Արա Այվազյանը տեղյակ չի եղել երրորդ փաստաթղթի շուրջ Փաշինյանի բանակցություններից. Այն իրականացվել է առանց ԱԳՆ-ի 05/20/2021   12:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ սկանդալային երրորդ փաստաթղթի շուրջ Փաշինյանը բանակցություններն իրականացրել է խիստ գաղտնիության պայմաններում, որի մասին տեղյակ չի եղել անգամ Արտաքին գործերի նախարարությունը, մասնավորապես՝ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը։ Հիշեցնենք, որ վերջինս անգամ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ էր հայտարարել, որ ԱԳՆ-ն որեւէ այլ փաստաթղթի շուրջ բանակցություններ չի իրականացնում։
Մինչդեռ, այդ ընթացքում ընթացել են բանակցություններ խիստ գաղտնիության պայմաններում, որի մասին մասամբ տեղեկացված է եղել Տիգրան Ավինյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը փաստաթուղթ էր հրապարակել՝ նշելով,որ Փաշինյանը մտադիր է ստորագրել հերթական հակահայկական փաստաթուղթը, որով նախատեսվում է Ադրբեջանին հանձնել նաեւ Տավուշի մարզի մի քանի գյուղ։
Երրորդ փաստաթղթի առկայության փաստն այսօր հաստատել է Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ պնդելով, որ պատրաստվում է այն ստորագրել՝ վստահեցնելով, թե այդ փաստաթուղթը բխում է ՀՀ շահերից։
Արա Այվազյանը թերեւս ամենավերջում է իմացել դրա առկայության մասին եւ հայտարարել է հրաժարականի իր մտադրության մասին։ Փորձ է արվում տարբեր խողովակներով ազդել Ա.Այվազյանի որոշման վրա։
Հրաժարականի վերաբերյալ տեղեկությունները մեկնաբանելու խնդրանքով «Փաստինֆո»-ն դիմել է ԱԳՆ-ին, որտեղից խոստացել են արձագանքել ավելի ուշ։
19:03 15/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը հեռախոսազրույցներ ունեցավ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նախագահի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ
16:58 15/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը հանդիպում ունեցավ Իրաքյան Քուրդիստանի տարածաշրջանային կառավարության փոխվարչապետ Քուբադ Թալաբանիի հետ
20:16 14/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը Տաջիկստանի գործընկերոջ հետ քննարկել է մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը

Айвазян был не в курсе переговоров Пашиняна вокруг третьего скандального документа 05/20/2021   13:04  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, Пашинян вел переговоры вокруг третьего скандального документа,  в условиях строгой секретности, о чем даже не знал исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян. Напомним, последний даже на заседании постоянной комиссии НС заявил, что МИД не ведет каких-либо переговоров по другому документу.
Между тем все это время шли переговоры в условиях строго секретности, и об этом был проинформирован Тигран Авинян.
Напомним, накануне бывший посол при Святом престоле Микаел Минасян опубликовал снимок документа, указав, что Пашинян намерен подписать очередной антиармянский документ, которым планируется сдача Азербайджану нескольких сел Тавушской области.
Факт наличия третьего документа подтвердил сам Никол Пашинян на заседании правительства, утверждая, что готовится к его подписанию. При этом он заверил, что документ соответствует интересам Республики Армения.
Ара Айвазян, по всей видимости, в конце только узнал о его наличии и заявил о намерении подать в отставку. Предпринимается попытка повлиять на решение Айвазяна по дипломатическим  каналам.
Что касается информации об отставке, “ФактИнфо” обратилось за комментарием в МИД, где пообещали позже отреагировать.