Շուշիի անկման առանցքային պատճառներից մեկը Գագիկ Ծառուկյանի խոստացած կամավորական ջոկատի բացակայությունն էր. Փաշինյան 11/11/2020   10:51  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Շուշիի անկումից հետո երկու անգամ Շուշին հետ վերադարձնելու փորձեր են արվել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Շուշիի անկման շուրջ դավադրությունների մասին տեղեկություններին։
«Մի օր Շուշին ըստ էության անցավ հակառակորդի հսկողության տակ, որից հետո մեր կողմից հակագրոհ եղավ, որը ձախողվեց և հաջորդ օրը մեր ջոկատներից մեկին հաջողվեց մուտք գործել Շուշի և այդ հակասությունները, որ մարտերը շարունակվում են, ում հսկողության տակ են, ամբողջը կապվում է այս խնդրի հետ։
Մեծ հաշվով իրադրությունը չի հաջողվել փոխել։ Քանի որ դավադրությունների մասին խոսակցություններն արդեն քաղաքական մակարդակ են տեղափոխվում, ինձ ասացին, որ երեկ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել է, որ Շուշիի շուրջ դավադրություն է եղել, թե իբր հոկտեմբերի 28-ին, երբ Շուշին դեռ կանգուն էր, ՌԴ-ն պատրաստ էր խաղաղապահներ տեղակայել ԼՂ-ում, բայց ես չեմ համաձայնվել այդ ժամանակ և համաձայնվել եմ միայն այն ժամանակ, երբ Շուշին արդեն կորսված է եղել։ Սա բացարձակ անհեթեթություն է։
Հոկտեմբերի 22-ին ռուսական Ռիա Նովոստի լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտարարել եմ, որ կողմ եմ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահների տեղակայմանը։ Նույնը կրկնել եմ հոկտեմբերի 25-ին։ Այսինքն հրապարակային կողմ արտահայտվելով խաղաղապահների տեղակայմանը, չէի կարող հոկտեմբերի 28-ին դեմ արտահայտվել դրան»,-նշեց վարչապետը։
Վերջինս նկատեց՝ եթե դավադրության կամ պատճառների մասին ենք խոսում, ապա պետք է արձանագրել, որ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, երբ բանտից դուրս եկավ, հայտարարեց, որ կամավորական ջոկատ է կազմելու և անձամբ է գլխավորելու այն.
«Հետո մենք տեսանք ռեպորտաժ, վերնագիր, որ Ծառուկյանը հանդիպել է կամավորականների հետ։ Տեսանք նիվաներ, կամուֆլյաժ ներկով ներկած, վիլիսներ և այլն, բայց այդպես էլ չտեսանք կամավորական ջոկատ առավել ևս Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ Շուշիի մոտակայքում կռվելիս։ Գուցե հենց սա՞ է պատճառը, որ Շուշին ընկավ, որովհետև այդ խումբը, որը կռվում էր Շուշիի մոտակայքում և մի խումբն էլ ներս էր թափանցել Շուշի, գուցե եթե բավարար ռեզերվներ լինեին, հնարավոր կլիներ Շուշին պահել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Շուշիի անկման առանցքային պատճառներից մեկը Գագիկ Ծառուկյանի խոստացած կամավորական ջոկատի բացակայությունն էր Շուշիի մարտին։
18:39 10/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մեկ շաբաթ հետո ռազմական դրության իրավական ռեժիմը վերացնելու նախաձեռնությամբ հանդես կգանք, որից հետո վարչապետի հրաժարականի պահանջ կլինի.Մարուքյան
18:36 10/11/2020  |  ՔաղաքականԷրդողանը դրեց պանթուրքիզմի առաջին հիմքը. ցուցարար
18:34 10/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Քաղաքացիական պատերազմը թուրք-ադրբեջանական դաշինքին մեծագույն նվեր լինելուց բացի, կործանարար կլինի. Լևոն Տեր-Պետրոսյան

Одной из ключевых причин падения Шуши стало и отсутствие обещанного Гагиком Царукяном добровольческого отряда - Пашинян 11/11/2020   11:24  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
После падения Шуши Армянская армия дважды предприняла попытки вернуть город. Об этом в прямом эфире со своей страницы в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя разговоры о заговоре вокруг Шуши.
По его словам, после падения Шуши была предпринята попытка контратаки, которая провалилась. Он рассказал, что во второй раз один из армянских отрядов смог проникнуть в Шуши. Пашинян заявил, что именно действиями этого отряда была обусловлена противоречивая информация о том, что Шуши находится под армянским контролем.
В целом, как отметил он, ситуация изменить не удалось.
Премьер также коснулся вчерашних заявлений лидера "Процветающей Армении" Гагика Царукяна, обвинившего власть в предательстве. Царукян также заявил, что еще 28 октября, когда Шуши не был потерян, Россия готова была разместить миротворцев в Карабахе, что привело бы к прекращению войны, однако, по его словам, Пашинян отказался.
Пашинян назвал это заявление нелепостью, напомнив, что еще 22 октября в интервью РИА Новости публично выступил за размещение российского миротворческого контингента в Карабахе. Аналогичное высказывание он сделал и 25 октября в интервью индийскому телеканалу WION. Соответственно, как указал Пашинян, 28 октября он никак не мог высказать против размещения миротворцев.
“Но раз уж приходится говорить о предательстве, то считаю важным отметить несколько деталей по поводу самого Царукяна. Когда он недавно вышел из тюрьмы, то заявил о создании добровольческого отряда, который лично возглавит. Потом мы увидели репортаж. Мы увидели камуфлированные "Нивы", "УАЗ"-ы. Но нам так и не довелось увидеть сам добровольческий отряд, тем более под предводительством Гагика Царукяна. Может, причина в этом, что Шуши пал. Кто знает, может при достаточном резерве удалось бы сохранить город”, - сказал Пашинян, указав, что одним из ключевых причин падения Шуши было отсутствие обещанного  Гагиком Царукяном добровольческого отряда в битве за город.