Ներկայում ընթանում է գերիների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման հետ կապված մարդասիրական կարևորագույն գործընթացը. ՄԻՊ 12/28/2020   23:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես է եկել հայտարարությամբ առ այն, որ ներկայում ընթանում է մարդասիրական կարեւորագույն գործընթաց՝ կապված մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ:
«1. Երեկ ուշ երեկոյան ադրբեջանական լրատվամիջոցներով տեղեկություններ տարածվեցին այն մասին, թե Հադրութի Տող գյուղի մոտակայքում (ադրբեջանական ձևակերպմամբ՝ «Խոջավենդի շրջանի Աղդամ (Հակակու) գյուղ») հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև վերսկսել են զինված մարտեր: Ադրբեջանական աղբյուրները հաղորդել են նաև զոհերի և վիրավորների մասին: Ավելի ուշ նույնը հայտարարել է նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը:
2. Այս լուրերի հրապարակումից անմիջապես հետո պաշտոնական հրատապ հարցումներով դիմել եմ ՀՀ պաշտպանության նախարարություն և Արցախի պաշտպանության բանակին: Երկու գերատեսչություններն էլ կտրականապես հերքել են տարածվող տեղեկությունները՝ հավաստիացնելով, որ հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանվում է, որևէ ստորաբաժանում տվյալ հատվածում որևէ գործողության չի մասնակցել, ինչպես նաև պնդել են, որ Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների հետ կապված որևէ արտակարգ միջադեպ չի գրանցվել։ Այնուհետև, այս նույն հարցերի վերաբերյալ հրապարակվել են Պաշտպանության նախարարության և Պաշտպանության բանակի դեկտեմբերի 28-ի հրապարակային հայտարարությունները:
3. Ավելին, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը դիտարկմամբ արձանագրել է, որ դեկտեմբերի 28-ին՝ ժամը 12:45-ի սահմաններում իրանական «MiranPress» տելեգրամյան ալիքը, վկայակոչելով իր աղբյուրները, հայտնել է, որ Հադրութի շրջանում մարտեր են տեղի ունեցել ոչ թե Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև, այլ ադրբեջանցի զինծառայողներն են կրակել միմյանց վրա ու այդ կրակոցների հետևանքով ունեն երեք զոհ:
4. Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ հատուկ արձանագրում եմ, որ ներկայում ընթանում է մարդասիրական կարևորագույն գործընթաց՝ կապված մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ: Խոսքը, հատկապես, վերաբերում է գերիների վերադարձին և զոհվածների մարմինների փոխանակմանը:
5. Հատուկ զգուշացնում եմ, որ հետպատերազմական շրջանում զինված բախման տանող որևէ սադրանք կամ դրանց վերաբերյալ արված որևէ հայտարարություն չի կարող խաթարել գերիների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացը:
6. Հիշեցնում եմ, որ որպես ելակետային փաստ՝ պետք է հիմք ընդունել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ կապված ամբողջական հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման հետ, կողմերը հանձնառել են պահպանել և այն որևէ կողմի իշխանության մարմին չի վիճարկել:
7. Հետևաբար` որևէ գործոն, այդ թվում՝ ադրբեջանական աղբյուրներով հրապարակվող ու պարբերական բնույթ ստացած՝ զինված ընդհարումների վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող որևէ տեղեկություն կամ զինված ընդհարումների որևէ սադրանք չի կարող լինել մարդասիրական կարևորագույն գործընթացի խափանման կամ կասեցման պատճառ՝ հատկապես կապված գերիների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման հետ:
8. Ուստի, հրավիրում եմ միջազգային հանրության ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցների ուշադրությունն առկա իրավիճակին՝ երաշխավորելու համար մարդասիրական նման առաքելության անընդհատությունը, արագացումը, ինչպես նաև բացառելու համար դրա բնականոն ընթացքի որևէ խոչընդոտ:
9. Սույն հայտարարությունն իմ ստորագրությամբ հասցեական սկզբունքով կուղարկվի միջազգային մարմիններին՝ յուրաքանչյուրին առանձին ստորագրությամբ:
10. Հետպատերազմական փուլերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մարդասիրական իրավունքին առնչվող հարցերը շարունակելու են գտնվել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո»:
22:45 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹող Ադրբեջանը ցույց տա մի դեպք, երբ մեր վիրավորին բուժօգնություն են ցույց տալիս. Բալասանյան
22:04 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ի վարած սխալ քաղաքականության հետևանքով Ադրբեջանի կողմից կյանքի կոչվեց պատերազմ. Վիտալի Բալասանյան
21:12 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՂարաբաղում ռուսական խաղաղապահները կստուգեն Հադրութի շրջանում հրաձգության մասին հաղորդագրությունները

Любые провокации в послевоенный период не могут препятствовать возвращению пленных или обмену телами погибших – омбудсмен Армении 12/29/2020 10:24 | Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Арман Татоян выступил с заявлением в связи с сообщениями о возобновлении боевых действий в Гадрутском районе. Текст заявления, опубликованный н странице омбудсмена в Facebook, приводим ниже:
"Вчера поздно вечером в азербайджанских средствах массовой информации распространились сведения о том, что между армянскими и азербайджанскими военнослужащими в окрестностях села Тох Гадрутского района (в азербайджанской формулировке: «село Агдам (Акаку) Ходжавендского района») возобновились боевые действия. Азербайджанские источники также сообщили о наличии раненых и жертв. Об этом позже также заявило Министерство обороны Азербайджана.
2. Сразу после публикации данных новостей я с срочными официальными запросами обратился в Министерство обороны РА и Армию обороны Арцаха. Оба ведомства категорически опровергли эту информацию, заверив, что режим прекращения огня строго соблюдается, ни одно подразделение не принимало участия в каких-либо операциях в этом районе, а также было заверено, что никаких чрезвычайных происшествий, связанных с подразделениями Армии обороны, не было зарегистрировано. Затем по этим же вопросам были опубликованы публичные заявления Министерства обороны и Армии обороны от 28 декабря.
3. Более того, наблюдениями Аппарата Защитника прав человека Армении было зафиксировано, что 28 декабря около 12:45 иранский телеграм-канал «MiranPress» со ссылкой на свои источники сообщил, что в Гадрутском районе бои произошли не между арцахскими и азербайджанскими вооруженными силами, а между азербайджанскими военнослужащими, которые стреляли друг в друга, в результате чего у них трое жертв.
4. Как Защитник прав человека Армении, особо отмечаю, что в настоящее время осуществляется важнейший гуманитарный процесс, связанный с защитой прав человека. Это особенно касается возвращения пленных и обмена телами погибших.
5. Особо предупреждаю, что любые провокации или заявления о вооруженном конфликте в послевоенный период не могут препятствовать возвращению пленных или обмену телами погибших.
6. Напоминаю, что исходным фактом надо воспринимать положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, касающиеся полного прекращения огня и всех боевых действий, которые стороны обязались соблюдать, и данное заявление не было оспорено органами власти сторон.
7. Следственно, любой фактор, в том числе недостоверная информация о вооруженных конфликтах, публикуемая азербайджанскими источниками и получившая регулярный характер, или любые провокации вооруженных конфликтов не могут быть причиной срыва или приостановки важнейшего гуманитарного процесса, особенно в связи с возвращением пленных и обменом телами.
8. Поэтому, я обращаю внимание международного сообщества, и особенно международных организаций, имеющих мандат защиты прав человека, на текущую ситуацию, чтобы обеспечить непрерывность и ускорение данной гуманитарной миссии, а также исключения любых препятствий в этом процессе.
9. Данное заявление с моей подписью будет адресовано именными письмами соответствующим международным органам.
10. Вопросы защиты права человека в послевоенный период, а также вопросы гуманитарного права и впредь будут находиться под непосредственным вниманием Защитника прав человека Армении".