Ադրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրությունը ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է. ՀՀ ՊՆ 05/26/2021   14:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը արձագանքել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրությանը եւ այն խղճուկ փորձ որակել՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ իրականացված սադրանքները և մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու համար։
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին մեղադրում է մայիսի 24-ից 26-ը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական դիրքերը գնդակոծելու համար։ Ակնհայտ է, որ այդ հաղորդագրությունը վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ իրականացված սադրանքները և մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ընդ որում, հատկանշական է, որ ըստ հաղորդագրության, հայկական կողմն արդեն երեք օր է, ինչ գնդակոծում է ադրբեջանական դիրքերը, սակայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը միայն այսօր է որոշում կայացրել խոսել այդ մասին։ Հաղորդագրության մեջ նշվում էր, թե ադրբեջանական դիրքերը գնդակոծվել են նաև Արցախում, Շուշիի ուղղությամբ։
Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարությունից ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հայտնել են, որ այդ ուղղությամբ կրակոցներ նույնպես չեն եղել։ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ զինված ուժերը, նշված օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության ուղղությամբ որևէ կրակոց չի արձակել։ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը վերստին շեշտում է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունները և պահանջում անհապաղ լքել ՀՀ տարածքը, հակառակ պարագայում իրավունք վերապահելով խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժի կիրառման տարբերակով»։
18:23 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ-ն հերքում է Սիսիանի հատվածում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցների և դրանց հետևանքով հայկական կողմից վիրավորների վերաբերյալ լուրերը

В Ереване назвали сообщение Баку жалкой попыткой сокрыть провокации и убийство армянского сержанта 05/26/2021   15:20  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении выступило с заявлением в ответ на сообщения Минобороны Азербайджана, в котором оно обвиняет Вооруженные силы Армении в обстреле боевых позиций азербайджанских ВС в период 24- 26 мая.
"Очевидно, что это сообщение является очередной жалкой попыткой сокрыть предпринятые провокации против суверенных территорий Армении в последние дни, а также  совершенное 25-го мая убийство военнослужащего-контрактника ВС Армении, младшего сержанта Геворка Хуршудяна", - говорится в заявлении армянского оборонного ведомства.
Как отметили в Минобороны Армении, примечательно, что армянская сторона, согласно сообщению,  уже три дня ведет огонь по азербайджанским позициям, но Минобороны Азербайджана только сегодня решило заговорить об этом.
"В сообщении отмечалось, что азербайджанские позиции были обстреляны также в Арцахе, в направлении Шуши. Командование российского военного контингента, выполняющего миротворческую миссию в Арцахе, проинформировало Минобороны Армении, что стрельбы в этом направлении тоже не было. Министерство обороны Армении заявляет, что в указанные дни Вооруженные силы не произвели ни одного выстрела в направлении Азербайджана", - отметили в Минобороны Армении.
Минобороны Армении вновь подчеркивает, что посягательства Азербайджана на суверенные территории Армении абсолютно недопустимы, и требует немедленно покинуть территорию Армении, в противном случае оставляет за собой право решить проблему любыми способами, в том числе силовым.