Ադրբեջանցիները Վարդենիսի ուղղությամբ առաջ են եկել ու մեր զինվորներից պահանջել դիմադրություն ցույց չտալ ու ազատել տարածքը. Դատախազությունը մանրամասներ է հրապարակել 05/25/2021   18:55  |  Մեկնաբանություն
Թշնամու ԶՈՒ զինծառայողներից կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու և ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողի սպանության դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ֊ների հետ կապերի գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«25.05.2021թ. ժամը 14.20-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ՝ իրենց հրամանատարների կազմակերպմամբ, առանց թույլտվության, ապօրինի հատել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի վարչական տարածքում գտնվող Վերին Շորժա բնակավայրի սահմանային հատվածում պահպանվող ՀՀ պետական սահմանը և ունեալով ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու դիտավորություն՝ բռնության կոչեր են հնչեցրել այդ հատվածում պահպանություն իրականացնող ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայողների նկատմամբ, պահանջել են դիմադրություն ցույց չտալ ու ազատել տարածքը:
Առաջացած վիճաբանության ընթացքում նրանք դիտավորությամբ կրակահերթեր են արձակել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների ուղղությամբ, որի արդյունքում ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ` 1989թ. ծնված Գ. Խուրշուդյանը որովայնի շրջանում ստացել է հրազենային վիրավորում: Զինծառայողը տեղափոխվել է Գեղարքունիքի կայազորային հոսպիտալ, որտեղ արձանագրվել է նրա կենսաբանական մահը:
ԱՀ ԶՈՒ-ի զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և բռնություն գործադրելու միջոցով ՀՀ տարածքի մասն այլ պետությանը հանձնելուն ուղղված գործողություններ կատարելու, ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողի դիտավորյալ սպանություն կատարելու դեպքի առթիվ Սևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 300.2-րդ հոդվածի և 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ կետերի հատկանիշներով: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնին:
Հ.Գ. ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր այսօր՝ մայիսի 25-ին, ժամը 13:00-ի սահմաններում, ՀՀ հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված զորամասում ժամկետային զինծառայող, շարքային Մ. Հովհաննիսյանի՝ գլխի շրջանում ստացած մահացու հրազենային վիրավորումով հայտնաբերման մասին:
Այս ցավալի դեպքի կապակցությամբ հարկ եմ համարում տեղեկացնել, որ ներկա փուլում դեպքի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր, կատարվում են անհետաձգելի բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները:
Դեպքը տեղի չի ունեցել Գեղարքունիքի մարզում, ինչպես ներկայացվում է առանձին լրատվամիջոցներում: Խնդրում եմ՝ ապատեղեկատվություն չտարածել》,֊գրել է Աբրահամյանը։
17:56 25/05/2021  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԺամկետային զինծառայող է մահացել
09:59 20/05/2021  |  ՄամուլԱնվտանգային հարցերում միայն արտաքին ուժերի հետ հույսեր կապելու գինը․ «Փաստ»

Уголовное дело возбуждено по факту убийства армянского военнослужащего в Гегаркунике: Генпрокуратура сообщила подробности 05/26/2021   00:09  |  Комментарий
Уголовное дело возбуждено по факту незаконного пересечения государственной границы Армении со стороны военнослужащих противника, нарушения территориальной целостности Армении и убийства военнослужащего ВС Армении. Об этом сообщил советник генпрокурора республики Гор Абрамян на своей странице в Facebook.
“25 мая 2021 года около 14:20 группа вооруженных военнослужащих ВС Азербайджана, организованная своим командованием, незаконно без разрешения пересекла государственную границу Армении, охраняемую на приграничном участке населенного пункта Верин Шоржа на административной территории общины Варденис Гегаркуникской области РА, и, намереваясь нарушить территориальную целостность Армении, озвучила призывы к насилию в отношении военнослужащих ВС РА, охранявших данную территорию, потребовала не оказывать сопротивления и освободить территорию. Во время возникшего конфликта они умышленно открыли огонь по военнослужащим ВС Армении, в результате чего военнослужащий-контрактник N-ской войнской части Минобороны Армении младший сержант Г.Хуршудян 1989 года рождения получил огнестрельное ранение в живот. Военнослужащего доставили в гарнизонный госпиталь Гегаркуника, где была констатирована его биологическая смерть”, - сообщил Абрамян.
Он также проинформировал, что в севанском гарнизоне Военной прокуратуры возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 329(незаконное пересечение государственной границы РА, совершенное группой лиц по предварительному сговору, либо организованной группой, либо с применением насилия или с угрозой его применения,  статьи  300.2(действия, направленные на нарушение территориальной целостности), пунктам 1, 6 и 13 части 2 статьи 104(убийство двух и более лиц, совершенное способом, опасным для жизни многих людей по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма).
Советник генпрокурора также добавил, что Минобороны Армении проинформировало о том, что 25 мая около 13:00 в воинской части, расположенной в северо-восточной части РА, солдат срочной службы рядовой М. Ованнисян был обнаружен со смертельным огнестрельным ранением в голову.
“В связи с этим трагическим инцидентом считаю необходимым сообщить, что сейчас по данному случаю готовятся материалы, принимаются все необходимые неотложные меры. Инцидент произошел не в Гегаркуникской области, как сообщают некоторые СМИ. Прошу не распространять дезинформацию”, - написал Абрамян.
17:31 20/05/2021  |  Лента новостейВ Минобороны обороны Армении рассказали подробности инцидента со стрельбой на приграничном участке в Гегаркунике