2020-ի պատերազմի հանգամանքների հետաքննությունը եւ մեղավորների պատիժը՝ մնացած կյանքիս գործն է, կպատժվեն բոլորը. Միքայել Մինասյան 04/12/2021   18:25  |  Մեկնաբանություն
Էյնշտեյնը մի անգամ ասել է, որ անվերջության մասին պատկերացումը կարող է տալ միայն մարդկային հիմարությունը: Այսօրվա Հայաստանում անվերջության մասին խոսելիս պետք է խոսել կեղծավորության մասին։ Մարդիկ, ովքեր 13 տարի շարունակ պարում էին մարտի 1-ի զոհերի ոսկորների վրա, թաքցնում էին ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները հետաքննող խորհրդարանական հանձնաժողովի հետաքննությունը, այսօր երեսպաշտ բարեպաշտությամբ դատապարտում են սգո տարվա հրավառությունը։ Այս մասին Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է Տելեգրամ ալիքում:
«Սրանք այն մարդիկ են, ովքեր խայտառակ կապիտուլյացիայից հետո 5 ամսվա ընթացքում թաքցնում են զոհվածների, անհայտ կորածների եւ գերիների թիվը։ Սրանք երկու վարժեցված խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցություններ են, որոնք չեն պնդում պատերազմի բոլոր հանգամանքների հետաքննության վրա։ Սա Նիկոլի սպավորներն են՝ գրանտակերների թվից, ովքեր մոռացել են թափանցիկության, ճշմարտության և քաղաքացիական հասարակության մասին մանտրաները։ Սրանք մարդիկ են, ովքեր վաճառել են իրենց ազգային հիշողությունը Նիկոլին՝ հույս ունենալով քաղաքական մանր գեշեֆտ անել։
Նիկոլի սանձազերծած պատերազմի արդյունքում 5000 ճակատագիր ընդհատվեց։ 5000 ընտանիք վշտի մեջ՝ իշխանական ստի արդյունքում։ 5000 հայրենասերներ մոռացվելու են հանուն նրա, որ Նիկոլը արժանի պատիժ չկրի։ Դրա համար միայն մեկ բան է հարկավոր՝ որպեսզի 3 մլն մարդ չբողոքեն կեղծավորության դեմ։
Ես չեմ պատրաստվում խոսել ուրիշների անունից, բայց անձամբ ինձ համար 2020-ի պատերազմի հանգամանքների հետաքննությունը եւ մեղավորների պատիժը՝ մնացած կյանքիս գործն է։ Կպատժվեն բոլորը։ Նրանք, ովքեր զոհել են զինծառայողների կյանքը Լելե Թեփեում՝ հույս ունենալով փիառ դիվիդենտներ պոկել։ Նրանք, ովքեր կատարել են քրեական պատվերներ, հույս ունենալով մնալ իրենց աթոռներում: Նրանք, ովքեր ստում էին ամբողջ պատերազմի ընթացքում: Նրանք, ովքեր ծաղրում են զոհվածների, անհայտ կորածների եւ գերեվարվածների ընտանիքներին՝ երկրում տոնական հրավառություն կազմակերպելով մի երկրւմ, որտեղ ռազմական զոհերի թիվը հայտնի չէ:
Ոչ ոք չի հեռանա պատասխանատվությունից։
Խոստանում եմ»,- գրել է Մինասյանը:
13:18 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Վիետնամի վարչապետին
23:51 11/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտանիսլավ Պրիտչինը ենթադրել է՝ կարող է արդյոք Քոչարյանը վերադարձնել հայերի վստահությունը
20:23 11/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյս օպերացիայի արդյունքում թշնամին հեշտությամբ գրավեց Ջաբրայիլը և Արալեռը և գրեթե առանց դիմադրության մտավ Հադրութ. Մելոյանը` Լելե թեփեյի օպերացիայի մասին
16:59 11/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԴադարե՛ք էշի տեղ դնել մարդկանց, իսկ ձեզ՝ սրբի. Մինասյան
13:40 11/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՖանատիզմը կործանարար է ամենուրեք և ամեն ինչում. Զաքարյան
13:07 11/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՀակառուսականությունը հիմնականում զուգակցվում է «նիկոլն ի՞նչ մեղք ունի» թեզով. Հարությունյան
11:08 11/04/2021  |  ՔաղաքականԻշխանություններն իրեն քայլերով խոչընդոտում են Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը. Սուրեն Սարգսյան

Лично для меня расследование обстоятельств войны 2020-го и наказание виновных - дело оставшейся жизни, никто не уйдет от ответственности - Минасян 04/13/2021   09:33  |  Лента новостей
"Эйнштейн как-то сказал, что единственное представление о бесконечности может дать человеческая глупость. В сегодняшней Армении говоря о бесконечности, следует говорить о лицемерии. Люди, 13 лет плясавшие на костях жертв первого марта, скрывающие расследование парламентской комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны, сегодня с лицемерным благочестием осуждают салют в траурный год",- пишет бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян в своем телеграм-канале.
“Это люди, которые в течение 5 месяцев после позорной капитуляции, скрывают число погибших, пропавших без вести и пленных.
Это обе дрессированные парламентские оппозиционные фракции, которые не настаивают на расследовании всех обстоятельств войны. Это обслуга Никола из числа грантоедов, забывших мантры о прозрачности, правде и гражданском обществе. Это люди, продавшие свою этническую память Николу в надежде сделать мелкий политический гешефт.
5000 судеб прервалось в результате развязанной Николом войны. 5000 семей в горе в результате властного вранья. 5000 патриотов будут забыты ради того, чтоб Никол не понес заслуженного наказания. Для этого нужно только одно: чтобы 3 миллиона человек не протестовали против лицемерия.
Я не берусь говорить за других, но лично для меня расследование обстоятельств войны 2020-го и наказание виновных - дело оставшейся жизни. Будут наказаны все. Те, кто гробил жизни военнослужащих на Леле-Тепе, в надежде срубить пиар дивиденды. Те, кто выполнял преступные приказы в надежде усидеть в своем кресле. Те, кто врал всю войну. Те, кто издевается над семьями погибших, пропавших без вести и пленных, устраивая праздничный фейерверк в стране не знающей числа военных жертв. Никто не уйдет от ответственности. Обещаю”, - написал Минасян.