Կոչ ենք անում բոլոր երկրներին առավելագույն զգույշ ու կոռեկտ լինել իրենց արտահայտություններում. Արցախի ԱԳՆ 02/02/2021   17:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին ժամանակներս մենք ականատես ենք դարձել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող տեղեկատվական արշավի, որը, ձգտելով ցուցադրել, թե իբր վայելում է միջազգային հանրության աջակցությունը  Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական զինված ագրեսիային, տեղեկություններ է տարածում, այսպես կոչված, «գրավյալ» տարածքների «ազատագրման» կապակցությամբ մի շարք երկրների քաղաքական շրջանակների  եւ որոշ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների շնորհավորանքների վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Մի կողմ թողնելով նման հայտարարությունների հավաստիության հարցը՝ այնուամենայնիվ, հարկ ենք համարում մեկ անգամ եւս նշել, որ Թուրքիայի աջակցությամբ եւ միջազգային ահաբեկիչների մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված զինված ագրեսիան հանգեցրել է բազում տառապանքների. սպանվել եւ վիրավորվել են հայազգի հազարավոր անմեղ քաղաքացիներ, հարյուրավորներն անհայտ կորել են, այժմ գտնվում են գերության մեջ, պատանդ են դարձել, այդ ընթացքում ենթարկվել խոշտանգումների, անմարդկային եւ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի, ոչնչացվում է հայկական մշակութային ժառանգությունը:
Կոչ ենք անում բոլոր երկրներին եւ կազմակերպություններին առավելագույն զգույշ եւ կոռեկտ լինել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ իրենց արտահայտություններում, խուսափել հայտարարություններից, որոնք կարող են բացասաբար ազդել հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանմանն ուղղված միջազգային ջանքերին, ինչպես նաեւ վիրավորել հազարավոր մարդկանց զգացմունքները:
Դիվանագիտական էթիկետը չի կարող եւ չպետք է հիմք հանդիսանա այնպիսի արտահայտությունների համար, որոնք կարող են դիտարկվել Արցախի Հանրապետության տարածքների օկուպացիան օրինականացնելու եւ ամրագրելու եւ միջազգային հակաիրավական գործողություններն արդարացնելու համատեքստում:
15:57 17/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախի ԱԳՆ-ն շնորհակալություն է հայտնում Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային խորհրդին
10:19 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները դատապարտող բանաձև. ԱՀ ԱԳՆ
12:24 09/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները, թե ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի նշանակում բանակցային գործընթացից հրաժարում, ցինիզմի բարձրագույն դրսևորում են․ ԱՀ ԱԳՆ

МИД Арцаха призывает все страны и организации быть предельно осторожными и корректными в своих высказываниях 02/02/2021   18:01
В последнее время мы стали свидетелями информационной кампании Азербайджана, который, стремясь продемонстрировать мнимую поддержку со стороны международного сообщества турецко-азербайджанской вооруженной агрессии против Арцаха, распространяет сообщения о поздравлениях со стороны представителей некоторых международных организаций и политических кругов ряда стран в связи с «освобождением» Азербайджаном так называемых «оккупированных» территорий. Об этом говорится в комментарии Министерства иностранных дел Республики Арцах.
“Оставив в стороне вопрос о достоверности этих заявлений, тем не менее считаем необходимым еще раз отметить, что вооруженная агрессия, развязанная в сентябре 2020 года Азербайджаном при поддержке Турции и с участием международных террористов против Республики Арцах, привела к многочисленным страданиям: тысячи невинных граждан армянской национальности были убиты и ранены, сотни пропали без вести, находятся сейчас в плену, стали заложниками, подверглись при этом пыткам, бесчеловечному и унижающему достоинство обращению, уничтожается армянское культурное наследие”, - говорится в комментарии.
МИД Арцаха призывает все страны и организации быть предельно осторожными и корректными в своих высказываниях относительно азербайджано-карабахского конфликта, избегать заявлений, которые могут негативно отразиться на международных усилиях по всеобъемлющему урегулированию конфликта, поддержанию мира и стабильности в регионе, а также задеть чувства тысяч людей.
“Дипломатический этикет не может и не должен служить основанием для высказываний, которые могут рассматриваться в контексте легитимизации и закрепления оккупации территорий Республики Арцах и оправдания международно противоправных деяний”, - отмечается в заявлении.