Առաջիկայում սպասվում է մեծ և վճռական հանրահավաք. Ազգակործան Փաշինյանի դեմ պայքարը նոր հունով կշարունակվի. Իշխան Սաղաթելյան 12/02/2020   14:09  |  Հարցազրույց
Օրերս Մոսկվա էր մեկնել պատվիրակությունը՝ ի դեմս ՀՅԴ Բյուրոյի եւ Հայաստանի ԳՄ-ի ներկայացուցիչների։ «Փաստինֆո»-ի հարցերին է պատասխանում ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Պարո՛ն Սաղաթելյան, աշխատանքային այցով մեկնել էիք Մոսկվա:Ո՞րն էր այցի նպատակը, ի՞նչ հանդիպումներ եք ունեցել և ի՞նչ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել
-Մոսկվայում հանդիպում ենք ունեցել Պետդումայի պատգամավոր, ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Զատուլինի, հանդիպել ՌԴ քաղաքական տարբեր շրջանակների հետ, նաև մոսկվայաբնակ հայկական տարբեր կազմակերպությունների և անհատների հետ:Շատ ենք կարևորում այս այցը, իրենց մոտեցումներին ենք ծանոթացել, մեր տեսակետն ենք նաև ներկայացրել: Պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվել, եղել են քննարկումներ, մի շարք հարցերի վրա նրանց ուշադրությունն ենք հրավիրել՝ սկսած ռազմագերիների խնդրից, վերջացրած Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունները:
Իսկ ի՞նչ պատասխանեցին, ռազմագերիների վերադարձման ուղղությամբ ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում
-Ռուս պաշտոնյաները ասացին, որ իրենց հնարավորությունների սահմանում օգտակար կլինեն ռազմագերիների վերադարձման գործընթացին:
Պարո՛ն Սաղաթելյան, տեղի են ունենում գործընթացներ, որոնք չեն բխում նոյեմբերի 10-ին ստորագրված համաձայնագրից, համենայնդեպս, դրանում խոսք չկա GPS-ով սահմաններ գծելու մասին:Մոսկվայում հանդիպման ընթացքում, փորձե՞լ եք հասկանալ՝ ինչ ընթացակարգ է սա
-Մենք ԱԳՆ չենք, որ դետալներով հարցերը քննարկենք, մենք ընդհանուր խոսել ենք խնդիրների մասին, որոնք բազմաթիվ են, ներկայացրել ենք դրանց կարևորությունը և լուծման անհրաժեշտությունը
Պարո՛ն Սաղաթելյան, ունե՞ք այն հարցի պատասխանը, ինչու՞ համաձայնագրում նշված հողերի վերադարձման հստակ ժամանակացույց, սակայն սահմանված չէ ռազմագերիների վերադարձի ժամանակացույցը, ինչի՞ հետևանք է սա
-Մենք գտնում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը կապիտուլացիայի ստորացուցիչ պայմանագիր է ստորագրել, որը մեզ համար անընդունելի է, նա ինչպես միշտ չի հասկացել այդ փաստաթղթի նշանակությունը:Կան բազմաթիվ հարցեր որ կարող էր այլ կերպ լիներ, բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ այսօր Հայաստանի իշխանությունը՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ, ի վիճակի չեն պաշտպանել մեր ժողովրդի և պետության շահերը:Այս օրերերին էլ բազմաթիվ խնդիրներ կան, բայց մենք չունենք կառավարություն, որը կարողանա այդ խնդիրները բարձրացնել, բանակցել և պաշտպանել մեր ժողովրդին, սրանով ՝ պայմանավորված, որ մենք ասում ենք՝ այս ապիկար, ձախողած իշխանությունը րոպե առաջ պետք է հեռանա, որ այս խնդիրները կարողանանք լուծել:
Ինչու՞ է ընդդիմությունը դադարեցրել հանրահավաքները:Առաջիկայում ի՞նչ գործողություններ կլինեն
-Հանրահավաքները չեն դադարել, անհնազանդության, բողոքի ակցիաները շարունակվելու են, առաջիկայում սպասվում է մեծ և վճռական հանրահավաք, որի մանրամասների վերաբերյալ հայտարարություն կլինի:Պայքարը նոր թափով, նոր հունով շարունակվելու է:Առաջիկա օրերի ընթացքում կլինի բոլոր հարցերի պատասխանները:
16:54 13/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻնձ՝ մեր հանրահավաքից րոպեներ առաջ հրավիրել են ՀՔԾ. Իշխան Սաղաթելյան
18:09 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Վանեցյանի ու Իշխան Սաղաթելյանի նկատմամբ իրականացվում է խայտառակ քաղաքական հետապնդում. փաստաբաններ

Представитель АРФ “Дашнакцутюн” рассказал о визите в Москву и анонсировал крупный митинг в ближайшее время 12/02/2020   15:07  |  Интервью
Делегация в составе представителей АРФ “Дашнакцутюн” на днях находилась с визитом в Москве. В этой связи ИА “ФактИнфо” побеседовало с представителейм Верховного органа АРФД Ишханом Сагателяном.
- Г-н Сагателян, какова была цель вашего рабочего визита в Москву? С кем встречались и какие были достигнуты договоренности?
- В Москве мы встретились с депутатом Госдумы, первым заместителем председателя по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Затулиным, различными политическими кругами РФ, а также армянскими организациями и лицами, проживающими в РФ. Мы придаем большое значение этому визиту. Мы ознакомились с их подходами, а также представили свою точку зрения. Договоренностей достигнуто не было. Были обсуждения, в ходе которых мы обратили их внимание на ряд вопросов, начиная с проблемы военнопленных и заканчивая текущими событиями в Арцахе.
- А что они ответили относительно возвращения военнопленных, какая работа ведется в этом направлении?
- Российские чиновники заявили, что в пределах своих возможностей посодействуют процессу возвращения военнопленных.
- Г-н Сагателян, имеют место процессы, которые не вытекают из подписанного 10-го ноября соглашения, по крайней мере, там нет ни слова о проведении границ при помощи GPS. В ходе встреч в Москве Вы пытались прояснить, что эта за процедура?
- Мы не МИД, чтобы обсуждать вопросы в деталях. Мы в общем затрагивали проблемы, которых великое множество, представили их важность и необходимость их разрешения.
- Г-н Сагателян, у вас есть ответ на вопрос, почему в соглашении четко указаны сроки возвращения земель, однако не прописано время возвращения военнопленных. Что явилось следствием этого?
- Мы считаем, что Никол Пашинян подписал постыдное капитулянтское соглашение, которое является для нас неприемлемым. Как всегда, он не понял значение этого документа. Есть много вопросов, которые могли быть разрешены иным образом, но вся проблема заключается в том, что сегодня власти Армении во главе с Пашиняном не в состоянии защитить наш народ и интересы государства. В эти дни возникло множество проблем, но у нас нет правительства, которое способно поднять эти вопросы, вести переговоры и защитить наш народ. Этим вызвано наше заявление о том, что бездарная и потерпевшая фиаско власть должна немедленно уйти, чтобы мы смогли решить эти проблемы.
- Почему оппозиция приостановила проведение митингов. Каковы ваши планы на ближайшее будущее?
- Митинги не прекращались. Акции неповиновения и протеста будут продолжаться. В ближайшее время ожидается крупный и решающий митинг; детали будут представлены в заявлении. Борьба с новым размахом и в новом ключе будет продолжена. В ближайшие дни будут все ответы на вопросы.