Հայաստանը պետք է սեփական շահերը առաջնորդի և եթե այդ շահերից բխում է, որ ինչ-որ պլատֆորմի մասնակացի, ուրեմն պետք է մասնակցի. Թունյան 12/11/2020   11:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադարձավ Անդրանիկ Քոչարյանի՝ հայ-թուրքական և հայ- ադրբեջանական գործակցության վերաբերյալ հայտարարությանը,  ինչպես նաև պատասխանեց այն հարցին՝ որ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել էր, թե՝  Հայաստանը ևս կարող է մասնակցել Թուրքիայի կողմից ստեղծվող պլատֆորմին ու հարց առաջացավ՝ արդյոք Անդրանիկ Քոչարյանի հայտարարությունը անձնական կարծիք է, թե ներկայացնում է պետության դիրքորոշումը։
«Հայաստանը երկար տարիներ մասնակցում է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության աշխատանքներին, որի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարն այս գումարման ԱԺ-ում՝ ես եմ։ Հայաստանն այդ կազմակերպության համահիմնադիրն է, կա 12 անդամ, այդ թվում՝ Թուրքիան, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Ուկրաինան  և այլն: Այսինքն,  եթե գլոբալ վերցնենք՝ Հայաստանը պետք է սեփական շահերը առաջնորդի և եթե այդ շահերից բխում է, որ ինչ-որ պլատֆորմի մասնակացի, ուրեմն պետք է մասնակցի, եթե ոչ՝ ապա ոչ»,- ասաց պատգամավորը:
Հարցին ի պատասխան, թե իրատեսական համարում են այս իրավիճակում նման գործակցություն՝ Թունյանն ասաց, որ եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի, կքննարկեն և կարծիք կարտահայտեն:
16:20 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է ձգտել, որ արցախցիները հետ վերադառնան և այնտեղ իրենց համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծվեն. Թունյան
15:46 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՉէինք կարող կանխատեսել Թուրքիայի այդ աստիճանի մասնակցությունը. Թունյան
14:34 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Ավինյանի գրասենյակի պարգևավճար ստացած աշխատակիցներն Արցախում որոշակի պրոցեսների են մասնակցել. Թունյան
14:21 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստան» հիմնադրամից գումարը փոխանցվում է բյուջեին և կառավարությունն ինքն է որոշում ինչպես ծախսել . Թունյան
16:42 30/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Շատ կարեւոր պարզաբանում. Այդ նախագիծը դրամական միջոցներին չի վերաբերում. Բաբկեն Թունյան
21:08 23/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Զինկոմների միջոցով ռազմաճակատ մեկնած քաղաքացիները վարձատրություն կստանան որպես զինվորական
14:54 14/10/2020  |  ՄեկնաբանությունԲաբկեն Թունյան. Մի շատ կարևոր և իրոք ոգևորիչ տնտեսական լուր
13:11 13/10/2020  |  ՄեկնաբանությունՄի՜ հետաձգեք ձեր ծախսերը, ոչ մի րոպե կանգ մի առեք. Ձեր ակտիվությունը հարկեր է գեներացնում. Բաբկեն Թունյան
16:54 16/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀագուստ ներկրող առևտրականները հանդիպել են ԱԺ պատգամավորների հետ
12:11 16/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌիսկը բարձր է. բազում դեպքեր կան, երբ գազի բալոնները պայթել են, ունեցել ենք զոհեր. Թունյան

Бабкен Тунян прокомментировал возможность участия Армении в предложенной Эрдоганом “платформе шести” 12/11/2020   14:34  |  Лента новостей
Председатель постоянной комиссии НС Армении по экономическим вопросам, депутат парламента от правящего блока “Мой шаг” Бабкен Тунян прокомментировал заявления Андраника Кочаряна касательно армяно-турецкого и армяно-азербайджанского взаимодействия, а также возможность участия Армении в “платформе шести”, которую предложил создать президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на Южном Кавказе.
Как сообщили ранее СМИ, Эрдоган заявил, что обсуждал с Алиевым возможность создания платформы из шести стран — Азербайджана, Турции, России, Ирана, Грузии и при желании — Еревана, Армении. “Это было бы хорошим сотрудничеством для развития региона", — сказал Эрдоган на пресс-конференции в Баку.
Бабкен Тунян, отвечая на вопрос журналистов, присоединится ли Армения к “платформе шести” в случае её создания, заявил, что страна должна руководствоваться собственными интересами.
“Хочу напомнить, что Армения уже много лет входит в состав, например, Организации черноморского экономического сотрудничества, в которой 12 участников, среди которых – Турция, Азербайджан, Грузия, Украина и другие страны. Если брать глобально, Армения должна руководствоваться собственными интересами. Если из этих интересов исходит участие в какой-либо платформе, значит, она будет участвовать, если нет, тогда не будет”, - сказал Тунян.