Սև լիճն ամբողջությամբ թշնամու վերահսկողության ներքո է. Սյունեցին պատրաստ է ցանկացած զարգացման. Մենուա Հովսեփյան 05/13/2021   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սև լիճն ամբողջությամբ թշնամու վերահսկողության ներքո է։ Բանակցություններն անարդյունք են անցել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ այս մասին ասաց Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը՝ հավելելով, որ այս պահին էլ բանակցությունները դեռ շարունակվում են։
Հայկական կողմից բանակցում են առաջին բանակային կորպուրսը, սահմանապահ զորքերը։ Փոխքաղաքապետի խոսքով ոչ մի պաշտոնյա բանակցային գործընթացին չի մասնակցում, քանի որ հարցը զինվորականների տիրույթում է։
Մենուա Հովսեփյանը նշեց, որ դրանք լուրջ բարձունքներ են. «Այն բարձունքները, որոնք այս պահին զբաղեցնում են, այդտեղից և՛ Գորիսն է երևում, մյուս կողմում՝ Որոտանի հատվածում իրենց զորքն է դիտարկում։ Բարձունքը ռազմավարական է։ Բացի այդ Սև լիճը ոռոգման նպատակով էլ է օգտագործվում։ Ամեն ինչ այդ ջրամբարից է սնվում և այս պահին դա մերը չէ, նրանց հսկողության տակ է»,-ասաց Գորիսի փոխքաղաքապետը՝ հորդորելով սպասել բանակցությունների ընթացքին ու արդյունքին։
Հարցին՝ եթե բանակցությունների արդյունքում չհաջողվի հակառակորդին հետ ուղարկել, ի՞նչ կլինի, Գորիսի փոխքաղաքապետն ասաց.
«Սյունեցին պատրաստ է ցանկացած զարգացման, նույնիսկ ամենավատը, որ կարող է լինել»։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ երեկ առավոտյան հակառակորդը միանգամից երկու ուղղությամբ տեղաշարժել է իր դիրքերը։ Եթե Գեղարքունիքի մոտ ադրբեջանցիները դիրքերը տեղաշարժել են իրենց հսկողության տակ գտնվող տարածքում՝ դրանք մոտեցնելով ՀՀ սահմանին, ապա Սյունիքի հատվածում մուտք են գործել ՀՀ տարածք։ Հակառակորդն առաջացել է Իշխանասարի ուղղությամբ։
22:49 12/05/2021Սյունիքի մարզպետարանն ստում է. Մարզպետի հարցազրույցի ձայնագրությունը պահպանվել է
22:30 12/05/2021  |  ՔաղաքականԻշխանասարի բարձունքը ստրատեգիական նշանակություն ունեցող տարածք է. Բրիտանական օպերացիան ձախողվեց. Նահապետյան
21:10 12/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՍյունիքի անվտանգ լինելու վերաբերյալ երեսպաշտ պնդումներն ու հայտարարությունները բացահայտ հանցագործություն են. Մելոյան

Черное озеро полностью под контролем врага, сюникцы готовы к любому развитию событий – вице-мэр Гориса 05/13/2021   11:24  |  Лента новостей
Сев лич(Черное озеро) полностью находится под контролем врага, переговоры не дали результатов, заявил  в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” вице-мэр Гориса Менуа Овсепян. Он добавил, что в данный момент переговоры все еще продолжаются.
С армянской стороны переговоры ведет первый армейский корпус, пограничные войска. По словам вице-мэра, никто из должностных лиц не участвует в переговорном процессе, так как вопрос находится в компетенции военных.
Менуа Овсепян отметил, что это важные высоты. “Те высоты, которые они в данный момент занимают, оттуда виден Горис. А на другой стороне, на участке Воротана, – их войско осуществляет наблюдение. Это стратегическая высота. Кроме того, Черное озеро используется и в оросительных целях. Все питается из этого водоема. В данный момент он не наш, он под их контролем”, - рассказал вице-мэр Гориса. Он призвал дождаться результатов переговоров.
На вопрос о том, что если по итогам переговоров не удастся добиться отвода сил противника, вице-мэр Гориса заявил:
"Сюникцы готовы к любому развитию событий, даже к самому наихудшему сценарию".
Как уже ранее агентство сообщило, вчера утром противник сразу по двум направлениям продвинул позиции. Если в Гегаркуникской области азербайджанцы  передвигали позиции на подконтрольной им территории, приблизив их к границам РА, то на сюникском участке пересекли территорию Армении. Противник продвинулся в направлении Ишханасара.