Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնար է, աշխարհը պետք է ճանաչի Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը. ԱԺ նախագահ 05/04/2021   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթի քանդմանը, նշեց, որ միջազգային գործընկերների հետ պետք է սերտորեն աշխատել՝ ճանաչելու Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը, որովհետև Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնար է։
«Այդ բարբարոսությունը և գերության մեջ կամ որևէ այլ կարգավիճակում պահվող հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը, և շաբաթներ առաջ խայտառակ արմենոֆոբիկ պուրակի բացումը Բաքվում հերթական վկայությունն են նրա, որ Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնար է, և աշխարհը պետք է ճանաչի Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը: Սա է այն քաղաքականությունը և դիրքորոշումը, որ մենք որպես ՀՀ ունենք, և այստեղ որևէ փոփոխություն չկա»,- հայտարարեց ԱԺ նախագահը։
10:06 04/05/2021  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանի դեմ լուրջ դժգոհություն է հասունանում․ «Ժողովուրդ»
15:52 01/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունեց Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովին
17:31 29/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպեց ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարի եւ խորհրդի անդամների հետ
16:39 28/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նոր Հայաստան, ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ընթացքը քննարկեցին Աժ ղեկավարությունն ու Հայսատանում մի շարք երկրների դեսպաններ
15:36 28/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանին այլըտրանք կուսակցությունում չենք փնտրում. Միրզոյան
16:51 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ մեղադրվող Սիրեկանյանը կշարունակվի մնալ կալանավորված, թեև հիմնավորվել է, որ նա դեպքի վայրում չի եղել.փաստաբան
10:09 23/04/2021  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանը հույս ունի փոխարինել Արարատ Միրզոյանին․ ՔՊ-ում ԱԺ նախագահից դժգոհությունը մեծ է. «Ժողովուրդ»

Безопасное существование в составе Азербайджана невозможно, мир должен признать право армян Арцаха на самоопределение - Мирзоян 05/04/2021 12:02 | Лента новостей
Спикер парламента Армении Арарат Мирзоян прокомментировал снос азербайджанцами куполов армянского храма Казанчецоц(собора Святого Христа Всеспасителя) в Шуши. Мирзоян указал на необходимость тесной работы с международными партнерами для признания права армян Арцаха на самоопределение, потому что безопасное существование армян Арцаха в составе Азербайджана невозможно.
"Это варварство и обращение с армянами, удерживаемыми в плену или в ином статусе, а также открывшийся в Баку несколько недель назад позорный армянофобский парк – очередное свидетельство того, что безопасное существование армян Арцаха в составе Азербайджана невозможно. Мир должен признать право армян Арцаха на самоопределение. Это та политика и позиция, которой придерживаемся мы как РА, и здесь каких-то изменений нет", - заявил председатель НС.