Չենք թաքցնում, որ ՌԴ-ն չի պաշտպանում ղարաբաղյան խնդրի ռազմական լուծման հնարավորության եւ թույլատրելիության մասին դիրքորոշումը. Լավրով 11/03/2020   19:17  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Ս. Վ. Լավրովը նոյեմբերի 3-ին հարցազրույց է տվել «Կոմերսանտ» թերթին:
Հարց. - Արդեն մեկ ամսից ավելի է՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում մարդիկ են զոհվում։ Զոհերի թիվը երկու կողմից հազարավոր է։ Իսկ ամբողջ աշխարհը, ներառյալ Ռուսաստանը, սպասում է, թե երբ կողմերը կհասունանան խաղաղ բանակցությունների համար, և հետևում է 21-րդ դարում ծավալվող այդ ողբերգությանը։ Բացի հարցի հումանիտար կողմից, հակամարտությունը Ռուսաստանի համար բազմաթիվ սպառնալիքներ է ստեղծում՝ սպառնալիք ազգամիջյան հարաբերություններին՝ հաշվի առնելով, որ մեզ մոտ բնակվում են և հայեր, և ադրբեջանցիներ, ահաբեկչության սպառնալիքը՝ հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանում հայտնվել են Մերձավոր Արևելքից գրոհայիններ և այլն։ Իրավունք ունի՞ արդյոք Ռուսաստանը ցուցադրել իր՝ տարածաշրջանում խնդիրների լուծման, անկարողությունը։
Ս. Վ. Լավրով. - Անդրկովկասին պատուհասած ողբերգությունը մեր ընդհանուր ցավն է։ Մեզ համար ամենևին էլ միևնույն չէ այն, որ Ռուսաստանի ավանդական երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև մարտական գործողություններ են ծավալվել մի խնդրի պատճառով, որը, մեր խորին համոզմամբ, վաղուց պետք էր լուծել բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ Ռուսաստանին կապում է ընդհանուր պատմությունը, մշակույթը, առաջադեմ հումանիտար և տնտեսական կապերը՝ բռնապետության, հարկադրանքի դրսևորումը, շահեկան ճանապարհի օգտագործումը մեզ համար առավել քան անտեղի է։
Ռուսաստանի՝ որպես հիմնական միջնորդի խնդիրն է՝ օգնել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին դուրս գալ թեժ փուլից եւ գտնել սրված հակասությունների լուծման խաղաղ միջոց։
Աշխատում ենք այդ ուղղությամբ բոլոր մակարդակներում։ Նախագահ Վ. Վ. Պուտինը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով միջնորդական ջանքեր է գործադրում ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված: Նրա նախաձեռնությամբ հումանիտար զինադադարի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակի վերջում։ Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործընկեր ԱՄՆ – ի և Ֆրանսիայի հետ, որպեսզի այդ պայմանավորվածությունը լիարժեք աշխատի։ Զուգահեռաբար առաջարկում ենք քաղաքական կարգավորման հնարավոր տարբերակներ։ Հույս ունենք, որ ի վերջո Բաքվում և Երևանում կգերակշռի կառուցողական մոտեցումը, մարտական գործողությունները կդադարեն և ղարաբաղյան գործընթացը կվերադառնա քաղաքական հուն։
Իհարկե, ռուսական իշխանությունները կանխարգելիչ միջոցներ են ձեռնարկել՝ ռուսական տարածքում ադրբեջանական և հայկական ծագմամբ մեր քաղաքացիների միջև բախումները կանխելու համար։
Մեզ, իհարկե, մտահոգում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացումը եւ Մերձավոր Արեւելքից գրոհայինների ներգրավումը։ Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին խաղացողներին՝ օգտագործել իրենց հնարավորությունները՝ կանխելու համար վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է երկու հազարի։ Այս թեման, մասնավորապես, շոշափվել է Վ.Վ. Պուտինի կողմից ս. թ. հոկտեմբերի 27-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների հետ կանոնավոր շփումներում։ Համառորեն շարունակում ենք տարբեր ուղիներով առաջ տանել մեր դիրքորոշումը։
Հարց. - Հոկտեմբերի կեսին դուք ասում էիք, որ այժմ գլխավորը՝ զինվորականների գծով անմիջապես հանդիպելն է եւ կրակի դադարեցման վերահսկողության մեխանիզմը համաձայնեցնելը: Հաջողվե՞լ է արդյոք առաջընթաց գրանցել այդ ուղղությամբ։ Ինչպիսի՞ն կարող է լինել այդ մեխանիզմը։ Ե՞րբ է այն ստեղծվելու: Ի՞նչ դեր է խաղալու Ռուսաստանը։
Ս.Ո. Լավրով- Համոզված ենք, որ կայուն հրադադարի դժվար է հասնել առանց վերահսկողության գործուն միջոցների մասին պայմանավորվածությունների: Ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան՝ կրակի դադարեցման խոստումները, որոնք չեն ամրապնդվում հսկիչ մեխանիզմներով, միշտ չէ, որ կատարվում են:
Ս.թ. հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան հայտարարության մեջ ասվում է, որ հրադադարի պահպանման կոնկրետ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն լրացուցիչ: Դա բավականին բարդ աշխատանք է։ Այս հարցի լուծման տարբեր մոտեցումներ կան։ Կան վերահսկողության տարբեր էլեկտրոնային միջոցների, Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ թեժ գծի, ԵԱՀԿ հովանու ներքո դիտորդների գործարկման, ռազմական կոնտինգենտների մասնակցությամբ գործողությունների անցկացման տարբերակներ: Առայժմ բոլոր չափորոշիչներով համաձայնության գալ չի հաջողվել։ Այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Կարևորը՝ ցանկացած մեխանիզմ պետք է ընդունելի լինի կողմերի համար և ենթադրի շուտափույթ ծավալման հնարավորություն։
Հարց. - Ինչպես է Մոսկվան վերաբերվում նախագահներ Ռ. Թ. Էրդողանի և Ի. Գ. Ալիևի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ նոր ձևաչափ ստեղծելու առաջարկին, ըստ էության, «2-ը 2-ի» , որտեղ առանցքային արտաքին խաղացողները կլինեն Ռուսաստանն ու Թուրքիան: Կարո՞ղ է դա այլընտրանք դառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին։
Ս. Վ. Լավրով. Շատ առաջարկներ կան բանակցային ձևաչափի, այդ թվում՝ դրա ընդլայնման, փոփոխության և այլնի մասին: Այդ թեման, մասնավորապես, վերջերս քննարկվել է Մոսկվայում՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ:
Չենք թաքցնում, որ չենք պաշտպանում այդ խնդրի ռազմական լուծման հնարավորության եւ թույլատրելիության մասին դիրքորոշումը։ Դիտարկելով երկու ժողովուրդներին՝ և հայկական, և ադրբեջանական՝ որպես բարեկամական և եղբայրական, մենք չենք կարող կիսել նման նկրտումները։ Բացառապես քաղաքական կարգավորման օգտին հստակ արտահայտվել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները։ Հենց համանախագահների «եռյակն» է հանդիսանում միջնորդության համընդհանուր ճանաչում ունեցող ձևաչափը՝ այդ վաղեմի հակամարտությունը հաղթահարելու նպատակով։ Այդ կապակցությամբ Մոսկվայում ադրբեջանցի եւ հայ գործընկերները ս. թ. հոկտեմբերի 10-ին կայացած հանդիպման արդյունքում ընդունված փաստաթղթում համատեղ հայտարարությունը հաստատել է բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխությունը։
Այնուամենայնիվ, մենք հանդես ենք գալիս այն բանի օգտին, որպեսզի աշխատենք բոլոր գործընկերների, այդ թվում՝ կողմերի հարեւանների հետ, որոնք հնարավորություն ունեն ազդել պրոտագոնիստների վրա, որպեսզի պայմաններ ստեղծեն կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով հանգուցալուծման հասնելու համար, որոնք համախագահներն առաջ են քաշում Բաքվի եւ Երեւանի հետ շփումներում։
Հարց. Արդյո՞ք Ռուսաստանը չափազանց կախվածություն չունի Թուրքիայից տարածաշրջանային հակամարտությունների լուծման հարցում՝ Սիրիայից և Լիբիայից մինչև Ղարաբաղ։ Ինչո՞ւ են ռուս պաշտոնյաները՝ Դուք, նախագահը և մյուսները, այնքան զուսպ, նույնիսկ բարյացակամ մեկնաբանում Անկարայի քաղաքականությունը՝ իմանալով, թե որքան բացասական դեր է նա խաղում Լեռնային Ղարաբաղի և այլ տարածաշրջանների շուրջ հակամարտության մեջ։
Ս. Վ. Լավրով. - Մոսկվան եւ Անկարան սերտ գործընկերներ են, որոնք ունակ են ճկուն, պրագմատիկ մոտեցում ցուցաբերել եւ առաջնորդվել միմյանց հետ ռազմավարական տեսլականով:
Ռուսաստանն ու Թուրքիան ակտիվորեն աշխատում են ամենատարբեր տարածաշրջաններում ճգնաժամերի կարգավորման ուղղությամբ։ Ռուս եւ թուրք դիվանագետների, զինվորականների եւ հատուկ ծառայությունների գործնական, առարկայական համագործակցության ակնառու արդյունքը, որը հիմնված է շահերի փոխադարձ հաշվառման վրա, մնում է Սիրիայի շուրջ մեր փոխգործակցությունը: Իրանի հետ համատեղ մեզ հաջողվեց ստեղծել կարգավորման առավել կենսունակ մեխանիզմ՝ Աստանայի ձևաչափը։ Խնդրահարույց գոտիներում, ինչպիսիք են Իդլիբը եւ Անդրեփրատը, ստեղծվել է ռուս – թուրքական համատեղ պարեկություն, աշխատանքներ են տարվում ահաբեկչական խմբավորումների չեզոքացման ուղղությամբ, անհրաժեշտ պայմաններ են ստեղծվում սիրիացի փախստականներին հայրենիք վերադարձնելու համար:
Օգտագործելով Տրիպոլիի, Թոբրուկի եւ Լիբիայում ուժի այլ կենտրոնների վրա ազդելու առկա լծակները՝ մեր երկու երկրները նպաստում են ձգձգված սուր ճգնաժամի հաղթահարման եւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո համապարփակ միջլիվիական երկխոսության հաստատմանը։
Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում իրավիճակը սկզբունքորեն տարբերվում է, ինչի մասին ես մասամբ ասել եմ նախորդ հարցերի պատասխաններում։ Կրկնում եմ՝ երբեք չենք թաքցրել ու չենք թաքցնում, որ չենք պաշտպանում ճգնաժամի կարգավորման ուժային ուղին, ձգտում ենք մարտական գործողությունների շուտափույթ դադարեցմանը։ Ինչպես կողմերին, այնպես էլ նրանց բոլոր արտաքին գործընկերներին, կարևոր է անշեղորեն հարգել կրակի դադարեցման, վերահսկողական մեխանիզմի ստեղծման և կոնկրետ ժամանակացույցով բովանդակային բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները։ Եվ չնայած կայուն հրադադարին միանգամից չի հաջողվել հասնել՝ մենք կշարունակենք օգտագործել մեր ունեցած ամբողջ ազդեցությունը տարածաշրջանում, կաշխատենք թուրք գործընկերների հետ, որպեսզի դադարեցնենք ռազմական սցենարի հետագա շահարկումը, կողմերի միջև երկխոսություն հաստատվի և Բաքվին ու Երևանին համոզենք նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։
00:31 03/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պուտինը Ալիեւի եւ Փաշինյանի հետ քննարկել է ԼՂ հակամարտության կարգավորումը

Численность наемников в зоне карабахского конфликта приближается к двум тысячам – Лавров 11/03/2020   19:22  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров в интервью газете «Коммерсант» коснулся ситуации в зоне карабахского конфликта. Текст беседы, который опубликован на странице МИД РФ в Facebook, приводим ниже:
Вот уже более месяца в зоне карабахского конфликта гибнут люди. Счет жертвам с обеих сторон идет на тысячи. А весь мир, включая Россию, ждет, когда стороны созреют для мирных переговоров, и наблюдает за этой трагедией, разворачивающейся в XXI веке. Помимо гуманитарной стороны вопроса, конфликт создает для России множество угроз - угрозу межэтническим отношениям, учитывая, что у нас проживают и армяне, и азербайджанцы, угрозу терроризма, учитывая, что в регионе появились боевики с Ближнего Востока и др. Сколько еще времени можно ждать и нет ли пути по принуждению сторон к миру? Имеет ли право Россия демонстрировать неспособность разобраться с проблемами в своем регионе?
С.В.Лавров: Постигшая Закавказье трагедия является нашей общей болью. Нам далеко не безразлично то, что между двумя традиционно дружественными России народами развернулись боевые действия из-за проблемы, которую, по нашему глубокому убеждению, давно было нужно решать исключительно политико-дипломатическими средствами. С учетом того, что с Азербайджаном и Арменией Россию связывает общая история, культура, продвинутые гуманитарные и экономически связи, проявление диктата, принуждения, использование нажимного пути с нашей стороны более чем неуместно.
Задача России как основного посредника – помочь Армении и Азербайджану выйти из горячей фазы и найти мирный способ разрешения обострившихся противоречий.
Работаем на этом направлении на всех уровнях. Президент В.В.Путин практически в ежедневном режиме предпринимает посреднические усилия, направленные на урегулирование создавшейся ситуации. По его инициативе была достигнута договоренность о гуманитарном перемирии в конце первой декады октября. Делаем все возможное, в том числе вместе с США и Францией – партнерами по сопредседательству в Минской группе ОБСЕ, чтобы эта договоренность заработала в полную силу. Параллельно предлагаем возможные варианты политического урегулирования. Рассчитываем, что в конечном итоге в Баку и Ереване возобладает конструктивный подход, боевые действия прекратятся и карабахский процесс вернется в политическое русло.
Разумеется, российские власти приняли превентивные меры для предотвращения столкновений между нашими гражданами азербайджанского и армянского происхождения на российской территории.
Нас, конечно, беспокоит интернационализация нагорно-карабахского конфликта и привлечение боевиков с Ближнего Востока. Мы неоднократно призывали внешних игроков использовать свои возможности для пресечения переброски наемников, численность которых в зоне конфликта, по имеющимся данным, уже приближается к двум тысячам. Данная тема, в частности, затрагивалась В.В.Путиным в ходе телефонного разговора с Президентом Турции Р.Т.Эрдоганом 27 октября с.г., в регулярных контактах с лидерами Азербайджана и Армении. Настойчиво продолжаем продвигать нашу позицию по различным каналам.
Вопрос: В середине октября Вы говорили, что сейчас главное – это немедленно встречаться по линии военных и согласовывать механизм контроля за прекращением огня. Удалось ли продвинуться в этом направлении? Каким может быть этот механизм? Когда он будет создан? Какую роль в нем будет играть Россия?
С.В.Лавров: Убеждены, что устойчивого перемирия сложно достигнуть без договоренностей о действенных мерах контроля. Как показывает практика, обещания прекратить огонь, не подкрепленные контрольными механизмами, не всегда выполняются.
В Московском заявлении от 10 октября с.г. говорится о том, что конкретные параметры соблюдения прекращения огня будут согласованы дополнительно. Это довольно непростая работа. Существуют различные подходы к решению данного вопроса. Есть варианты задействования различных электронных средств контроля, горячей линии между Ереваном и Баку, наблюдателей под эгидой ОБСЕ, проведения операций с участием военных контингентов. Пока выйти на согласование всех параметров не удалось. Работа в этом направлении продолжается, в том числе в рамках сопредседательства в Минской группе ОБСЕ. Главное – любой механизм должен быть приемлем сторонам и предполагать возможность скорейшего развертывания.
Вопрос: Как Москва относится к предложению президентов Р.Т.Эрдогана и И.Г.Алиева создать новый формат по Нагорному Карабаху, по сути «2 на 2», где ключевыми внешними игроками будут Россия и Турция? Может ли он стать альтернативой Минской группе ОБСЕ?
С.В.Лавров: Есть много предложений о переговорном формате, в том числе о его расширении, изменении и т.д. Эта тема, в частности, недавно обсуждалась в Москве на встрече мининдел России, Азербайджана и Армении.
Не скрываем, что не поддерживаем позицию о возможности и допустимости военного решения этой проблемы. Рассматривая оба народа – и армянский, и азербайджанский как дружественные и братские, мы не можем разделять подобные устремления. В пользу исключительно политического урегулирования четко высказались Президенты России, США и Франции. Именно «тройка» сопредседателей является общепризнанным форматом посредничества в целях преодоления этого давнего конфликта. В этой связи в Москве азербайджанский и армянский коллеги в принятом по итогам встречи 10 октября с.г. совместном заявлении подтвердили неизменность формата переговорного процесса.
Тем не менее, мы выступаем за то, чтобы работать со всеми партнерами, в том числе соседями сторон, у которых есть возможности воздействовать на протагонистов, чтобы создать условия для выхода на развязку политико-дипломатическим путем в русле базовых принципов урегулирования, продвигаемых сопредседателями в контактах с Баку и Ереваном.
Вопрос: Не стала ли Россия слишком зависима от Турции в решении региональных конфликтов – от Сирии и Ливии до Карабаха? Почему российские официальные лица – Вы, президент и другие – так сдержанно, даже дружелюбно комментируют политику Анкары, зная, сколь негативную роль она играет в конфликте вокруг Нагорного Карабаха и других регионах?
С.В.Лавров: Москва и Анкара – тесные партнеры, которые способны проявлять гибкий, прагматичный подход и руководствоваться при взаимодействии друг с другом стратегическим видением.
Россия и Турция энергично работают над урегулированием кризисов в самых разных регионах. Наглядным результатом делового, предметного сотрудничества российских и турецких дипломатов, военных и спецслужб, основанного на взаимном учете интересов, остается наше взаимодействие по Сирии. Совместно с Ираном нам удалось создать наиболее жизнеспособный на сегодняшний день механизм урегулирования – Астанинский формат. В проблемных зонах – таких, как Идлиб и Заевфратье – налажено совместное российско-турецкое патрулирование, ведется работа по нейтрализации террористических группировок, создаются необходимые условия для возвращения на родину сирийских беженцев.
Используя имеющиеся рычаги влияния на Триполи, Тобрук и другие центры силы в Ливии, наши две страны способствуют созданию условий для преодоления затянувшегося острого кризиса и налаживанию всеобъемлющего межливийского диалога под эгидой ООН.
В случае с Нагорным Карабахом ситуация принципиально отличается, о чем я частично сказал в ответах на предыдущие вопросы. Повторюсь: никогда не скрывали и не скрываем, что не поддерживаем силовой путь урегулирования кризиса, стремимся к скорейшему прекращению боевых действий. Как сторонам, так и всем их внешним партнерам, важно неукоснительно уважать договоренности о прекращении огня, создании контрольного механизма и возобновлении содержательного переговорного процесса с конкретным графиком. И хотя устойчивого перемирия достичь сразу не удалось, мы продолжим использовать все имеющееся у нас влияние в регионе, будем работать с турецкими партнерами, чтобы остановить дальнейшее раскручивание военного сценария, наладить диалог между сторонами и убедить Баку и Ереван сесть за стол переговоров.