Մեղրիի քաղաքապետը չի կալանավորվի 04/24/2021   20:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեղրիի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանը չի կալանավորվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, մերժեց Մեղրիի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Մխիթար Զաքարյանը ձերբակալվել էր ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի Սյունիքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների գործով։ Նախաքննական մարմինը քաղաքապետին մեղսագրել է խուլիգանություն, որը իրականացվել է կազմակերպված խմբի կազմում՝ զուգորդված իշխանության ներկայացուցչին կամ հասարակական կարգի պահպանության պարտականություն իրականացնող կամ հասարակական կարգի խախտումը խափանող անձին դիմադրություն ցույց տալով և բացառիկ ցինիզմով։ Ձերբակալման որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել և երեկ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ, ոչ իրավաչափ էր ճանաչել Մխիթար Զաքարյանին ձերբակալելու մասին որոշումը՝ բավարարելով փաստաբանի բողոքը։ Նշենք, որ մինչ դատարանը քննության կառներ Զաքարյանին ձերբակալելու որոշման իրավաչափության հարցը, նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 5-րդ կետերի հատկանիշներով։
Ապրիլի 21֊ին սյունեցիները գաղտնի ժամանած Փաշինյանին դիմավորել են՝ «Նիկոլ, դավաճան», «կապիտուլյանտ» և այլ վանկարկումներով։ Վերջինս անգամ չի կարողացել մուտք գործել Քաջարան և վերադարձել է Կապան՝ Սյունիքի մարզպետարան, որտեղ կայացած խորհրդակցության ժամանակ հրահանգներ է տվել իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին՝ կտրուկ քայլեր իրականացնել եւ հրապարակավ պատժել։

Суд в Ереване отказался арестовать мэра Мегри 04/24/2021   20:54  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна отклонил ходатайство об избрании в отношении мэра Мегри Мхитара Закаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как ранее сообщило “ФактИнфо”, Мхитар Закарян был задержан по уголовному делу о акциях протеста против Никола Пашиняна в Сюнике. Ему инкриминируют хулиганство в составе организованной группы, соединенное с оказанием сопротивления представителю власти или к лицу, исполняющему обязанности по охране общественного порядка или пресекающему нарушение общественного порядка и совершенное с исключительным цинизмом. Решение о задержании Закаряна было обжаловано. Жалоба поступила на рассмотрение к судье Манвелу Шахвердяну. Накануне вечером стало известно, что суд признал задержание мэра Мегри неправомерным, удовлетворив жалобу адвокатов.
Отметим, что пока суд готовился к рассмотрению вопросa о правомерности задержания, орган, осуществляющий производство, поспешил предъявить обвинение Закаряну. Ему вменяют пункты 1, 2 и 5 части 3 статьи 258 УК РА.