Սերժ Սարգսյանը ճշմարտությունն է ասում. իշխանությունն ամեն ինչ արել է, որ պատերազմ լինի. Սեյրան Օհանյան Aysor.am 02/17/2021   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար, Արցախի հերոս Սեյրան Օհանյանը հարցազրույց է տվել Aysor.am-ին։
- Պարոն Օհանյան, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հարցազրույցում հայտարարեց, թե Շուշիի պաշտպանությունը թողնվել էր Սեյրան Օհանյանի վրա «ուրիշ բանի համար»։ Ասաց՝ Շուշիի անկումը ուզում էին գցեին Սեյրանի «ջեբը»: Կիսո՞ւմ եք նախագահի այս տեսակետն ու, ընդհանրապես, ի՞նչ կատարվեց Շուշիում։
- Լսելով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը՝ ևս մեկ անգամ ուզում եմ կարևորել այն բոլոր արժեքները, որ կերտվել են այս 30 տարիների ընթացքում ու բոլոր այն մարդկանց, այն մեծ թիմը, որոնք համախմբված են եղել ՀՀ երեք նախագահների, Արցախի Հանրապետության նախագահների շուրջ։ ՀՀ երրորդ նախագահը կիսում է բոլորի մտահոգությունները, ինքն անցել է այս ամբողջ ճանապարհով ու ունի այդ հնարավորությունները ու նաև պարտավոր է մեր հանրությանը ներկայացնել այնքանով, որքանով որ հնարավոր է։ Կարծում եմ՝ Սերժ Սարգսյանը խոսեց ոչ միայն մտահոգությունների, այլ նաև՝ մտավախությունների մասին, որոնք արտահայտվում էին և բանակցային գործընթացում ձախողումների, և պետական կառավարման ընթացքում ունեցած թերությունների ու բանակաշինության, ընդհանուր առմամբ, նաև այս վերջին պատերազմի, որոնց մաս է կազմում նաև Շուշիի շուրջ գոյություն ունեցող առեղծվածը։
Ես շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ երրորդ նախագահին ճշմարտությունը մեր հանրությանը ներկայացնելու համար, մի ճշմարտություն, որը հանրության մեծամասնությունը կիսում է։
Ինչ վերաբերում է Շուշիին, Շուշիում ես եղել եմ 44 օրվա ընթացքում մի քանի անգամ տարբեր հարցերով՝ կամավոր կերպով, բայց մի քանի օրով եղել եմ արդեն նոյեմբերի սկզբներին, ընդ որում, նոյեմբերի սկզբներին՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի խնդրանքով։ Այնտեղից ես դուրս եմ եկել նոյեմբերի 6-ի առավոտյան՝ 5։30։ Ես կիսում եմ այն մտահոգությունը, որ ունի երրորդ նախագահը։ Նա տիրապետում է ավելի մեծ ինֆորմացիայի ու, կարծում եմ, նա ճշմարտությունն է ասում, մնացածը, թե ինչ մութ պահեր կան Շուշիի հանձնման հետ կապված, կարծում եմ, երբ որ ստեղծվի քննիչ հանձնաժողովը, ապա ի հայտ կբերի բոլոր խնդիրները՝ Շուշին հանձնվե՞լ է, դավադիր գործողությո՞ւն է եղել, թե՞ մարտական գործողությունների ընթացքում է ամենը եղել։
- Ըստ Սերժ Սարգսյանի՝ «Իսկանդերը» կիրառվել է, կիրառվել է պատերազմի վերջին շրջանում, իսկ ավելի կոնկրետ` Շուշիի ուղղությամբ։ Այս մասով դուք ի՞նչ տեղեկության եք տիրապետում։
- «Իսկանդերի» կիրառման մասին ես, ինչպես բոլորը, լսել եմ լրատվությունից, մնացածի մասին տեղեկություն չունեմ։
- Սերժ Սարգսյանը խոսեց նաև Զինված ուժերի զարգացման պլանից՝ նշելով, թե նախատեսված էր մինչև 2024 թիվը ձեռք բերել 2500 անօդաչու թռչող սարք, սակայն նոր իշխանությունը փոխեց պլանը։ Ըստ ձեզ՝ ինչո՞ւ է իշխանությունը գնացել այդ քայլին, ինչո՞ւ է փոխվել պլանը, երբ անընդհատ խոսվում է, թե Հայաստանն ԱԹՍ-ների կարիք, միանշանակ, ունի։
Նախագահը բացարձակ ճշմարտությունն է ասում, ես միայն կարող եմ հավելել, որ ապրիլյան պատերազմից հետո ՀՀ զինված ուժերի 2016-2020 թվականների պլաններում էլ մենք արագ փոփոխություններ ենք մտցրել և բավականին մեծ քանակությամբ ոչ միայն անօդաչու թռչող սարք, այլ նաև և օդուժի, և հակաօդային պաշտպանության, և ռադիոէլեկտրոնային պայքարին վերաբերող միջոցներ պետք է գնվեին։ Այնուհետև նաև 2018-2024 թվականների նոր պլան էր կազմվել, դա, արդեն, իմ ժամանակ չի եղել։ Քանի որ նախագահն ասում է, նշանակում է՝ ինքը ճշմարտությունն է ասում։
Յուրաքանչյուր այդպիսի պլան՝ Զինված ուժերի զարգացման և Զինված ուժերի սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագիր, քննարկվում ու կազմվում է ՀՀ պետական համակարգի շրջանակում՝ միջգերատեսչական հանձնաժողովի համատեղմամբ, որտեղ մասնակցում են պետական կառավարման բոլոր մարմինները, ընդ որում, միջազգային փորձագիտական խմբեր են մասնակցում ու որոշվում է դրանց կարևորությունը։ Հապճեպ փոփոխություններ մտցնել այդ ծրագրերի մեջ, նշանակում է լիարժեք չտիրապետել իրավիճակին։ Նաև՝ մեզ համար հասկանալի է, որ այս իշխանություններն իրենց ամբողջ աշխատանքը դրել էին միայն տեղեկատվության ու հակատեղեկատվության վրա՝ զբաղվելով բացառապես այն ուղղությունների վրա, որոնք կբարձրացնեն իրենց վարկանիշն ու հասարակության մեջ կբարձրացնեն իրենց արժանիքները, իրենք այդպես էին մտածում, այնինչ, զինված ուժերի զարգացումն ու բանակաշինությունն, առաջին հերթին, նպատակ ունի մարտունակության ու նպատակ ունի մարտական կարևոր որակների բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքների։
- Պարոն Օհանյան, ի վերջո, մենք կարո՞ղ էինք հաղթել այս պատերազմում։
- Ես, միանշանակ, ասում եմ, որ մենք այս պատերազմը ոչ միայն կարող էինք, այլ՝ պարտավոր էինք հաղթել։ Այս պատերազմում պարտության հիմնական պատճառը կայանում է նրանում, որ, առաջին հերթին, պետական կառավարման համակարգը, կառավարությունը, Ազգային ժողովը, նաև հասարակությունը չեն համախմբվել մեր առջև դրված հիմնական խնդրի՝ մեզ համար հայրենական պատերազմ իրականացնելու ու հաղթանակ տանելու համար։
Երկրորդ պատճառներից մեկը՝ չտիրապետելով ռազմաքաղաքական իրավիճակին՝ անվտանգության խորհրդի ամբողջ կարողությունները չեն ուղղվել նրան, որ լիարժեք գնահատական տրվի ու եզրակացություններ արվի ռազմաքաղաքական իրավիճակից, որից հետո էլ որոշվեր՝ պատերազմը կանգնեցնե՞լ, թե՞ շարունակել, և եթե շարունակել, ապա ի՞նչ վերախմբավորումներ, ինչպիսի՞ փոփոխություններ կատարվեր ընդհանուր օպերատիվ դասավորվածության ու նաև բանակի համակողմանի ապահովման մեջ։
Մյուս պատճառը վերաբերում է զորահավաքային խնդիրների չկատարմանը, այսինքն՝ պատերազմին զուգահեռ բանակը չի զգացել, որ իր թիկունքն ամուր է ու թիկունքից ապահովում են իր բոլոր խնդիրները, հատկապես, սանիտարական կորուստների վերականգնում, նոր կազմավորվող զորամասեր, լրահամալրում և այլն։ Հաջորդ պատճառը կարգապահության ցածր մակարդակն էր՝ սկսած պետական կառավարման մարմիններից, նրանց ղեկավարման կետերից, վերջացրած որոշ ստորաբաժանումներում տիրող իրավիճակով, նաև՝ դատական կամ դատաիրավական համակարգի կողմից չձեռնարկված լիարժեք միջոցառումները։ Այս ամենը բերել է պարտության։
Ես գտնում եմ, որ ամենակարևոր խնդիրներից մեկը հակառակորդի գլխավոր հարվածների ուղղությունը որոշելուց հետո ճիշտ վերախմբավորում, այդ ուղղությամբ ճիշտ, առաջնային ղեկավարման կետ չի ստեղծվել, որպեսզի հակառակորդի կողմից մխրճման գոտում հակառակորդը կանգնեցվի, ջախջախվի, հակահարված հասցվի, նաև՝ պաշտպանական հետագա խնդիրները կարողանան իրականացնել։ Այսինքն՝ ամեն ինչ արել է այս իշխանությունը, որ պատերազմ լինի, ոչ մի բան չի արել, որպեսզի պատշաճ կառավարում լինի, դեռ ավելին, պատերազմի հետ զուգահեռ այն ուղղություններում, որտեղ մենք պարտություն ենք կրել, այդ ուղղությամբ ղեկավարությունը խրախուսվել է։
Գտնում եմ, որ ճիշտ է նաև Սերժ Սարգսյանի այն մտավախությունը, որ այս պարտվողական քաղաքականությունն ու Հայաստանի կողմից պարտվողական քայլերը շարունակական են, որոնք արտահայտվել են Արցախի շրջանների մեծ մասի, նաև ազատագրված տարածքների մեծ մասի հանձնմամբ, ՀՀ սահմաններում տիրող իրավիճակով, երբ սահմանային համայնքի գյուղացին, համայնքապետը դեմ առ դեմ մենակ է հայտնվել հակառակորդի բանակի հետ, այդ ամենն արտահայտվել է նաև ապաշրջափակման մասին ստորագրված փաստաթղթով, որը կարող է ճանապարհ բացել հակառակորդի համար Թուրքիայից Նախիջևան, Նախիջևանից Ադրբեջան։ Մենք տեսնում ենք, որ սա որոշ մարդկանց ուրախություն է բերում կամ երազանքների դաշտ է նետում, թե կլինի տնտեսական առաջընթաց, ապաշրջափակում կլինի, ես միանշանակ ասում եմ՝ այդ ճանապարհների ապաշրջափակումը հետագայում բերելու է Հայաստանի ու Արցախի խորը շրջափակման։
23:35 15/02/2021  |  ՔաղաքականԿապիտուլյանտը իմ տեսադաշտում հայտնվել է 90-ական թվականների սկզբներին. Սերժ Սարգսյան
23:09 15/02/2021  |  ՔաղաքականՉեմ կարող բացառել, որ Ալիևը և կապիտուլյանտը գաղտնի բանակցություններ են ունեցել. Սերժ Սարգսյան
23:02 15/02/2021  |  ՔաղաքականԵս ոչ միայն պատրաստ էի ստորագրել, այլ ես բացառապես համաձայնել եմ մնալ ՀՀ վարչապետ, որ իրականացնեմ Կազանյան փաստաթուղթը. Սերժ Սարգսյան
22:56 15/02/2021  |  ՔաղաքականԿապիտուլանտը իմ նախագիծը չէ, նա այն ուժերի նախագիծն է, ում հետ ես երբեք որևէ ընդհանուր բան չէի կարող ունենալ. Սերժ Սարգսյան

Сейран Оганян: Серж Саргсян говорит истину, власти в Армении сделали все, чтобы была война 02/17/2021   17:03  |  Интервью
Бывший министр обороны Армении, герой Арцаха Сейран Оганян дал интервью Aysor.am.
- Г-н Оганян, третий президент РА Серж Саргсян заявил в своем интервью, что оборона Шуши была оставлена Сейрану Оганяну «для другого». Он сказал, что «они хотели падение Шуши подкинуть в карман Сейрану». Вы разделяете эту точку зрения президента и вообще, что произошло в Шуши?
– Послушав интервью третьего президента Республики Армения Сержа Саргсяна, я еще раз хочу придать важность всем ценностям, которые были созданы за эти 30 лет, отметить всех людей, ту большую команду, которая была консолидирована вокруг трех президентов Республики Армения, президентов Республики Арцах. Третий президент Республики Армения разделяет всеобщие опасения, он прошел весь этот путь, имеет такие возможности и обязан представить нашему обществу ситуацию настолько, насколько это возможно. Считаю, Серж Саргсян говорил не только о тревогах, но и о тех опасениях, которые были высказаны в связи с провалами в переговорном процессе, упущениями в государственном управлении и процессе армейского строительства, в целом о недавней войне, частью которой является и загадка вокруг Шуши.
Я благодарю третьего президента Республики Армения за представление нашему обществу истины – истины, которую разделяет большинство общества.
Что касается Шуши, то я был в Шуши несколько раз за 44 дня войны по разным вопросам – добровольно, но на протяжении нескольких дней я был в городе в начале ноября, при этом в начале ноября был там по просьбе президента Республики Арцах. Покинул я Шуши утром 6 ноября – в 5:30. Разделяю обеспокоенность третьего президента Армении. Он владеет большей информацией, и я думаю, что он говорит истину. Что касается остального, в частности того, какие темные моменты есть в связи со сдачей Шуши, то считаю, что, когда будет создана следственная комиссия, она выявит все проблемы: был ли Шуши сдан, был ли это заговор или все это стало результатом боевых действий?
– Серж Саргсян отметил: «Искандер применялся. Применялся в последний период войны, а конкретнее – в направлении Шуши». Какой информацией вы владеете по этой части?
– Я, как и все, слышал о применении ОТРК «Искандер» из СМИ, об остальном информации у меня нет.
– Серж Саргсян также рассказал о Плане развития Вооруженных сил, отметив: до 2024 года планировалось закупить 2500 беспилотных летательных аппаратов, но новые власти изменили план. На ваш взгляд, почему власти пошли на такой шаг, почему этот план был изменен, когда постоянно говорится о том, что Армения однозначно нуждается в БПЛА?
– Президент говорит абсолютную правду, могу лишь добавить, что после Апрельской войны (2016 года в зоне карабахского конфликта. – Ред.) мы внесли оперативные изменения в планы ВС РА на 2016-2020 годы . И должно было быть закуплено довольно большое количество не только беспилотных летательных аппаратов, но и средства ВВС, ПВО, радиоэлектронной борьбы (РЭБ). Затем был составлен и новый план на 2018-2024 годы, это уже были после моего ухода с должности министра обороны Армении. Поскольку президент говорит об этом, значит, он говорит о реальном положении дел.
Любой такой план – План развития Вооруженных Сил, Государственная программа развития вооружений и военной техники – обсуждается и разрабатывается в рамках государственной системы РА – в сотрудничестве с межведомственной комиссией. В этих работах принимают участие все органы государственного управления, участвуют международные экспертные группы, решается важность шагов.
Внесение поспешных изменений в эти планы означает неполноценное владение ситуацией. Также для нас очевидно, что нынешние власти весь акцент в своей работе сделали лишь на информации и антипропаганде, сосредоточивая внимание исключительно на данных направлениях, которые повысили бы их рейтинг и их авторитет в обществе. По крайней мере, они так думали. Между тем, развитие вооруженных сил и армейское строительство, прежде всего, подразумевают работы по повышению боеспособности и важных боевых качеств.
– Господин Оганян, в конце концов, мы могли одержать победу в этой войне?
– Я однозначно говорю, что мы не только могли, но и обязаны были победить в этой войне. Основная причина поражения в этой войне заключается в том, что, прежде всего, система государственного управления, правительство, Национальное Собрание, а также общество не консолидировалось вокруг главной поставленной перед нами задачи – чтобы вести отечественную войну и одержать победу.
Другая из причин заключается в том, что из-за не владения военно-политической обстановкой все возможности Совета безопасности не были направлены на то, чтобы дать полноценную оценку и сделать выводы из военно-политической ситуации, после чего должно было быть решено: прекращать или продолжать войну, в случае продолжения какие перестановки и изменения вносить в общую оперативную расстановку и всестороннее снабжение армии?
Еще одна причина связана с невыполнением мобилизационных задач, то есть параллельно с войной армия не чувствовала, чтобы у нее крепкий тыл, что в тылу решают все проблемы: в частности восстановление санитарных потерь, формирование воинских частей, пополнение и пр..
Следующей причиной был низкий уровень дисциплины, начиная с органов государственного управления, пунктов командования и заканчивая ситуацией в некоторых подразделениях, а также не принятые в полном объеме мер со стороны судебной или судебно-правовой системы. Все это привело к поражению.
Считаю, что одной из важнейших задач является правильная перегруппировка сил после определения основных направлений ударов противника. В этом направлении не было создано грамотной точки командования, чтобы остановить, разгромить противника в зоне, где он вклинился, чтобы нанести контрудар, иметь также возможность осуществить дальнейшие оборонительные задачи.
Другими словами, действующая власть в Армении сделала все, чтобы началась война, при этом не сделала ничего для обеспечения надлежащего командования, более того, во время войны в тех направлениях, где мы терпели поражение, командование там поощрялось.
Согласен и с обеспокоенностью Сержа Саргсяна касательно того, что эта пораженческая политика и проигрышные шаги Армении продолжаются. Это выразилось в сдаче большой части Арцаха, в том числе освобожденных районов, сложившейся на границах РА ситуации, когда житель приграничной общины Армении, глава общины остались одни с армией противника. Все это отразилось и в подписанном документе касательно разблокировки, который может открыть врагу путь из Турции в Нахиджеван, из Нахиджевана в Азербайджан. Мы видим, что некоторых людей это радует, они придаются мечтам – якобы будет экономический прогресс, снятие блокады. Я однозначно говорю, что разблокировка этих путей приведет в дальнейшем к глубокой блокаде Армении и Арцаха.