե՛ Սյունիքի գյուղերի բնակիչների նկատմամբ:
Այս դեպքը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից ՀՀ բնակչության պաշտպանությունը բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն»,-գրել է Թաթոյանը:

Азербайджанцы угрожали оружием жителям села Тех на суверенной территории Армении: омбудсмен прокомментировал инцидент в Сюнике 06/28/2021   11:07  |  Лента новостей
26 июня азербайджанские военнослужащие, угрожая оружием жителям села Тех Сюникской области на суверенной территории Республики Армения, не разрешили им собрать скошенную траву. Об этом написал Защитник прав человека(омбудсмен) Армении.
В частности, как сообщил он, 26 июня жители села Тех отправились на земельный участок, принадлежащий им по праву собственности, чтобы собрать траву, скошенную ими же 23 и 24 июня. Когда они находились уже на расстоянии 300 метров от азербайджанского поста, то заметили, как 5 вооруженных азербайджанских военных, ведя себя агрессивно и с криками, приближаются к ним.
Остановившись на расстоянии 150 метров, они направили оружие в сторону сельчан и стали угрожать, кричать, не позволяя им собрать траву. Затем двое из них, которые вели себя агрессивнее всех, подошли к крестьянам и потребовали, чтобы они впредь вообще не являлись на эту территорию и не пытались пользоваться этой землей.
Инцидент произошел на территории под названием "Андрун карер", расположенной на пересечении сел Тех, Аравус и Хнацах. Этой землей пользуются жители всех трех сел.
Как сообщил Арман Татоян, там есть земельные участки, принадлежащие как отдельным гражданам по праву частной собственности, так и общинам. Здесь также расположены пастбища, которыми пользуются жители трех сел для выпаса скота.
Сельчане сумели собрать траву лишь 27 июня, когда туда отправился руководящий состав первого армейского корпуса ВС Армении, а также главы органов местного самоуправления общины Тех.
Татоян сообщил, что у информацию омбудсмену передали и жители сел, и руководитель укрупненной общины Тех. Все полученные данные аппарат Защитника прав человека проверил.
"Это преступное деяние в отношении граждан РА было совершено азербайджанскими военнослужащими на суверенной территории Республики Армения. Очевидно, что подобные деяния азербайджанских военнослужащих направлены на то, чтобы лишить мирных граждан РА права на жизнь, лишить возможности заниматься скотоводством, зарабатывать средства на содержание семьи. Все это следует рассматривать в контексте единого плана, поскольку похожие инциденты (угрозы пастухам, кража скота и т.д.) периодически имеют место в отношении жителей сел и Гегаркуника, и Сюника", - отметил омбудсмен.
Татоян подчеркнул, что этот инцидент вновь подтверждает, что для защиты населения Республики Армения от преступных действий ВС Азербайджана необходимо срочно создать зону безопасности.