Մինչև 17.00-ն ՀՀ քաղաքացիները ունեն լեգիտիմ իրավունք խաղաղ անհնազանդության բողոքի ակցիաներ անելու 12/08/2020   12:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայրենիքի փրկության միասնական շարժման հանրահավաքի ժամանակ միասին վերահաստատեցինք Նիկոլ Փաշինյանի հեռանալու պահանջը։ Հանրահավաքից հետո միասին այդ պահանջը փոխանցեցինք իրեն ՝ ժամանակ տալով մինչև երեքշաբթի օրը, ժամը 12-ը հրաժարական տա և հեռանա»,- այս մասին հայտնեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը՝ հայրենակիցներին կոչով դիմելիս և փաստեց՝ տրված ժամանակը լրացել է։
«Այս պահից սկսած մինչև 17.00-ն ՀՀ քաղաքացիները ունեն լեգիտիմ իրավունք իրենց խաղաղ անհնազանդության բողոքի ակցիաներ և գործողություններ անելու՝ իրենց բողոքը, պահանջը տեղ հասցնելու համար»։
Սաղաթելյանը կոչ արեց քաղաքացիներին բոլոր գործողությունները անել օրենքի սահմաններում, չտրվել սադրանքների, ապա դիմելով  իրավապահ համակարգին կոչ արեց՝  ապահովել ՀՀ քաղաքացիների ազատ երթեր, ցույցեր, բողոքի ակցիաներ անելու իրավունքը և  չկատարել Նիկոլ Փաշինյանի ապօրինի հրահանգները և ուժ չկիրառել ժողովրդի նկատմամբ։
Իշխան Սաղաթելյանն ուղերձում ընդգծել է. «Նիկոլ, դու հեռանալու ես, հեռացիր անցնցում, գոնե այս անգամ խնայի մեր ժողովրդին, պետությանը և պետականությանը, գնա անցնցում, մի խաթարի մեր երկրի ներքին կայնքը։ Քո հեռանալը կենսական անհրաժեշտություն է ժողովրդի և պետության համար։ Սիրելի քաղաքացիներ այս պահից ազատ եք խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության բողոքի ակցիաներ անելու համար և նորից եմ կրկնում՝ չտրվել սադրանքների։ Նիկոլ, հեռացիր»-ը։

Сагателян заявил о легитимном праве граждан на мирные акции неповиновения с требованием отставки Пашиняна 12/08/2020   12:58  |  Лента новостей
Представитель АРФ “Дашнакцутюн” обратился с призывом к соотечественникам.
“В ходе митинга “Движение по спасению Родины” мы подтверждали требование об отставке Никола Пашиняна. После митинга мы передали это требование ему, предоставив ему время для ухода до 12:00 вторника. Это время истекло. С этого момента до 17:00 граждане РА имеют легитимное право на проведения мирных акций неповиновения с тем, чтобы донести свой протест и требование” - заявил Сагателян.
Сагателян в своем обращении призвал всех проводить акции в рамках закона, не поддаваться на провокации. Он также обратился к органам правоохранительной системы с призывом обеспечить право граждан на свободные шествия, акции протеста и никогда не выполнять незаконные приказы Никола Пашиняна, не применять силу в отношении народа. Он еще раз обратился к Пашиняну.
“Никол, ты уйдешь. Уходите без потрясений. Хотя бы сейчас пощади наш народ, государство и государственность. Уходи без потрясений, не нарушай внутреннюю жизнь страны. Твой уход - жизненная необходимость для народа и государства. Дорогие граждане, с этого момента вы свободны для проведения мирных акций гражданского неповиновения. Я снова призываю вас не поддаваться на провокации. Никол, уходи!”- завил Сагателян.