Կապանի օդանավակայանի հարակից տարածքներն անցնելու են Ադրբեջանին. Քաղաքացիները փակել են կապան տանող ճանապարհը 12/17/2020   12:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզում իրավիճակը լարված է։ Սյունեցիներին տեղեկացրել են, որ ուրբաթ օրը,  մինչեւ ժամը 17։00-ն պետք է նահանջեն Կապանի եւ հարակից բնակավայրերի անվտանգությունն ապահովող դիրքերից, որտեղ հերթապահում են կամավորականները։ ՀՀ ՊՆ-ից տրված հրամանով՝ նահանջի արդյունքում վտանգվելու է Կապանի օդանավակայանը, թշնամու տիրապետության տակ է հայտնվելու Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ հատված։
Անվտանգության երաշխիքների հարցով՝ քաղաքացիները մեքենաներով կանգնել են դեպի Կապան տանող ճանապարհի երթևեկելի հատվածում՝ փակելով Կապանի մատույցներում միջպետական ճանապարհը եւ բողոքում են իշխանությունների անգործությունից։ Հավաքվել են մեծ թվով բնակիչներ, նրանց թվում են նաև զինվորական հագուստով քաղաքացիներ, կամավորներ։ Ոստիկանության աշխատակիցները փորձում են կարգավորել ճանապարհային երթևեկությունը։ Քաղաքացիները, սակայն նշում են, որ խաղաղ ակցիա են իրականացնում՝ հավելելով, որ հող չունեն թուրքերին տալու։
«90-ականներին Կապանը մաքրվեց ազերիկներից՝ մինչև Ջաբրայիլ։ Ըստ տեղեկությունների, նրանք պետք է գան և բնակվեն այստեղ։ Հարևանությամբ օդանավակայանն է, ո՞նց եք պատկերացնում՝ նրանք մոտակայքում ապրեն, մենք մեր օդանավակայանը շահագործենք ու գումարած մայրուղին, որ կապում է մայրաքաղաքի հետ։ 300 մետր հեռավորության վրա պետք է լինեն՝ մեր հարևանությամբ։ Մեր պահանջն է, որպեսզի պատկան մարմինները գան՝ հասկանանք մենք ունե՞նք արդյոք տարբերակ սա չտալու՝ վերջապես մեր տղաները խրամատներում այդքան պահում են հայ-ադրբեջանական սահմանը»։
Ակցիային մասնակցում են նաև 90-ականների պատերազմի մասնակիցները՝ մեծ ցավով են նայում այն տարածքներին, որոնք տրվելու է ադրբեջանցիներին։
14:28 02/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿապանի 11 գյուղական բնակավայր դարձել է Ադրբեջանին սահմանակից. Խնդիրների առջեւ են կանգնում ֆերմերները, հողօգտագործողները
17:44 01/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԿապան համայնքի տարածքում սահմանազատման աշխատանքներ չեն իրականացվում
21:24 25/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության Կապանի բաժնում խոչընդոտել են փաստաբանների աշխատանքը, թույլ չեն տվել տեսակցել ձերբակալված քաջարանցիներին
00:23 25/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿապանում վաղ առավոտից գործում է Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանումը. ՄԻՊ

Прилегающие к аэропорту Капана территории отойдут к Азербайджану: жители Сюника в знак протеста перекрыли дорогу 12/17/2020   13:23  |  Лента новостей
В Сюникской области Армении неспокойно. Жителям Сюника сообщили, что в пятницу в 17:00 они должны отойти с обороняющих Капан и близлежащие населенные пункты позиций, где несут дежурство добровольцы. В соответствии с приказом Минобороны Армении отход поставит под угрозу аэропорт Капана; под контролем врага окажется 21-километровый участок трассы Горис-Капан.
Граждане на автомобилях перекрыли проезжую часть на участке  межгосударственной дороги, ведущей в Капан, и жалуются на бездействие властей. Среди собравшихся многочисленных жителей и люди в военной форме, добровольцы. Сотрудники Полиции Армении пытаются наладить дорожное движение, однако граждане отмечают, что они проводят мирную акцию и не собираются уступать ни пяди земли турку.
“В 90-ые Капан был очищен от азеров, до Джабраила. Согласно сведениям, они должны приехать и обосноваться здесь. По соседству находится аэропорт. Как вы себе представляете, чтобы они проживали поблизости, а мы эксплуатировали свой аэропорт и автомагистраль, которая связывает со столицей? Они будут располагаться в 300 метрах, прямо по соседству. Мы требуем, чтобы компетентные органы приехали и постарались бы понять, есть ли у нас вариант не уступать это. В конце концов, наши ребята в окопах столько времени уже отстаивают участок на армяно-азербайджанской границе”, - сказал один участников акции.
В акции принимают также участие и участники Первой карабахской войны. Они с болью смотрят на эти территории, которые будут сданы азербайджанцам.