Նոյեմբերի 9-ից հետո, մեզ հետ կապված բոլորը հարցերը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը և մյուսները խոսում ու քննարկում են ՌԴ-ի հետ. Աբրահամյան 05/07/2021   11:38  |  Մեկնաբանություն
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյան ֆեյսբուքում  գրել է.
«Արցախի համար դժվար է պատկերացնել ավելի մեծ սպառնալիք, քան կարգավիճակի հարցն անորոշության մեջ պահելն է: Սա ուղիղ կապ ունի Արցախի անվտանգության հետ:
Եթե նկատի ենք ունենում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մասնավորապես, պայմանավորվածությունների 5-ամյակ ժամկետը, ապա պարզ է դառնում, որ յուրաքանչյուր հնգամյակում, չկարգավորված կարգավիճակի պայմաններում, նոր պատերազմի վտանգի առաջ ենք կանգնելու:
Թե ինչ գնով, ինչ կորուստներով է հնգամյակը մեկ երկարաձգվելու եռակողմ պայմանավորվածությունները, դեռ պարզ չէ, բայց որ դրա մշտական ռիսկերը տասնամյակներով ուղեկցելու են մեզ՝ ցավոք, միանշանակ է:
Գործող իշխանություններն այս հարցը ոչ միայն չկարողացան մտցնել եռակողմ հայտարարության փաստաթուղթ, այլ այսօր էլ գործուն քայլեր, միջոցներ չեն ձեռնարկում դրանք առաջնային օրակարգ հետ բերելու հարցում:
Այս պայմաններում, ռուսական կողմն էլ իր հերթին շարժվելու է այն ճանապարհով ու առաջնահերթություններով, որն առաջին հերթին տեղավորվում է իր ռեգիոնալ օրակարգում:
Հայաստանը որպես կողմ՝ նույնիսկ իրեն վերաբերող հարցերում, բացակայում է, իսկ նոյեմբերի 9-ից հետո, մեզ հետ կապված բոլորը հարցերը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը և մյուսները խոսում ու քննարկում են ՌԴ-ի հետ»:
10:58 04/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԻրավիճակը մեղմելու համար Հայաստանն ու Արցախը պետք է շտապեն. Աբրահամյան
11:48 03/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ու Արցախի իշխանություններն այսօր կոնսեսուս են ձևավորել առ այն, որ Հայաստանի համար Արցախի թեման փակ է, իսկ Հայաստանի՝ «ձեռքեր լվանալը»՝ օրինաչափություն. Աբրահամյան
10:30 28/04/2021Սպառնալիքների հաղթահարման ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ չեն գործում. Տիգրան Աբրահամյան
14:43 26/04/2021  |  Մեկնաբանություն«Ադրբեջանական շաբաթը»՝ ըստ «Հենակետի»
11:59 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում սադրանքները կանխելու համար անհրաժեշտ է համալիր միջոցառումներ իրականացնել.Տիգրան Աբրահմայան
21:03 21/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՉեմ ուզում մտածել, որ մեր երկրում անիքնասերների, պղծվածների, դավաճանների այդքան մեծ խմբավորում կա․ Տիգրան Աբրահամյան

Сложно представить большей угрозы для Арцаха, чем неопределённость в вопросе его статуса - Тигран Абрамян 05/07/2021 13:32 | Комментарий
Сложно представить большей угрозы для Арцаха, чем неопределённость в вопросе его статуса, пишет глава аналитического центра “ Точка опоры”, бывший советник президента Арцаха Тигран Абрамян на своей страничке в Facebook.
“Это напрямую связано с безопасностью Арцаха. Если учитываем положения подписанного 9 ноября трехстороннего заявления, в частности, пятилетний срок договоренностей, то становится ясно, что каждые пять лет при неопределенном статусе мы будем сталкиваться с угрозой новой войны. А какой ценой, с какими потерями будут продлеваться трехсторонние договоренности через каждые 5 лет, пока неизвестно, но то, что эти постоянные риски десятилетиями будут сопровождать нас, к несчастью, вне всяких сомнений”, - отметил Абрамян.
По его словам, действующие власти не только не смогли включить данный вопрос в документ трехстороннего заявления, но и сегодня не предпринимают никаких действенных шагов, никаких мер по возвращению данного вопроса в приоритетную повестку дня.
“В сложившихся условиях российская сторона, в свою очередь, будет двигаться по тому пути и с теми приоритетами, которые, прежде всего, умещаются в рамки ее региональной повестки дня. Армения как одна из сторон отсутствует даже в касающихся ее вопросах, а после 9 ноября все связанные с нами вопросы Азербайджан, Турция, Иран и остальные рассматривают и обсуждают с РФ”, - написал Тигран Абрамян.