Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի գործընթացը. ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երը հանդիպել են ԵԽԽՎ զեկուցողին 05/24/2021   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը 2021թ. մայիսի 21-ին ընդունել են ԵԽԽՎ Միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հանձնաժողովի նշանակած զեկուցող Պոլ Գավանին և ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղարության ղեկավար Մարկ Նեվիլին, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում են «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» զեկույցի նախապատրաստման շրջանակներում:
Արման Թաթոյանը կարևորել է հատուկ զեկուցողի հարցով ԵԽ նախաձեռնությունը և այցը Հայաստան: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորել է հատուկ զեկուցողի այցը Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային գոտիներ, քանի որ առանց տեղում ստեղծված իրավիճակին ծանոթանալու, բնակիչների հետ հանդիպելու զեկույցը չի լինի ամբողջական, օբյեկտիվ ու լիարժեք:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն իր հերթին նշել է, որ մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպությունները պետք է այցելեն Արցախ՝ այնտեղ ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության նպատակով։ ԵԽԽՎ-ն ինքն ունի բանաձևեր, որոնցով կարևոր է համարում ԵԽ տարածքում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը անկախ պետության ճանաչված լինելուց: Գ. Ստեփանյանն անդրադարձել է նաև այն հարցին, որ Ադրբեջանը միշտ իրականացրել է Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու քաղաքականություն, բայց միջազգային հանրությունը պետք է նկատի ունենա, որ տարածքի քաղաքական կարգավիճակը չի կարող ազդեցություն ունենալ մարդու իրավունքների (կանայք, երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք և այլն) վրա։
Արման Թաթոյանը և Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել են 2020 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական հանցագործությունները:
Միջազգային կառույցներին են ուղարկվել շուրջ 300 տեսանյութի և լուսանկարի վերլուծություն հայկական կողմի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական վայրագությունների, հայկական պատմամշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացման ու անարգանքի, արգելված զինատեսակների կիրառման վերաբերյալ:
Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպաններն ընդգծել են, որ ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունը: Դրա ապացույցներից է, օրինակ՝ Բաքվում 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակի» բացումը: Ավելին, այն, որ ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ կայացրած հանցագործություններն ունեն էթնիկ շարժառիթներ և խրախուսվում են իշխանության մարմինների կողմից, հաստատված է նաև ՄԻԵԴ մի շարք վճիռներով։
Արման Թաթոյանը ԵԽԽՎ ներկայացուցիչների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահի հայատյաց ելույթների վրա և շեշտել, որ դրանք ավելի են բորբոքում ադրբեջանական հասարակությունում հայատյացությունը։ Այդ համատեքստում նա ներկայացրել է Ադրբեջանի նախագահի առավել հաճախ օգտագործվող հայատյաց հայտարարությունները և ցուցադրել տեսանյութեր, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներն օգտագործում են այդ նույն բառերը հայկական կողմի զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց խոշտանգելիս:
Հանդիպմանը Արման Թաթոյանն ու Գեղամ Ստեփանյանը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականությունը կոպտորեն խախտում է գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները, հոգեկան տառապանքներ է պատճառել նրանց ընտանիքներին։
Հատուկ ընդգծվել է, որ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի գործընթացը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում սահմանների հետ կապված լարված իրավիճակին: Նա ներկայացրել է Սյունիքում և Գեղարքունիքում իր փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները՝ կապված ՀՀ ինքնիշխան տարածքում 2021թ. մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինվորականների անօրինական ներկայության պատճառով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումների հետ:
Ա.Թաթոյանը, ներկայացելով ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական արարքները, եզրահանգել է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ձեռք բերած ապացույցները հաստատում են անվտանգության գոտի ստեղծելու ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի բացարձակ անհրաժեշտությունը` ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ԵԽԽՎ զեկուցողի ուշադրությունն է հրավիրել պատերազմից հետո Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վրա՝ նշելով, որ պատերազմի հետևանքով Արցախի 120 համայնքներ մնացել են ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ավելի քան 38 000 մարդ տեղահանվել է այդ համայնքներից, այդ թվում՝ 11 000 երեխա։
Տեղահանված բնակչության մի մասը՝ ավելի քան 13000 մարդ, վերադարձել է Արցախ, իսկ 25000 մարդ դեռևս գտնվում է Արցախի տարածքից դուրս։
Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է տեղահանված անձանց նվազագույն կենսաապահովման պայմանների և սոցիալական իրավիճակի հետ կապված խնդիրները և ընդգծել միջազգային հումանիտար աջակցության խիստ կարևորությունը։ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը անդրադարձել է նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված վայրերում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացման քաղաքականության՝ ներկայացնելով կոնկրետ օրինակներ։
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները կարևորել են Եվրախորհրդի մարմինների դերը հետպատերազմյան ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների վերականգնման ու նոր խախտումներ թույլ չտալու հարցում:

Омбудсмены Армении и Арцаха представили чиновникам ПАСЕ военные преступления Азербайджана 05/24/2021   17:33  |  Лента новостей
Омбудсмены Армении и Республики Арцах Арман Татоян и Гегам Степанян 21 мая текущего года приняли докладчика Комитета ПАСЕ по миграции, беженцам и вынужденным переселенцам Пола Гавана и генерального секретаря Комитета ПАСЕ по миграции Марка Невилла. Они находятся Армении в рамках подготовки доклада "Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном".
Как сообщили в офисе омбудсмена Армении, Арман Татоян отметил важность визита специального докладчика в Армению. Он указал на важность посещения ими пограничных зон Сюникской и Гегаркуникской областей, поскольку без ознакомления на месте со  сложившейся ситуацией, встречи с жителями доклад не будет целостным, объективным и полноценным.
В свою очередь омбудсмен Арцаха Гегам Степанян отметил, что международные правозащитные организации должны посетить Арцах, с целью защиты прав проживающих там людей. У ПАСЕ есть резолюции, которыми он придает важность защите прав человека на пространстве Совета Европы независимо от того, является государство признанным.
Г.Степанян также коснулся вопроса о том, что Азербайджан всегда проводил политику изоляции Арцаха от внешнего мира, но международное сообщество должно учитывать, что политический статус территории не может влиять на права человека (женщин, детей, людей с ограниченными возможностями).
Арман Татоян и Гегам Степанян представили гостям военные преступления Вооруженных сил Азербайджана, совершенные во время войны в ноябре-декабре 2020 года.
В международные структуры направлен анализ порядка 300 видеоматериалов, фотографий о зверствах азербайджанцев, учиненных над армянскими военными, гражданскими лицами, уничтожении и осквернении армянского исторического, культурного и религиозного наследия, применения запрещенных видов оружия.
Омбудсмены Армении и Арцаха подчеркнули, что высшие органы власти Азербайджана продолжают политику армянофобии и вражды по отношению к армянам. Доказательством тому, например, служит открытие в Баку так называемого  “парка трофеев”. Более того, тот факт, что преступления азербайджанцев против армян имеют этнический мотив, поощряются властями, также подтверждается рядом постановлений ЕСПЧ.
Арман Татоян обратил внимание представителей ПАСЕ на антиармянские выступления президента Азербайджана, подчеркнув, что они еще больше разжигают армянофобию в азербайджанском обществе. В данном контексте он представил наиболее часто используемые армянофобские заявления президента Азербайджана и показал видеоролики, в которых представители ВС Азербайджана используют одни и те же слова, пытая армянских военнослужащих и гражданских лиц.
В ходе встречи Арман Татоян и Гегам Степанян подробно рассказали о необходимости срочного возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, отметив, что проводимая властями Азербайджана политика грубо нарушает международные требования по защите прав пленных и причиняет душевные страдания членам их семей.
Особо было подчеркнуто, что власти Азербайджана искусственно затягивают и политизируют процесс освобождения и возвращения пленных.
Арман Татоян также коснулся напряженной ситуации на границах в Сюникской и Гегаркуникской областях. Он представил результаты своей работы по сбору фактов в Сюнике и в Гегаркунике в связи с грубым нарушением прав жителей приграничных общин Армении из-за незаконного присутствия азербайджанских военных на территории Республики Армения с 12 мая 2021 года.
Татоян, представив незаконные действия ВС Азербайджана, заключил, что добытые Защитником прав человека Республики Армения доказательства подтверждают абсолютную необходимость предложения омбудсмена о создании зоны безопасности с целью гарантирования прав жителей приграничных общин Армении.
В свою очередь омбудсмен Арцаха Гегам Степанян обратил внимание докладчика ПАСЕ на гуманитарную ситуацию в Арцахе, создавшуюся после войны, отметив, что 120 общин Арцаха остались после войны под контролем Азербайджана, более 38 000 человек были перемещены из этих общин, в том числе 11 000 детей.
Часть перемещенного населения, более 13 000 человек, вернулась в Арцах, а 25 000 человек по-прежнему находятся за пределами Арцаха.
Гегам Степанян представил проблемы, связанные с условиями жизни перемещенных лиц, с их социальным положением, подчеркнув острую необходимость в международной гуманитарной помощи. Омбудсмен Арцаха также коснулся политики уничтожения армянского культурного и религиозного наследия в местах, находящихся под контролем Азербайджана, и привел конкретные примеры.
Омбудсмены Армении и Арцаха подчеркнули роль Совета Европы в вопросе восстановления прав человека в послевоенный период и недопущения новых нарушений.