Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը որևէ պարագայում չի կարող հանգեցնել հակամարտության լուծմանը․ ԱԳՆ նախարարը՝ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին 05/19/2021   15:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 19-ին Դուշանբեում տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը նեղ, այնուհետև ընդլայնված կազմով, որին ՀՀ պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունը:
Ի շարունակություն նախորդ օրը տեղի ունեցած քննարկումների՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը մանրամասն ներկայացրեց ՀԱՊԿ կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով ՀՀ սահմանամերձ մարզեր Ադրբեջանի զինված ուժերի ներթափանցման հետևանքով իրադրության լարումը: «Ադրբեջանի զինված ուժերի ներթափանցումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք անմիջական սպառնալիք է ներկայացնում ՀԱՊԿ անդամ երկրի անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության համար, ինչը մարտահրավեր է Կազմակերպության հավաքական անվտանգության համակարգի համար»,- նշեց նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր գործընկերներին հայտնեց, որ ներկա պայմաններում արդիական է դառնում ՀԱՊԿ արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման կարգը, որով՝ իրադրության մշտադիտարկման, տեղում իրադրության գնահատման և հետագա միջոցառումների վերաբերյալ առաջարկությունների մշակման նպատակով, ամրագրված են նաև համապատասխան բազմակողմ առաքելության ձևավորման հարցերը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Արա Այվազյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը որևէ պարագայում չի կարող հանգեցնել հակամարտության լուծմանը․ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական հարթակում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո և այդ միջնորդական առաքելության կողմից մշակված սկզբունքների միասնական ու համապարփակ իրագործման հիման վրա:
Նիստի օրակարգում էին տարածաշրջանային և միջազգային իրադրության և անդամ երկրների անվտանգության վրա վերջինիս ազդեցությանը, միջազգային կազմակերպությունների հետ անդամ երկրների փոխգործակցությանը, կառույցի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ գործողությունների ձեռնարկմանն առնչվող հարցեր։
Նիստի արդյունքում ԱԳ նախարարներն ընդունեցին և հավանության արժանացրին տարբեր ուղղություններով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջև համագործակցությանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր:
Նախարարական նիստի մեկնարկից առաջ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարները և ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարը հանդիպում ունեցան Տաջիկստանի նախագահ  Էմոմալի Ռահմոնի հետ։
11:11 19/05/2021  |  ՄամուլՄեկնարկեց ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը՝ նեղ կազմով
08:55 19/05/2021  |  ՄամուլՀայաստանի պետական սահմանի խախտումը ՀԱՊԿ սահմանի խախտում է․ ՀԱՊԿ առաջին իրական քննությունը․ «Ժողովուրդ»

Вторжение ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении является вызовом системе безопасности ОДКБ – Ара Айвазян 05/19/2021   18:01  |  Лента новостей
Вторжение Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Армении является вызовом системе безопасности, заявил  и.о. главы МИД Армении Ара Айвазян на состоявшемся сегодня заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ в Душанбе. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В продолжение состоявшихся накануне обсуждений Ара Айвазян подробно представил ситуацию с вторжением азербайджанских ВС на территорию Армении.
"Вторжение вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Армении представляет прямую угрозу безопасности, территориальной целостности и суверенитету государства - члена ОДКБ, что является вызовом системе коллективной безопасности организации", - заявил он.
Ара Айвазян проинформировал коллег, что "в нынешних условиях становится актуальной процедура реагирования ОДКБ на чрезвычайные ситуации, которой решаются вопросы формирования соответствующей многосторонней миссии с целью мониторинга ситуации, оценки ситуации на местах и выработки предложений для применения дальнейших мер.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, Ара Айвазян отметил, что применение силы со стороны Азербайджана ни в коем случае не может привести к его решению. Конфликт должен быть урегулирован только политико-дипломатическим путем, в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и на основе совместной и комплексной реализации разработанных данной посреднической миссией принципов.
15:20 19/05/2021  |  Лента новостейИндия призвала Азербайджан вывести свои войска с территории Армении и воздерживаться от провокаций
14:34 19/05/2021  |  Лента новостейАзербайджанская сторона не явилась на переговоры, несмотря на заранее достигнутую договоренность - Минобороны Армении
14:28 19/05/2021  |  Лента новостейДо начала демаркации азербайджанцы должны покинуть суверенную территорию Армении - Армен Григорян
09:33 19/05/2021  |  Лента новостейЛавров заявил, что главы МИД ОДКБ обсудили просьбу Армении по ситуации в Сюникской области
22:46 18/05/2021  |  Лента новостейВС Армении оставляют за собой право на силовое решение ситуации на границе - Минобороны