Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով 1,222 անձ հաշմանդամության կարգ տրվել 05/24/2021   13:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ է տրվել 1,222 անձի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։
«2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասվածք, վիրավորում, հիվանդություն ստացած 1,222 անձի սահմանվել է հաշմանդամություն»։ Նրանցից 111-ը ստացել է առաջին կարգի, 348-ը՝ երկրորդ, 763-ը՝ երրորդ կարգի հաշմանդամության կարգ։
Հաշմանդամության կարգը որոշվում է բժշկասոցիալական փորձաքննության արդյունքում՝ որն իրականացնում են բժշկասոցիալական փորձաքննության ոլորտում իրավասու պետական մարմինները` ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության բժշկասոցիալական փորձաքննության գրասենյակի համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումը և տարածքային բժշկասոցիալական փորձաքննական բաժինները։
Հաշմանդամության խումբ սահմանելուց հետո քաղաքացիներն օգտվում են օրենքով սահմանված իրավունքներից և արտոնություններից, ըստ անհրաժեշտության՝ անվճար տրամադրվել և տրամադրվում են աջակցող միջոցներ։
Նախարարությունից հավելել են, որ Արցախի պաշտպանության ընթացքում քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի ընտանիքներին և հաշմանդամություն ձեռք բերած Հայաստանի և Արցախի քաղաքացիներին միանվագ աջակցություն է տրամադրվում։
3,000,000 դրամ միանվագ աջակցություն է տրվում 1-ին խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերած քաղաքացիներին։ 2-րդ խմբի դեպքում՝ 2,000,000 դրամ, իսկ 3-րդ խմբի դեպքում սահմանված է միանվագ 1,000,000 դրամ։

1 222 участника Арцахской войны оформили группы инвалидности 05/24/2021   13:50  |  Лента новостей
Группа инвалидности присвоена 1 222 участникам 44-дневной Арцахской войны. Об этом “ФактИнфо” сообщили в ответ на запрос в министерстве труда и социальных вопросов.
“1 222 лицам, получившим травмы, ранения и приобретшим заболевание вследствие военных действий, развязанных с 27-го сентября 2020 года против Республики Арцах, установлена инвалидность. 111 получили первую, 348 – вторую и 763 - третью группу инвалидности”, - заявили в ведомстве.
После получения группы инвалидности граждане пользуются установленными законом правами и льготами, им по необходимости были выданы и выдаются вспомогательные средства.
В министерстве добавили, что  семьям погибших среди гражданского населения и гражданам Армении и Арцаха, получившим, инвалидность в ходе войны, предоставляется единовременная помощь.
Гражданам с первой группой инвалидности единовременно предоставляется помощь в размере 3 млн. драмов,  гражданам со второй группой инвалидности - 2 млн., гражданам с третьей группой инвалидности - 1 млн. драмов.