Արմեն Սարգսյանը չի ստորագրել Օնիկ Գասպարյանին ազատելու հրամանագիրը. դիմում է ՍԴ 03/02/2021   15:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահը կարևորում է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հարցի վերաբերյալ առաջացած քաղաքական ճգնաժամի հրատապ հանգուցալուծումը:
Այդ նպատակով հանդիպումներ են եղել վարչապետի, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի և զինված ուժերի բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ: Ուսումնասիրվել են ազատելու մասին հրամանագրի նախագծի առնչությամբ Նախագահի առարկությունները չընդունելու վերաբերյալ վարչապետի հիմնավորումները:
Ակնհայտ է, որ ստեղծված իրավիճակը արդյունք է պատերազմական և հետպատերազմական ժամանակաշրջանում քաղաքական և ռազմական գործիչների շրջանում առկա տարաձայնությունների՝ երբեմն խիստ անձնավորված մոտեցումներով: Չեն կարող անտեսվել նաև հրամանագրի ստորագրմանն առարկելու համար հիմք հանդիսացած իրավական առումով խնդրահարույց մեկնաբանությունները, իրավակիրառ պրակտիկան, օրենքի հնարավոր բացը:
Հանրապետության նախագահն իր նախորդ հայտարարություններում ընդգծել է, որ խնդրի շուտափույթ և Սահմանադրության շրջանակներում կարգավորումը Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ու կայունության համար առաջնային կարևորություն ունի և բացարձակ անհրաժեշտություն է պետականության պահպանման, հասարակության հետագա պառակտումը կանխելու, ժողովրդի միասնությունը և հանրային համերաշխությունը վերականգնելու, ստեղծված անորոշ վիճակից դուրս գալու և վերջնական հանգուցալուծման հասնելու համար:
Հանրապետության նախագահը որոշել է չստորագրել հրամանագրի նախագիծը:
Միաժամանակ, առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, Հանրապետության նախագահն առանձին դիմումով դիմելու է սահմանադրական դատարան «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:
Հանրապետության նախագահը, հավատարիմ իր հանձնառությանը, շարունակելու է իրավիճակի հետագա կայունացմանն ուղղված քայլերը և կոչ է անում բոլորին՝ նախագահի ինստիտուտը ծառայեցնելով որպես հարթակ, բանակցել առկա բոլոր խնդիրների համապարփակ լուծումը գտնելու նպատակով:
15:41 02/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հետ
12:05 02/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՕնիկն ինձնից թող չնեղանա, որ իր պատմածը հրապարակեցի. Լրագրողը ԳՇ պետի կյանքից դրվագ է ներկայացրել.
23:25 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶինված ուժերն արձագանքել է Փաշինյանի հայտարարությանը. դադարեցրեք Զինված ուժերին և առանձին պաշտոնատար անձանց ուղղված անհիմն մեղադրանքները
22:52 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎատ խմբագրից այդ անձն այդպես էլ չդարձավ պետական գործիչ. Արսեն Բաբայան
21:26 01/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՆմանների ձայնի տոնայնությունն ուղիղ համեմատական է առաջնագծից ունեցած իրենց հեռավորությանը. Օնիկ Գասպարյանի դուստր

Президент Армении не подписал указ об увольнении Оника Гаспаряна: Армен Саркисян обратится в КС 03/02/2021   15:58  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян решил не подписывать проект указа об освобождении главы Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна от занимаемой должности. Об этом сообщает пресс-служба президента.
В сообщении отмечается, что президент республики придает важность безотлагательному разрешению политического кризиса, связанного с вопросом об освобождении начальника Генштаба Вооруженных сил РА Оника Гаспаряна от занимаемой должности.
Сообщается, что с этой целью были проведены встречи с премьер-министром, генерал-полковником Оником Гаспаряном и высшим командованием Вооруженных сил. Были рассмотрены обоснования премьер-министра о неприятии возражений президента п поводу проекта указа об отставке.
"Очевидно, что создавшаяся ситуация является результатом разногласий между политическими и военными деятелями в военный и послевоенный период, порой - с крайне персонифицированными подходами. Нельзя игнорировать также проблематичные в юридическом плане толкования, юридическую практику и возможные пробелы в законе, послужившие основанием для возражения против подписания указа", - говорится в сообщении.
В своих предыдущих заявлениях президент подчеркивал, что скорейшее урегулирование вопроса в рамках Конституции имеет первостепенное значение для безопасности и стабильности Армении и Арцаха и является абсолютной необходимостью для сохранения государственности, предотвращения дальнейшего раскола в обществе, восстановления единства народа и общественной солидарности, выхода из создавшейся неопределенной ситуации и достижения окончательной развязки.
"Президент республики принял решение не подписывать проект указа. В то же время Армен Саркисян, руководствуясь пунктом 4 части 1 статьи 169 Конституции, обратится в  Конституционный суд с просьбой определить вопрос соответствия закона "О воинской службе и статусе военнослужащего" от 15 ноября 2017 года Конституции Армении. Президент Армении привержен своему обязательству продолжать шаги по стабилизации ситуации и призывает всех использовать институт президент в качестве площадки для ведения переговоров с целью нахождения всеобъемлющего решения всех текущих проблем", - говорится в сообщении.