Ադրբեջանը հայ զինծառայողների 106 դիերը փոխանցել է արտաշիրիմումից հետո. դիերն անճանաչելի են 02/17/2021   10:10  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա-Շեխեր համայնքների խաչմերուկում Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել ռազմագործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների ևս 106 աճյուն: Այս մասին հայտնում է ԱՀ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը:
Քիչ առաջ Արցախի փրկարարները ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գնդապետ Մեխակ Արզումանյանի գլխավորությամբ, մարմինները վերադարձրել են Ստեփանակերտ: Բոլորն անճանաչելի են: Ենթադրվում է, որ տղաները նախապես հուղարկավորված են եղել և դիերը արտաշիրիմումից հետո փոխանցվել են Վարանդայի (Ֆիզուլի), Հադրութի և Ջրականի (Ջեբրայիլ) շրջաններից:
Ստեփանակերտի դատաբժշկական փորձաքննության բյուրոյում (առօրյա խոսակցականում՝ морг) է եղել ԱՀ Ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը: Նախարարը հավաստիացրել է, որ զոհված կամ անհետ կորած զինծառայողների որոնումների ուղղությամբ ձեռնարկվում է հնարավոր ամեն քայլ, նշելով, որ բանակցություններն առաջիկայում ևս կշարունակվեն: Նա նաև ցավակցություն է հայտնել զոհված զինծառայողների ծնողներին, մաղթել ուժ և համբերություն՝ համազգային ցավին դիմակայելու համար:
Նշենք, որ հրադադարից հետո որոնումների արդյունքում հայտնաբերված կամ Ադրբեջանի կողմից փոխանցված դիերի ընդհանուր թիվը 1485 է:

Тела 106 военнослужащих были переданы армянской стороне после эксгумации - ГСЧС Арцаха 02/17/2021   10:31  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджан передал армянской стороне останки 106 тел военнослужащих, погибших в ходе боевых действий. Об этом сообщает Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Арцаха.
Останки погибших были переданы на перекрестке общин Кармир Шука-Шехер Мартунинского района.
Арцахские спасатели во главе с начальником ГСЧС полковником Мехаком Арзуманяном вернули тела в Степанакерт. Все они не поддаются опознанию. Предполагается, что ребята были ранее похоронены, а останки после эксгумации были вывезены из районов  Варанда (Физули), Гадрут и Джракан (Джебраил).
В Степанакертском бюро судебной медицины (в морге) находился министр внутренних дел Республики Арцах Карен Саркисян. Министр заверил, что предпринимаются все возможные шаги для поиска погибших или пропавших без вести военнослужащих. Он отметил, что переговоры также продолжатся в ближайшее время. Саркисян также выразил соболезнования родителям погибших военнослужащих и пожелал им сил и терпения.
Общее количество тел, обнаруженных в ходе поисковых операций после прекращения огня или переданных Азербайджаном, составляет 1 485.