Էրիկ Ալեքսանյանը դատի է տվել Աննա Դանիբեկյանին եւ պահանջում է ներողություն խնդրել 03/29/2021   12:18  |  Մեկնաբանություն
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը դիմել է դատարան՝ պահանջելով, որ  Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանն իրենից ներողություն խնդրի։ Այս մասին հայտարարել է փաստաբանը՝ տեղեկացնելով, որ դատարանից պահանջել է նաեւ չեղարկել իր նկատմամբ «անհիմն կերպով կիրառված դատական սանկցիան»։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ որոշման համաձայն 300.1 հոդվածը հակասում է Սահմանդրության 78 և 79 հոդվածներին։
Սահմանադրության 78-րդ հոդվածը սահմանում է համաչափության սկզբունքը, իսկ 79-րդ հոդվածը՝ որոշակիության սկզբունքը:
ՍԴ տվյալ հոդվածի Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցով դիմել էին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը։ Ի դեպ, վերջինի նկատմամբ ՍԴ դիմելուց հետո հետապնդումներ սկսվեցին։
ՀՀ ՔՕ 300.1 հոդվածը սահմանում է սահմանադրական կարգը տապալումը, որով մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովին, պաշտպանության  նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանին։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ մարտի 23-ին փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը դատական սանկցիա է կիրառել՝ կապված փետրվարի 23-ին նշանակված դատական նիստին չներկայանալու հետ։ Թեև փաստաբանը պարզաբանել է, որ դեռևս փետրվարի 16-ին դատարանին զգուշացրել է փետրվարի 23-ին մեկ այլ գործով նախապես նշանակված դատական նիստի մասին, այդուհանդերձ դատարանը որոշել է սանկցիա կիրառել փաստաբանի նկատմամբ՝ դատական նիստից անհարգելի բացակայելու հիմքով։
11:43 28/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեական օրենսգրքի 300,1֊րդ հոդվածի հակասահմանադրական ճանաչվելուց հետո մեղադրանքը փոխվել չի կարող. Ալեքսանյան
20:32 26/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ որոշումից հետո դատավոր Աննա Դանիբեկյանը արդարացման հիմքով պետք է կարճի 300.1-րդ հոդվածի մասով քրեական վարույթը. փաստաբան
14:20 25/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՄեր իրավական վեճը դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հետ շարունակվում է. Ալեքսանյան
15:20 04/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՀարց է առաջանում՝ արդյոք Դանիբեկյանը կարող է ոչ միայն նման բարդ գործով, այլև առհասարակ դատավոր հանդիսանալ. փաստաբան
19:05 30/11/2020  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը հերթական անգամ նախաձեռնեց Դատավորների գործունեությանը միջամտելու գործընթացը. հայտարարություն
23:40 27/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատական կարգով կպահանջեն քրեական գործ հարուցել Արմեն Գևորգյանի՝ սահմանը հատելու դեպքի առթիվ

Эрик Алексанян подал в суд на судью Анну Данибекян: он требует от нее извинений 03/29/2021   12:53  |  Комментарий
Эрик Алексанян, адвокат экс-руководителя аппарата президента РА, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, обратился в суд с требованием, чтобы судья суда общей юрисдикции Еревана Анна Данибекян принесла ему свои извинения. Об этом заявил сам адвокат. Он сообщил, что потребовал от суда отменить “ безосновательно примененную в отношении него судебную санкцию”.
Напомним, согласно решению Конституционного суда, статья 300.1 противоречит статьям 78 и 79 Конситуции РА.
Статья 78 Конституции определяет принцип соразмерности, а статья 79 - принцип определенности.
В КС по вопросу о соответствии упомянутой статьи Конституции обратились второй президент РА Роберт Кочарян и судья суда общей юрисдикции Еревана Давид Григорян. Кстати, после обращения в Конституционный суд, в отношении последнего начались преследования.
Статья 300.1 Уголовного кодекса РА определяет свержение конституционного строя, по которой предъявлено обвинение второму президенту РА Роберту Кочаряну, бывшему начальнику Генштаба Юрию Хачатурову, бывшему министру обороны Сейрану Оганяну, бывшему руководителю администрации президента РА Армену Геворгяну.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что 23 марта судья Анна Данибекян применила в отношении адвоката Эрика Алексаняна судебную санкцию из-за неявки на судебное заседание, назначенное на 23-е февраля. Хотя адвокат пояснил, что еще 16 февраля предупредил судью о предварительно назначенных слушаниях по другому делу, тем не менее, суд постановил применить санкцию в отношении адвоката за отсутствие на судебном заседании по неуважительной причине.