Իշխանություններին քննադատող նյութերով սոցցանցում կիսվելու համար աշխատանքից ազատված քննիչը դիմել է դատարան՝ ընդդեմ ՔԿ-ի 04/26/2021   13:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության նախկին ավագ քննիչ Անդրանիկ Անտոնյանը հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ քննչական կոմիտեի։ Անտոնյանը պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն պաշտոնից ազատելու մասին որոշումը եւ իրեն վերականգնել ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչի պաշտոնում՝ փոխհատուցելով հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար։
Հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել ապրիլի 23-ին և նույն օրը մակագրվել ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Արկադիկ Մկրտչյանին։
Հիշեցնենք, որ Անդրանիկ Անտոնյանը պատերազմի առաջին իսկ օրերից՝ սեպտեմբերի 29-ից կամավորագրվել եւ մասնակցել է պատերազմական գործողություններին։ 40 օր շարունակ քննիչը եղել է ամենաթեժ կետերում՝ սեպտեմբերի 29-ից մինչև հոկտեմբերի 25-ը եղել է Եղնիկներում, որից հետո մասնակցել է Սղնախի, Քարին տակի, Շուշիի մարտերին։
Անտոնյանին պաշտոնից ազատելու համար հիմք է հանդիսացել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների, վարչապետի գործունեությունը քննադատող նյութեր և տեսանյութեր տարածելը։
17:50 01/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածել է վարչապետի գործունեությունը քննադատող նյութեր. քննիչ Անդրանիկ Անտոնյանին աշխատանքից ազատելու պատճառը նշվել է հրամանի մեջ (փաստաթուղթ)
11:25 05/03/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԵղվարդի բնակիչը պատերազմի օրերին գնված 17 մլն դրամի զինվորական հանդերձանքը փորձել է այրել. Նրան մեղադրանք է առաջադրվել

Уволенный за репост публикаций с критикой в адрес властей следователь подал в суд на СК 04/26/2021   14:08  |  Лента новостей
Бывший следователь следственного управления СК РА по Гегаркуникской области Андраник Антонян подал в Административный суд иск против Следственного комитета. Антонян требует признать недействительным решение об его увольнении и восстановить его в должности старшего следователя следственного управления СК РА по Гегаркуникской области и компенсации за весь период вынужденного простоя.
Исковое заявление поступило в суд 23 апреля и в тот же день было зарегистрировано на имя судьи Административного суда Аркадика Мкртчяна. Напомним, андраник Антонян с первых же дней войны, с 29-го сентября, отправился добровольцем на фронт и участвовал в боевых действиях. На протяжении 40 дней следователь побывал в самых горячих точках. С 29-го сентября по  25-е октября он был в воинской части “Ехникнер”. После этого он участвовал в боях в Сгнахе, Карин Таке и Шуши.
Он вернулся из Шуши 7 ноября. Прошедший через испытания войны следователь, как выясняется, не должен иметь собственного мнения в созданной Пашиняном “демократической” стране и за репост в Фейсбуке поста с критикой в адрес Никола Пашиняна его вопрос стал предметом рассмотрения на заседании Дисциплинарной комиссии, которое обернулось наказанием в виде увольнения.
Основанием для увольнение Антоняна послужило распространение материалов и видеороликов с критикой деятельности властей Республики Армения и Республики Арцах и деятельности премьера.