Ինչու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը չմեկնեցին Մոսկվա. Փաշինյանը պարզաբանում է 11/30/2020   10:11  |  Մեկնաբանություն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել և մանրամասներ հայտնել՝ ինչու ՀՀ նախկին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը Մոսկվա չեն մեկնել.
«Հոկտեմբերի 20-ին Արցախի երկրորդ եւ երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը առաջարկեցին Հայաստանի եւ Արցախի ներկա եւ նախկին ղեկավարների հանդիպում կազմակերպել, որը պատերազմի օրերին կլինի ազգային միասնության արտահայտում: Որոշ քննարկումից հետո համաձայնվեցի: Պայմանավորվեցինք, որ երբ իրենք ազդանշան տան, որ Հայաստանի պաշտոնաթող նախագահները պատրաստ են, ես կկազմակերպեմ հանդիպումը:
Արկադի Ղուկասյանը եւ Բակո Սահակյանը մեր հաջորդ հանդիպմանը ասացին, որ գաղափարին մի նրբություն է ավելացել. Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը ուզում են մեկնեն Մոսկվա, այնտեղ բարձր մակարդակի հանդիպումներ ունենան եւ մեր հանդիպումը կազմակերպվի նրանց վերադարձից հետո եւ մի տեսակ դառնա տեղեկատվության համադրման, իրադրության ավելի ինֆորմացված քննարկման միջոցառում:
Ասացի, որ դեմ չեմ գաղափարին, նույնիսկ պետական ինքնաթիռը կտրամադրեմ, թող մեկնեն, հանդիպումներ ունենան, վերադառնան: Արցախի պաշտոնաթող նախագահները, սակայն, իմ համաձայնությունից հետո եւս մեկ հարց բարձրացրին. ասացին, որ անհրաժեշտ է, որ ես միջնորդեմ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որ նա ընդունի Լ. Տեր-Պետրոսյանին եւ Ռ. Քոչարյանին, որպես հատուկ բանագնացներ:
Պատասխանեցի հետեւյալը. Ռուսաստանի նախագահի հետ ես մշտական կապի մեջ եմ: Օր կա՝ հինգ-վեց անգամ հեռախոսով խոսում եմ հետը: Հիմա եթե ինձ հարցնի, այդ ի՞նչ ասելիք ունես, որ ինձ չես կարողանում ուղիղ ասել եւ դա ուզում ես ասել հատուկ բանագնացների միջոցով, ես ի՞նչ պիտի պատասխանեմ:
Նույն հարցը առաջացավ նաեւ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի պարագայում, երբ Արցախի պաշտոնաթող նախագահները ասացին, որ մեր ԱԳ նախարարն էլ Լավրովին միջնորդի, որ նա ընդունի մեր հատուկ բանագնացներին: Մեր ԱԳ նախարարը մշտական կապի մեջ է ՌԴ ԱԳ նախարարի հետ, Մոսկվայում նախատեսված է նրանց հանդիպումը: Եթե նույն հարցը Լավրովը տա մեր ԱԳ նախարարին, նա ի՞նչ պետք է պատասխանի:
Առաջարկեցի այլ տարբերակ. արագ կազմակերպել Տեր-Պետրոսյանի եւ Քոչարյանի արարողակարգային այց Մոսկվա՝ որպես պաշտոնաթող նախագահներ, որտեղ նրանք կլինեն ՌԴ պաշտոնաթող նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հյուրը, ով նաեւ ՌԴ ԱԽ նախագահի տեղակալն է եւ այցի շրջանակներում փորձել քաղաքավարական հանդիպումներ կազմակերպել ՌԴ նախագահի, ԱԳ նախարարի եւ այլ բարձրաստիճան անձանց հետ:
Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը հեռացան՝ խոստանալով քննարկել այս տարբերակը Տեր-Պետրոսյանի եւ Քոչարյանի հետ: Պարզվեց՝ վերջիններիս համար այնքան էլ հետաքրքիր չէ իմ առաջարկած տարբերակը: Բակո Սահակյանը ինձ համար անսպասելի հայտարարեց, թե Տեր-Պետրոսյանը եւ Քոչարյանը Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման պայմանավորվածություն ունեն:
Էդ դեպքում ինձնից ի՞նչ են ուզում. պայմանավորված են՝ թող մեկնեն Մոսկվա, հանդիպեն: Պարզվեց՝ հարցը Ռ. Քոչարյանի անձնագիրն է, որը դատարանում է: Ասացի՝ թող միջնորդություն ներկայացնեն դատարան, ես կխնդրեմ, որ մեղադրանքի կողմը չառարկի անձնագիրը վերադարձնելուն: Այդպես էլ եղավ. դատարանը վերադարձրեց Քոչարյանի անձնագիրը, բայց Տեր-Պետրոսյանն ու Քոչարյանը Մոսկվա այդպես էլ չմեկնեցին»,-գրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
21:58 29/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղեկատվությունը, թե վարչապետի մեքենային ձվով հարվածելու համար քաղաքացի է բերման ենթարկվել ոստիկանություն, չի համապատասխանում իրականությանը. Ոստիկանություն
21:26 29/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի այսօրվա երկու գրառումների մասին՝ նա սուտ է խոսում. ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակ
20:41 29/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈվքեր մոտիկից են շփվել Նիկոլի հետ, արդեն հասկացել են, որ գժի հետ գործ ունեն ու մինչև վերջ տանելու է իրենց կործանման, բայց չգիտեն, թե գժական գնացքից ինչպես թռնեն. Կարեն Վրթանեսյան
20:10 29/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ չկա, մոռացեք. կա Հայաստան, ու կա պայքար հանուն Հայաստանի ապագայի. Արփինե Հովհաննիսյան
20:04 29/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի մոտ բոլորը մեղավոր են այս խայտառակության մեջ բացի իրենից. Արման Աբովյան
19:11 29/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ,քո ամեն մի նոր գրառում ապացուցում է, որ դու հողատու ես, սուտասան սու քաղաքական «դիակ». Շարմազանով
18:38 29/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Եթե համաձայնեի Շուշին հանձնելու տարբերակին, Ադրբեջանը նոր պայման էր դնելու. Փաշինյան

Пашинян рассказал об обсуждениях перед несостоявшимся визитом Тер-Петросяна и Кочаряна в Москву в период войны 11/30/2020   10:46  |  Комментарий
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook представил некоторые подробности не состоявшегося визита первого и второго президентов РА Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна в Москву.
По словам Пашиняна, 20 октября второй и третий президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян предложили организовать встречу бывшего и нынешнего руководства Армении в знак национального единства в дни войны.
Пашинян рассказал, что после некоторых обсуждений он согласился.
"Мы договорились, что как только они дадут знать о готовности бывших президентов, то я организую встречу. На следующей встрече Гукасян и Саакян сообщили, что первый и второй президенты Армении хотят отправиться в Москву, провести ряд встреч на высшем уровне и лишь после этого встретиться с ним и обсудить события по итогам полученной информации. Я заявил, что не против этой идеи, даже изъявил готовность предоставить спецборт. Однако после моего согласия экс-президенты Арцаха затронули еще один вопрос. Они заявили, что необходимо, чтобы я  ходатайствовал перед президентом РФ Владимиром Путиным о приеме Л. Тер-Петросяна и Р. Кочаряна как спецпосланников. Я ответил, что нахожусь на постоянной связи с президентом России, а в некоторые дни беседую с ним по телефону 5-6 раз. Теперь, если он меня спросит о том, что такого я не могу сказать  ему напрямую, что хочу передать это через специальных посланников", то что мне ответить?" - рассказал Пашинян.
Он отметил, что такой же вопрос возник и в случае с министром иностранных дел Сергеем Лавровым, когда бывшие президенты Арцаха заявили, чтобы наш глава МИД также ходатайствовал о том, чтобы Лавров принял наших спецпосланников.
"Наш министр иностранных дел находится в постоянном контакте с главой МИД России, в Москве запланирована их встреча. Если Лавров задаст тот же вопрос нашему министру иностранных дел, что он должен ответить? Я предложил другой вариант: в срочном порядке организовать протокольный визит Тер-Петросяна и Кочаряна в Москву в качестве отставных президентов, где они будут гостями бывшего президента РФ Дмитрия Медведева, который также является заместителем председателя Совета безопасности России и в рамках этого попытаться организовать встречи с президентом РФ, главой МИД и другими высокопоставленными лицами. Аркадий Гукасян и Бако Саакян удалились, пообещав обсудить этот вариант с Тер-Петросяном и Кочаряном", - продолжил рассказ Пашинян.
По словам Пашиняна, оказалось, что предложенный им вариант не очень интересен последним.
"Бако Саакян неожиданно для меня сообщил, что Тер-Петросян и Кочарян имеют договоренность о встрече с Сергеем Лавровым. В таком случае, чего они от меня хотят? Если есть договоренность, пусть едут в Москву и встречаются. Оказалось, что проблема в паспорте Кочаряна, который находится в суде. Я сказал, пусть они подадут в суд ходатайство, я попрошу, чтобы сторона обвинения не возражала против возвращения паспорта. Так и случилось. Суд вернул Кочаряну паспорт, но Тер-Петросян и Кочарян так и не отправились в Москву", - написал Пашинян.