Վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 10-ին 05/03/2021   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 10-ին Ազգային ժողովում հատուկ նիստ կգումարվի, որի ընթացքում կքննարկվի վարչապետի ընտրության հարցը։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 6-րդ մասերի համաձայն` վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 10-ին` ժամը 12:00-ին իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում»-հայտնել է ԱԺ նախագահը:
Այսօր՝ մայիսի 3-ին, Աժ-ում գումարվեց առաջին հատուկ նիստը՝ վարչապետի ընտրության հարցով։ Ազգային ժողովը պայմանավորվածության համաձայն Նիկոլ Փաշինյանին՝ 1 կողմ, 75 ձեռնպահ, 3 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ չընտրեց ՀՀ վարչապետ։ «Իմ քայլը» խմբակցությունը ձեռնպահ էր, իսկ ընդդիմադիր խմբակցությունները չմասնակցեցին քվեարկությանը։
Հիշեցնենք նաև, որ մարտի 18-ին Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքով հայտարարեց հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություն անցկացնելու մասին, իսկ ապրիլի 25-ին հրաժարական տվեց՝ հայտարարելով, որ ինքը կշարունակի մնալ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար։
Ընտրություն անցկացնելու համար անհրաժեշտ է, որ վարչապետը հրաժարական ներկայացնի, որից հետո երկու անգամ անընդմեջ խորհրդարանը պետք է վարչապետ չընտրի: Երկու անգամ վարչապետ չընտրելու դեպքում խորհրդարանը կլուծարվի և տեղի կունենան արտահերթ ընտրություններ:
11:52 03/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ում մեկնարկել է հատուկ նիստը. օրակարգում վարչապետի ընտրության հարցն է
10:40 03/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինանը և Աննա Հակոբյանը պատվաստվել են կորոնավիրուսի դեմ
16:09 01/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայիսի 3-ին ԱԺ հատուկ նիստ է հրավիրվել՝ վարչապետ ընտրելու օրակարգով
15:50 01/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻրաքի խորհրդարանի պատվիրակության անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ
18:35 28/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրախախտումների համար նախատեսված պատասխանատվությունը կխստացվի. ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը
15:54 28/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահը ստորագրել է ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Մկրտչյանի՝ պատգամավորի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը

Парламент Армении повторно обсудит вопрос об избрании премьер-министра 05/03/2021   16:40
Национальное Собрание Армении 10 мая вновь обсудит вопрос избрания премьер-министра страны. Об этом сообщил спикер парламента Арарат Мирзоян.
“В соответствии с ч.3 и ч.6 ст.140 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» вопрос избрания премьер-министра будет обсуждаться на созываемом в силу закона специальном заседании НС 10 мая, в 12:00 часов”, - сообщил спикер НС..
3-го мая в ходе специального заседания парламент Армении не избрал премьера с целью проведения внеочередных парламентских выборов.
Напомним, 18 марта Никол Пашинян анонсировал проведение 20 июля текущего года внеочередных парламентских выборов.25 апреля Пашинян подал в отставку, заявив, что продолжит временно исполнять обязанности премьера.
Для проведения выборов необходимо, чтобы премьер-министр подал в отставку, после чего парламент дважды не должен избрать премьера. Если с двух попыток не удастся избрать премьера,  то парламент будет распущен  и будут назначены досрочные выборы.