Միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների չդատապարտված լինելու հանգամանքը սաստկացրեց այդ երկրի ռազմատենչ նկրտումները.Արցախի ԱԳՆ 04/02/2021   10:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ.
«2016 թ. ապրիլին, խախտելով 1994 թ. Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագիրը, Ադրբեջանը, կիրառելով իր հարձակողական ողջ զինանոցը, լայնածավալ հարձակում ձեռնարկեց Արցախի Հանրապետության դեմ` թիրախավորելով ինչպես Պաշտպանության բանակի դիրքերը, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու սահմանամերձ բնակավայրերը:
Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացվեցին բազմաթիվ պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ, մասնավորապես՝ արձանագրվեցին հայ ռազմագերիների և խաղաղ բնակչության դաժան սպանությունների, խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի բազում դեպքեր:
Միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների չդատապարտված լինելու հանգամանքը հաջորդ տարիների ընթացքում էլ ավելի սաստկացրեց այդ երկրի ռազմատենչ նկրտումները, ինչի կիզակետը դարձավ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ նոր լայնածավալ պատերազմի սանձազերծումը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ:
Միջազգային հանրությունը պետք է վճռական գնահատական տա ցայսօր շարունակվող Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, միջազգային իրավունքի հանդեպ ծայրահեղ անարգանքին և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններից հրաժարվելու փորձերին:
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի ցուցաբերած միասնականությունն ու մեր հերոսների սխրանքները հավերժ կմնան մեր պատմության և սերունդների հիշողության մեջ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
10:27 22/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ101 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանի իշխանությունները կազմակերպեցին Շուշիի հայ ազգաբնակչության կոտորածը
12:24 20/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրցախյան ազգային-ազատագրական պայքարը հայ ժողովրդի պատմության ամենակարևոր էջերից է.ԱՀ ԱԳՆ
17:05 05/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակամարտության արդարացի և տևական կարգավորման հիմքում պետք է լինի Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչումը. Արցախի ԱԳՆ

Международное сообщество должно дать решительную оценку продолжающейся по сей день агрессивной политике Азербайджана - МИД Арцаха 04/02/2021   11:01  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с 5-й годовщиной апрельской войной 2016 года.
В апреле 2016г., нарушив  Соглашение о полном прекращении  огня и военных действий 1994 года и используя  весь свой арсенала наступательного оружия,  Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Республику Арцах,  нанеся удары как по позициям Армии Обороны, так и по гражданской инфраструктуре и приграничным населенным пунктам.
“В ходе апрельской войны Азербайджан совершил множество военных преступлений и преступлений против человечности, в частности, были зафиксированы многочисленные случаи жестоких убийств, пыток, нечеловеческого обращения с армянскими военнопленными и мирными гражданами”, - говорится в заявлении, опубликованном на сайте МИД Арцаха.
Как отметили в ведомстве, тот факт, что военные преступления Азербайджана не были осуждены международным сообществом, послужил причиной еще большего усиления в последующие годы милитаристских устремлений Азербайджана, кульминацией которых стала новая  широкомасштабная военная агрессия, развязанная против Арцаха 27 сентября 2020г.  при поддержке Турции и с привлечением международных террористов.
Международное сообщество должно дать решительную оценку продолжающейся по сей день агрессивной политике Азербайджана, проявлениям крайнего  неуважения норм международного права и  попыткам отказаться от переговоров по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта.
Консолидированность армянского народа и подвиги наших героев, проявленные  в ходе апрельской войны, навсегда будут вписаны в летопись нашей истории и останутся в памяти  поколений.