Ռուսաստանը և Թուրքիան հուշագիր են ստորագրել Ղարաբաղի հարցով կենտրոն ստեղծելու մասին 11/12/2020   00:11  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ռուսաստանի և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարներ Սերգեյ Շոյգուն և Հուլուսի Աքարը հուշագիր են ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմը վերահսկող համատեղ կենտրոն ստեղծելու մասին: Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, այս մասին տեղեկացնում է Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչությունը:
Շոյգուն նշել է, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների ձեռք բերած պայմանավորվածությունները և ռուս խաղաղապահների ներդրումը հնարավորություն են տալիս դադարեցնել արյունահեղությունը և պայմաններ ստեղծել խաղաղ կյանքի վերադառնալու համար:
«Ռուս խաղաղապահների ներկայությունը կապահովի կայունություն ճգնաժամային շրջանում, կդադարեցնի փախստականների հոսքերը և կնպաստի նրանց վերադարձին իրենց բնակության վայրեր», - շեշտել է նախարարը:
Նա նշել է, որ «համատեղ դիտորդական կենտրոն ստեղծելու որոշումը թույլ կտա հուսալի վերահսկողություն իրականացնել կողմերի կողմից ռազմական գործողությունների դադարեցման նկատմամբ և ամուր հիմք կստեղծի երկարատև հակամարտության կարգավորման համար»:
Ասվում է նաև, որ Միասնական կենտրոնը տեղակայված կլինի Ադրբեջանի տարածքում`հրադադարի ռեժիմի պահպանման համատեքստում տեղեկատվություն հավաքելով, ամփոփելով և ստուգելով: Ռուսական ռազմական գերատեսչության տեղեկացմամբ՝ Կենտրոնը կդառնա մարմին, որը կքննարկի ցանկացած բողոք, հարց կամ մտավախություն, որոնք կապված են համաձայնագրերի խախտումների հետ:
Հավելենք, որ ռուս խաղաղապահները տեղակայվելով հակամարտության գոտում հիմնված կլինեն Կենտրոնական ռազմական օկրուգի խաղաղապահ 15-րդ մոտոհրաձգային բրիգադի ստորաբաժանումների վրա, ներառելեվ 1960 զինծառայող, 90 զրահամեքենա, 380 միավոր ավտոմեքենա և հատուկ տեխնիկա:
Ի դեպ, Բաքվում պայմանագիրը դիտարկվում է որպես Երևանի կապիտուլյացիան:
22:51 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պատմեք, ոնց Նիկոլն անձամբ մերժեց գեներալ Խաչատուրովի և իր զորքի՝ առաջխաղացման պլանը, որը կփրկեր Շուշին. Միքայել Մինասյան
22:14 11/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵկեք պատասխան տվեք` ինչու եք ստորագրել. Երկրում կա՞ իշխանություն, թե անիշխանություն է

Россия и Турция подписали меморандум о создании центра по контролю за прекращением огня в Нагорном Карабахе 11/12/2020   10:00  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министры обороны России и Турции Сергей Шойгу и Хулуси Акар подписали меморандум о создании совместного центра по контролю за прекращением огня в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на российское военное ведомство.
Шойгу отметил, что достигнутые лидерами России, Азербайджана и Армении договоренности и введение российских миротворцев позволили остановить кровопролитие и создать условия для возвращения к мирной жизни.
"Присутствие российских миротворцев обеспечит стабильность в кризисном регионе, остановит потоки беженцев, будет способствовать их возвращению к местам проживания", — подчеркнул министр.
Он отметил, что "решение о создании совместного мониторингового центра позволит осуществлять надежный контроль за соблюдением сторонами режима прекращения боевых действий и сформирует твердую основу для урегулирования застарелого конфликта".
Сообщается, что совместный центр будет находиться на территории Азербайджана, вести сбор, обобщение и проверку информации о соблюдении режима прекращения огня. Центр станет органом для рассмотрения любых жалоб, вопросов или проблем, связанных с нарушениями договоренностей.