Աշխարհապետին քննչական կոմիտեում նվաստացնելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 06/04/2021   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուռնուխի գյուղապետ Հակոբ Արշակյանի եղբորը՝ Աշխարհապետ անունով հայտնի Արարատ Աղաբեկյանին ապօրինի բերման ենթարկելու, ձերբակալելու և նրա նկատմամբ ՔԿ շենքում նվաստացուցիչ վերաբերմունք ցուցաբերելու դեպքի առթիվ ՀՀ ՀՔԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ։
ՀՔԾ-ից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնությամբ, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Շուռնուխի գյուղապետ Հակոբ Արշակյանի եղբայրը՝ Աշխարհապետ անունով հայտնի Արարատ Աղաբեկյանը Քննչական կոմիտեում նվաստացուցիչ վերաբերմունքի է արժանացել՝ Սյունիքում Նիկոլ Փաշինյանի դեմ իրականացված ակցիաների գործով եւ սա այն դեպքում, երբ վերջինս չի մասնակցել ակցիաներին, քանի, որ գտնվել է վատ առողջական վիճակի մեջ։ Ավելին՝ ձերբակալվելիս եւս նա գտնվել է տանը՝ բուժման մեջ, իսկ ՔԿ շենքում նրան պահել են ձեռնաշղթաներով, հրաժարվել շտապօգնություն կանչել՝ չնայած նրա զգուշացումներին, որ վատ է եւ բժշկի կարիք ունի, ձեռքերը ոլորելով տեղափոխել ՔԿ միջանցքներով։ Քննիչը շտապօգնություն էր կանչել միայն փաստաբանի պնդումներից հետո։
Աղաբեկյանին մեղադրանք առաջադրվել ենթադրյալ խուլիգանության համար, ինչից հետո նրա մասնակցությամբ որեւէ քննչական գործողություն չի կատարվել։
18:42 03/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուռնուխում տեղի է ունեցել պատերազմից հետո առաջին պսակադրությունը. Փեսացուն արցախյան առաջին պատերազմից հետո գյուղում ծնված առաջին երեխան է
14:06 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները պոստերում սսկված են, բայց սպասողական վիճակ է. Շուռնուխի գյուղապետ
18:11 22/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԽոշտանգումներով բերման ենթարկած շուռնուխցուն տեղափոխեցին հիվանդանոց. թոքերը 40% ախտահարված վիճակում են. Ռոբերտ Հայրապետյան

Уголовное дело возбуждено по факту унизительного обращения с братом главы села Шурнух в СК 06/04/2021   13:05  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе(ССС) Армении завели уголовное дело по факту незаконного привода, задержания брата главы села Шурнух Арарата Агабекяна и унизительного обращения с ним в здании СК.
Как сообщили “ФактИнфо” в ССС, уголовное дело возбуждено по признакам части 2 статьи 309(превышение должностных полномочий,  соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств) УК РА.
Как уже ранее сообщило агентство, брат главы села Шурнух Арарат Агабекян удостоился унизительного обращения в Следственном комитете в рамках дела об акциях против Никола Пашиняна, прошедших в Сюнике. При этом сам Агабекян в протестных акциях не участвовал по состоянию здоровья, находился дома на лечении.
Более того, в момент задержания он находился дома. Агабекяна в здании СК удерживали в наручниках и отказывались вызвать “скорую”, несмотря на его предупреждения, что ему плохо и что он нуждается во врачебной помощи. Следователь вызвал “скорую” после того, как на этом настояла адвокат.
Каких-либо следственных действий с участием Агабекяна после предъявления ему обвинения не проводилось. Ему инкриминируют хулиганство. Агабекян отвергает обвинение.
18:04 03/06/2021  |  Лента новостейДело о применении насилия в отношении вице-мэра Гориса в Полиции пытаются замять
17:44 06/05/2021  |  Лента новостейПо инциденту с задержанием братом главы села Шурнух готовятся материалы