Կառավարությունը պետք է հրապարակի ՀՀ սահմանազատմանը վերաբերող փաստաթղթի նախագիծը. ՄԻՊ 05/20/2021   13:18  |  Մեկնաբանություն
Կառավարությունը պետք է հրապարակի ՀՀ սահմանազատմանը վերաբերող այն փաստաթղթի նախագիծը, որը մասնակիորեն երեկ համացանցում հրապարակվեց ու որի իսկությունը հաստատվեց այսօրվա Կառավարության նիստում: Պետք է առնվազն հրապարակվեն փաստաթղթի բոլոր այն դրույթները, որոնք պատկերացում են տալիս՝ ինչի մասին է իրականում խոսքը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ադրբեջանի հետ սահմանազատումն ուղղակիորեն վերաբերում է բոլորիս, ՀՀ-ում ապրող յուրաքանչյուր մարդու, ողջ Հայ ժողովրդի կենսական իրավունքներին՝ կյանքի ու գոյության, ազգային ու անձնական արժանապատվության, հոգեկան անդորրի ու ֆիզիկական անվտանգության, տեղեկացված լինելու ու շատ այլ իրավունքների:
Սահմանազատումն ինքնին մարդու իրավունքների երաշխիք է, որի սխալ իրականացումը կարող է հագեցնել իրավունքների նոր խախտումների ու լարվածության:
Փաստաթղթի հրապարակումը բխում է հենց պետության շահերից: Այդ կերպ պետությունը կկանխի ոչ պաշտոնական աղբյուրներից նման բացառիկ կարևորության իֆնորմացիայի արտահոսքը և թույլ չի տա, որ տեղի ունենա պետական մարմինների նկատմամբ հանրային վստահության անվերականգնելի կորուստ:
Հակառակ դեպքում` դարձյալ ստացվելու է, որ պետության առաջացրած տեղեկատվական վակուումը լցվել է ոչ պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկատվությամբ՝ շփոթեցնելով անգամ բարեխիղճ մարդկանց, իսկ առանձին պաշտոնյաներ դարձյալ սկսելու են իրենց անպատասխանատու գրառումներով՝ հաճախ ողողված վիրավորական բառերով, մեղադրել մարդկանց մտացածին «մեդիատեռորի» մեջ»,-գրել է մարդու իրավունքների պաշտպանը։
20:49 15/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍիրո ու հարգանքի հիման վրա ստեղծված ընտանիքներն են բարոյական բարձր արժեքների ձևավորման հիմքում և կազմում են քաղաքակիրթ հասարակության առանցքը․ ՄԻՊ
18:35 15/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանցի զինվորականները հայ հովիվներին զենքի ցուցադրումով պահանջել են լքել տարածքը. ՀՀ ՄԻՊ

Омбудсмен призвал правительство обнародовать документ о делимитации границы Армении с Азербайджаном 05/20/2021   13:54  |  Лента новостей
Правительство Армении должно опубликовать проект документа о демаркации границы РА, который вчера частично был опубликован в Интернете, и подлинность которого была подтверждена на сегодняшнем заседании правительства, заявил армянский Омбудсмен Арман Татоян.
Как подчеркнул он, должны быть обнародованы по крайней мере все ключевые положения документа.
"Делимитация с Азербайджаном напрямую касается всех нас, жизненно важных прав всех каждого человека, живущего в Армении, всего армянского народа - на жизнь и существование, сохранение национального и личного достоинства, душевного спокойствия и физической безопасности, информированности и многих других прав", - написал Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Омбудсмен Армении указал, что делимитация сама по себе является гарантией прав человека и ее неправильная реализация может привести к новым нарушениям прав человека и напряженности.
"Публикация документа исходит из интересов государства. Таким образом, государство предотвратит утечку такой исключительно важной информации из неофициальных источников и не допустит непоправимой утраты общественного доверия к государственным органам", - отметил Татоян.
В противном случае, как указал Арман Татоян, созданный государством информационный вакуум снова будет заполнен информацией из неофициальных источников, запутывая даже добросовестных людей, а отдельные чиновники снова начнут обвинять людей в мнимом “медиа-терроре” посредством своих безответственных публикаций, зачастую изобилующих оскорбительными высказываниями.