Պաշտոնեական կեղծիք.Փաշինյանը հայտնում է, թե 70 գերի է պահվում ադրբեջանում, մինչդեռ անգամ ՄԻԵԴ-ում առկա տվյալներով Ադրբեջանում կա 183 հայ 04/13/2021   16:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հետ նախօրեին ունեցած հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, թե Ադրբեջանում պահվում է 70 գերի, ինչն ակնհայտ կեղծիք է, ադրբեջանական քարոզչություն։
Այսպես՝ պաշտոնական տվյալներով՝ հայկական կողմը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ուղարկել 249 անձի վերաբերյալ դիմումներ: Նրանցից 229-ը դատարանի կողմից բավարարվել էր։ Կան մարդիկ, որոնք վերադարձվել են, մի մասի նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցները հանվել են դատարանի կողմից։ Հիշեցնենք, որ ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձվել 64 գերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձինք։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնել են, որ հաշվի առնելով անցած ամիսներին վերադարձածներին՝ այժմ դատարանի ուշադրության ներքո է 183 անձի գործ, որից շատ քիչ թվի մասին է հաստատել Ադրբեջանը։
«180-ից ավելի հայ ռազմագերու համար ՄԻԵԴ-ը միջանկյալ միջոցի կիրառման որոշում ունի։ Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը պարտավոր է կոնվենցիայով պահպանվող արժեքները ոտնահարող քայլերից ձեռնպահ մնալ նրանց նկատմամբ»,- տեղեկացրել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Կիրակոսյանը հայտնել է, որ անձանց նույնականացման առումով բավականին մեծ աշխատանք է կատարվել։ Մինչդեռ ՀՀ վարչապետը գերեվարված ու անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպմանը հրապարակել է Ադրբեջանի կողմից հաստատված թիվը։ Ասել է թե՝ Բաքվում գտնվող այն հայորդիների ճակատագրով, որոնց գերեվարված լինելը Ադրբեջանը պաշտոնապես չի ընդունում չնայած առկա ապացույցներին, տեսանյութերին, Նիկոլ Փաշինյանը չի մտահոգվում։
08:21 13/04/2021  |  ՄամուլՓաշինյանը որոշել է նախընտրական շոուներ բեմադրել․ «Հրապարակ»
22:45 12/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյդ ցուցանմուշները պետք է երկար ապրեն, շատ երկար. Էդգար Ղազարյան
22:32 12/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԵս կարող եմ հասկանալ, որ Արամ Ա-ը հնարավոր է վերանայել է Նիկոլի հրաժարականի իր պահանջը. Միքայել Մինասյան
20:44 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուտով զոհեր են լինելու սահմանին, Թուրքիան Նիկոլին 130 մլն $ է տվել ընտրություններում հաղթելու համար. Իսագուլյան
19:07 12/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնչքան Ադրբեջանն ու Թուրքիան մեզ համարում են թշնամի, այնքան Նիկոլի իշխանությունը նրանց համարում է բարեկամ ու փրկօղակ. Անդրանիկ Թևանյան
18:49 12/04/2021  |  Քաղաքական«Նիկոլ Փաշինյանը կանհետանա մինչև ընտրությունները». Միհրդատ Մադաթյան
18:25 12/04/2021  |  Մեկնաբանություն2020-ի պատերազմի հանգամանքների հետաքննությունը եւ մեղավորների պատիժը՝ մնացած կյանքիս գործն է, կպատժվեն բոլորը. Միքայել Մինասյան

Должностной подлог: Пашинян заявляет о 70 удерживаемых в Азербайджане пленных, между тем в ЕСПЧ есть данные о 183 армянах 04/13/2021   17:08  |  Лента новостей
В ходе вчерашней встречи с родственниками пропавших без вести военнослужащих премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в Азербайджане удерживаются 70 пленных, что является очевидным подлогом, азербайджанской пропагандой.
Так, согласно официальным данным, армянская сторона направила в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) заявления относительно 249 человек. Из них 229 суд удовлетворил. Есть люди, которые вернулись. Принятая в отношении части из них промежуточная мера была отменена судом. Напомним, всего в Армении из Азербайджана вернулись 64 пленных, включая гражданских лиц.
Как сообщили в офисе представителя Армении в Европейском суде по правам человека,  с учетом вернувшихся за прошедшие месяцы в настоящее в поле зрения суда находятся дела в отношении 183 лиц, однако Азербайджан подтвердил лишь их малую часть.
“ЕСПЧ вынес решение о применении промежуточной меры для более 180 армянских военнопленных. Это означает, что Азербайджан обязан воздержаться от шагов, попирающих охраняемые конвенцией ценности”, - сказал представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
Киракосян сообщил, что проделана громадная работа для идентификации лиц. Между тем премьер-министр РА на встрече с родственниками пленных и пропавших без вести военнослужащих обнародовал подтвержденное Азербайджаном число. Иными словами, Никол Пашинян не беспокоится о судьбе находящихся в Баку армян, факт пленения которых Азербайджан официально не признает, несмотря на наличие доказательств, видеоматериалов.