Հոկտեմբերի 20-ից առաջ և հետո Նիկոլին առաջարկվել են պատերազմի ավարտի սցենարներ, որոնք նույնպես մերժվել են. Միքայել Մինասյան 01/12/2021   17:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անկախ Միքայել Համբարձումյանի նկատմամբ իմ վերաբերմունքից, հարցազրույցը շատ խորն էր, կարևոր և գրագետ։ Սա արդեն երրորդ բարձրաստիճան սպան է Մովսես Հակոբյանից և Օնիկ Գրիգորյանից հետո, որը լույս է սփռում պատերազմի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունների վրա։ Այս մասին ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է Տելեգրամ ալիքում:
Երեկ Ազգային Անվտանգության ծառայության տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Միքայել Համբարձումյանը հարցազրույց է տվել, որում, մասնավորապես, հայտարարել է.
1. Ազգային Անվտանգության Ծառայությունը գիտեր, որ պատերազմ է լինելու, և այդ մասին ժամանակին տեղեկացրել էր Ինչպես Նիկոլին, այնպես էլ Անվտանգության խորհրդին։
2. Պատերազմի սկսվելուց 3-4 օր անց ակնհայտ դարձավ, որ ճակատում իրավիճակն աղետալի անբարենպաստ է. վարչապետինայդ մասին զեկուցել ենք՝ ես, Օնիկ Գասպարյանն ու Դավիթ Տոնոյանը։ Կար կոնսենսուս՝ պատերազմը պետք է կանգնեցնել:
3. Նիկոլը հանգամանորեն տեղեկացված էր ռազմաճակատում ստեղծված իրավիճակի մասին, և մենք չէինք հասկանում, թե ինչու նա գործողություններ չէր ձեռնարկում պատերազմը դադարեցնելու համար։
4. Կապիտուլյացիայից հետո իմացանք, որ հոկտեմբերի 20-ին ռուսական կողմը խաղաղության առաջարկ է ներկայացրել, որից Նիկոլը հրաժարվել է։
Անհրաժեշտ է հիշել համատեքստը. հոկտեմբերի 20-ը պատերազմի կեսն է, Մենք ծանր կորուստներ ունեցանք, սակայն 20-ին կնքված խաղաղությունը կլիներ պարտության խաղաղություն, այլ ոչ թե կապիտուլյացիա։ Արդեն այսօր պարզ է, որ բարձրագույն սպաները Նիկոլին լիարժեքորեն իրազեկել են ռազմաճակատում տիրող իրավիճակի մասին։ Սակայն Նիկոլն անվտանգության խորհրդի անդամներից միտումնավոր թաքցրել է խաղաղ առաջարկները (առնվազն նա թաքցրել է հոկտեմբերի 20-ի պուտինյան խաղաղության առաջարկը)։ Արդեն հիմա ակնհայտ է, որ Նիկոլը միանձնյա որոշում է կայացրել պատերազմը շարունակելու մասին, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ պրոֆեսիոնալները խոսում էին դրա շարունակման վտանգի մասին։ Ամենակարևորը (այդ մասին Միքայել Համբարձումյանը լռել է), ինչը մեզ բոլորիս հայտնի է՝ և հոկտեմբերի 20-ից առաջ և հետո Նիկոլին առաջարկվում էին պատերազմի ավարտի սցենարներ, որոնք նույնպես մերժվել են։
Վերը նշվածի եզրակացությունները տխուր են.
1. Մենք ապրում ենք առավել զզվելի ձևի արեւելյան բռնապետության մեջ. Սուլթան թքած ունի մասնագետների կարծիքի վրա։ Եվ թող ձեզ չթվա, որ դա պատահականություն է, դա կանխամտածված, մտածված և ծրագրված մարտավարություն է։
2. Նիկոլն ունի ծրագիր. իշխանության է եկել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի շահերն առաջ մղելու համար։ Այս ծրագիրը կատարվում է նաեւ հիմա. դրա կատարումը չի դադարեցվել։
Եվ եթե որևէ մեկին թվում է, թե ամեն ինչ ավարտվել է, սխալվում եք։
Ամեն ինչ դեռ ընթացքի մեջ է:
16:12 12/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄիայն հիմարը կարող է բանակցություններից մեկ օր առաջ իր Ֆեյսբուքյան էջում գրել,թե ինչ արդյունքներ են իրեն պետք. Գաբրիելյանովը՝ Փաշինյանի մասին
10:12 12/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ Փաշինյանը նվազագույնը 38,4 մլրդ դոլարի վնաս է հասցրել Հայաստանի Հանրապետությանը և Հայ ժողովրդին. Մեսրոպ Մանուկյան
08:25 12/01/2021Փաշինյանը խորհրդատվության կարիք չունի, քանի որ ինքը չի որոշելու՝ ինչ ստորագրել, ինչը մերժել․ «Հրապարակ»
22:52 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկո՛լ, գոնե մեկ գերու հարց լուծեիր, գնացել էիր Ադրբեջանի ուզածն անելո՞ւ․ Սևակ Հակոբյան
22:32 11/01/2021Ինչո՞ւ պետք է Իլհամը Նիկոլին վերադարձներ 115 գերի. Միքայել Մինասյան
21:53 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմում պարտությունը և տարածքների հանձնումը Նիկոլ Փաշինյանը որոշ զանգվածներին փորձում է փոխհատուցել բիզնես շահերով. քաղտեխնոլոգ
21:40 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինը հույս ունի, որ Ղարաբաղի հետ կապված բոլոր խնդիրների շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք կբերվեն
21:22 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու որեւէ մեկը համարում էր, որ սույն քաղաքական դիակը կարող էր գերիների հարց լուծե՞լ․ Արփինե Հովհաննիսյան

До и после 20 октября Николу предлагались сценарии завершения войны, которые тоже были отвергнуты - Микаел Минасян 01/12/2021   17:51  |  Лента новостей
Независимо от моего отношения к персоне Микаэла Амбардзумяна, интервью очень глубокое, важное и грамотное. Это уже третий высокопоставленный офицер после Мовсеса Акобяна и Оника Григоряна, проливающий свет на действия Никол Пашиняна во время войны. Об этом в своем Telegram-канале пишет бывший посол при Святом Престоле Микаел Минасян.  Запись Минасян публикуем ниже:
"Вчера экс и.о. директора Службы Национальной Безопасности Микаэл Амбардзумян дал интервью, в котором в частности, заявил:
1. Служба Национальной Безопасности знала, что будет война, и своевременно информировала как Никола, так и Совет Безопасности об этом.
2. Через 3-4 дня после начала войны, стало очевидно, что ситуация на фронте катастрофически неблагоприятная: премьер-министру докладывали об этом я, Оник Гаспарян и Давид Тоноян. Существовал консенсус - войну необходимо остановить.
3.  Никол был досконально информирован о сложившейся на фронте ситуации, и мы НЕ ПОНИМАЛИ, почему он не предпринимал действий для ее прекращения войны.
4. После капитуляции мы узнали, что 20-го октября российская сторона передала  предложение о мире, от которого Никол отказался.
Независимо от моего отношения к персоне Микаэла Амбардзумяна, интервью очень глубокое, важное и грамотное. Это уже третий высокопоставленный офицер после Мовсеса Акобяна и Оника Григоряна, проливающий свет на действия Никол Пашиняна во время войны.
Необходимо помнить контекст: 20-ое октября - это середина войны, мы понесли тяжелые потери, однако мир, заключенный 20-го был бы миром поражения, а не капитуляцией. Уже сегодня ясно, что высшие офицеры полноценно информировали Никола о ситуации на фронте. Никол же намеренно скрывал от членов Совета Безопасности мирные предложения (как минимум он скрыл путинское предложение о мире от 20-го октября). Уже сейчас очевидно, что Никол единолично принимал решение о продолжении войны, даже после того, как профессионалы говорили об опасности ее продолжения. Самое важное (об этом Микаэл Амбардзумян умолчал), что нам всем известно: и до и после 20-го октября Николу предлагались сценарии завершения войны, которые тоже были отвергнуты.
Выводы из вышесказанного плачевные:
1. Мы живем в самой мерзкой форме восточной деспотии - султан плевать хотел на мнение профессионалов. И пусть вам не кажется, что это случайность - это намеренная, обдуманная и спланированная тактика.
2. У Никола есть план - он пришел к власти для того, чтобы продвигать интересы Азербайджана и Турции. Этот план выполняется и сейчас: его выполнение не приостановлено.