Գորիսի փոխքաղաքապետի նկատմամբ ոստիկանությունում բռնություն գործադրելու գործը փորձ է արվում ծածկադմփոց անել 06/03/2021   17:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանի նկատմամբ ոստիկանությունում բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը փորձ է արվում ծածկադմփոց անել։ Քրեական գործը մեկ ամսից ավել է, ինչ հարուցվել է, սակայն ՀՔԾ-ից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ որևէ անձի մեղադրանք չի առաջադրվել։
Նկատենք՝ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Մենուա Հովսեփյանը տուժող է ճանաչվել, կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որով հաստատվել է, որ հենց Երեւանի ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Զաքարյանի աշխատասենյակում է պատերազմի մասնակից Մենուա Հովսեփյանի նկատմամբ կիրառվել բռնությունը։ Թեև այս հանգամանքը հայտնի է դարձել շուրջ մեկ ամիս առաջ, սակայն առ այս պահը տուժող կողմը տեղեկություն չունի՝ Զաքարյանը հարցաքննվել է արդյոք, թե ոչ։ «Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց Մենուա Հովսեփյանի փաստաբան Դավիթ Կարապետյանի հետ, ով մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Հովսեփյանի մասնակցությամբ առերես հարցաքննություն դեռևս չի եղել։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Հովսեփյանը ձերբակալվել է ապրիլի 22-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ Սյունիքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների գործով։ Գորիսից նրան տեղափոխել են ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչություն, որտեղ էլ նրան ենթարկել են ֆիզիկական ու հոգեբանական դաժան բռնության։
Դեպքի մասին ահազանգել էր փաստաբանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով բազմազավակ հոր, պատերազմի մասնակից ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ ՀՀ ոստիկանությունում ցուցաբերված նսեմացուցիչ վերաբերմունքի մասին, այն է՝ ոտքը դրել են գլխին, ասել՝ «հերո՞ս էիր խաղում ու ֆիզիկական բռնության ենթարկել։ Նրա հասցեին հնչել են վիրավորական արտահայտություններ և այդ ամենը նկարահանվել է։
Փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՔԾ, որտեղ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով՝ բռնության գործադրմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։
18:15 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի ուղղությամբ կրակոցներ չկան. փոխքաղաքապետը հերքում է տարածված լուրը
14:38 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցին կանգնած է նույն դիրքում, փոփոխություններ այս պահի դրությամբ չկան. Մենուա Հովսեփյան
17:36 15/05/2021  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանցիների հետ բանակցություններն այսօր ուշացումով են մեկնարկել. Մենուա Հովսեփյան
17:19 12/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը Սև լճի ուղղությամբ հետ է գնացել. հիմա Սեւ լճի կողքն են կանգնած. Մենուա Հովսեփյան
20:56 28/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս չեմ ուզում նրան ի ցույց դնել իմ հայրենասիրության չափը, բայց ուզում եմ իր աչքերի մեջ նայել և հասկանալ, թե ում պատվերն է կատարել. Մենուա Հովսեփյանը հարցաքննվել է ՀՔԾ-ում
11:50 28/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴեպքի վայրի զննությամբ հաստատվել է՝ Գորիսի փոխքաղաքապետի նկատմամբ բռնություն է գործադրվել Երեւանի ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Զաքարյանի աշխատասենյակում
20:48 26/04/2021  |  ՔաղաքականԱվելի ենք համոզվում, որ իշխանությունների այս սատանայական պրոյեկտը րոպե առաջ պետք է կանգնեցվի. Մենուա Հովսեփյան
17:40 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիսի փոխքաղաքապետի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն է նշանակվել, ՄԻՊ-ն արտաքին զննությամբ արձանագրել է վնասվածքները

Дело о применении насилия в отношении вице-мэра Гориса в Полиции пытаются замять 06/03/2021   18:04  |  Лента новостей
Уголовное дело, возбужденное по факту применения силы в отношении вице-мэра Гориса Менуа Овсепяна в Полиции, пытаются замять. Уже месяц, как заведено уголовное дело, однако, как сообщили "ФактИнфо" в Специальной следственной службе,  обвинения никому не предъявлено.
Отметим, что в рамках уголовного дела Менуа Овсепян был признан потерпевшим.  Был произведен осмотр места происшествия, который подтвердил, что именно в кабинете заместителя главы Полиции Еревана Артура Закаряна применили силу в отношении участника войны Менуа Овсепяна. Хотя об этом стало известно месяц назад, однако до сих пор потерпевшая сторона не располагает сведениями о том, был ли допрошен Закарян или нет. ИА "ФактИнфо" обратилось за комментарием к адвокату вице-мэра Гориса Давиду Карапетяну, который в беседе с корреспондентом агентства отметил, что очной ставки с участием Овсепяна пока не проводилось.
Как уже сообщало агентство, Овсепяна задержали 22 апреля в рамках дела о прошедшей в Сюнике акции протеста против Никола Пашиняна. Его из Гориса доставили в управление Полиции по Еревану, где его  подвергли жестокому физическому и психологическому насилию.
Об инциденте сообщил адвокат, представив подробности унизительного обращения с многодетным отцом,  участником войны. В частности, адвокат рассказал, что его подзащитному на голову поставили ногу и сказали ему: “Героем заделался…?” После этого его волокли от одной стены к другой. На лице Овсепяна были также ссадины. Его также оскорбили, и все это было снято на камеру.  Адвокат подал заявление о преступлении в ССС, где на основании подготовленных материалов было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 309(превышение должностных полномочий,  соединенное с применением насилия) и части 1 статьи 314(служебный подлог) УК Армении.
17:44 06/05/2021  |  Лента новостейПо инциденту с задержанием братом главы села Шурнух готовятся материалы