Ես վաղուց գիտեի, թե ում հետ գործ ունենք. Լապշինը՝ ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված խաղաղ բնակիչների սպանության մասին 10/16/2020   12:49  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Այս օրերին, երբ ամբողջ աշխարհը ցնցված է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից Հադրութի շրջակայքում խաղաղ բնակիչների դաժան գնդակահարությամբ, ինձ մնում է ասել միայն մի բան՝ ես վաղուց գիտեի, թե ում հետ գործ ունենք։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ալեքսանդր Լապշինը։
«Այս օրերին, երբ ամբողջ աշխարհն է ցնցված  ադրբեջանական զինծառայողների կողմից Հադրութի շրջակայքում խաղաղ բնակիչների դաժան գնդակահարությամբ, ինձ մնում է ասել միայն մի բան՝ ես վաղուց գիտեի, թե ում հետ գործ ունենք։ Սա այն դեպքն է, երբ ոչ մի բացատրություն չկա, թե իբրև գնդակահարողները ոչ թե ադրբեջանցի զինծառայողներն  են, այլ՝ սիրիական ջիհադիստները, որոնք եկել են՝ օգնելու Իլհամ Ալիևի իշխանությունը փրկելուն։ Ոչ, դա մաքուր ադրբեջանական ելույթ է, ինչպես ասում են ինձ ծանոթ ադրբեջանցի ընդդիմադիրները։ Բացի դա՝ ես նաև հարցրի, թե աջ կողմում բետոնե բլոկի վրա գրված «Ադրբեջան» բառի կողքի գրությունն ինչ է նշանակում, ինչին ի պատասխան նրանք ասացին, որ ամենայն հավանականությամբ մարդասպանները գրել են իրենց գումարտակի կամ ստորաբաժանման անվանումը։
Հիշեցնեմ, որ Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները և իրենց բոլոր  բլոգերները ուրախությամբ հայտնել են, որ հայերին գերի են վերցրել՝ կտրելով սկզբնական տեսանյութից հենց գնդակահարության հատվածը։ Բայց , հենց իրենք են սկսել տարածել տեսաձայնագրության ամբողջական տարբերակը՝ գնդակահարության  հետ միասին և ցնծում էին, թե ինչ հզոր են իրենք՝ գնդակահարել են երկու խաղաղ բնակչի, այդ թվում՝ ծերունու։ Արդյունքում՝  տեսաձայնագրությունը հայտնվել է Ադրբեջանի սահմաններից դուրս։ Դրանից հետո Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները վախեցել են և հեռացրել  ձերբակալության վերաբերյալ սյուժեները՝ հայտարարելով, որ դա կեղծ է և առաջին անգամ են տեսնում, բայց «Գուգլը» ամեն ինչ հիշում է։
Ամեն ինչ տեղի է ունենում այնպես, ինչպես 2017թ սեպտեմբերի 10-ի լույս 11-ի գիշերը   Բաքվի բանտում ինձ վրա հարձակման պատմության մեջ։ Նախ՝ չորսով հարձակվեցին, ծեծեցին և խեղդեցին։ Հետո, վախենալով, որ կմեռնեմ (հնարավոր է՝ նպատակը եղել է ոչ թե սպանելը, այլ՝ վախեցնելը և վիրավորելը), իրենք կախվելու իմիտացիա ստեղծեցին՝ վզիս վրա գոտի փաթաթելով և կախելով ինձ մեկուսարանում։ Բայց Լապշինը,  կարծես թե,  չի ցանկացել մահանալ, իսկ ժամանակը գնում էր, ամենայն հավանականությամբ բանտի անվտանգության աշխատակիցները  հասել են և խառնաշփոթ է սկսվել։ Նրանք որոշեցին, որ անհրաժեշտ է փրկել, ոչ թե՝ սպանել։ Մեկ-երկու ժամից բոլոր ԶԼՄ-ները հայտարարեցին, որ Լապշինը կախվել է, բայց բանտի հերոսական ծառայողները փրկել են ինձ։ Դրանից հետո, լրջորեն վախենալով, նախագահ Ալիևը ինձ ներում է շնորհել՝ առանց իմ կողմից ներման համար դիմում ներկայացնելու և չորրորդ օրը հենց Բաքվի հոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունքից ուղարկեցին Իսրայել։
Մարդասպանները մի բան հաշվի չեն առել։  Անկախ նրանից, թե ինչպես է Իսրայելը զենք վաճառում Ալիևի ռեժիմին, կա արտասահմանյան բանտարկության վայրերից ժամանած անձանց ընդունելու ստանդարտ ընթացակարգ, որը կոչվում է բժշկական զննում։ Հենց Թել Ավիվի ինքնաթիռից ինձ տեղափոխեցին հիվանդանոց և ենթարկեցին ամբողջական ստուգման՝ արձանագրելով բազմաթիվ կոտրվածքներ, վնասվածքներ, հեմատոմաներ և այս մասին զեկուցագիր տրվեց։ Բացի դա, նմանատիպ ստուգումներ են իրականացվել փորձագետների կողմից Ռուսաստանում և Նիդերլանդներում, որոնք ևս իրենց եզրակացութունն են ներկայացրել,ինչի  հիման վրա իմ փաստաբանները ՄԻԵԴ գանգատ են ներկայացրել՝ ընդդեմ Ադրբեջանի։
Ի՞նչ եք կարծում՝ Բաքվի իշխանությունն ի՞նչ պատասխանեց.  որ Իսրայելի, Ռուսաստանի, Նիդերլանդների փորձագետները ոչ կոմպետենտ են, ավելին՝ նրանք աշխատում են հայկական կողմի շահերից ելնելով և, որ ինձ վրա որևէ մեկը չի հարձակվել, չի խեղդել և, որ այդ ամենը կեղծիք է։ Բնականաբար, ՄԻԵԴ-ն այդ բացատրությունները չի ընդունել և այժմ գործը քննվում է դատարանում։
Ավելին, Եվրոպական դատարան ներկայացնել էին գոտի, որով ես իբր կախվել էի, նրանք մոռացել էին , որ նախկինում դատարանին տրամադրել էին իմ ունեցվածքի գույքագրումը բանտի խցում, որտեղ գոտի չկար: Այդ դեպքում՝ որտեղի՞ց այն: Ինչպես այն անեկդոտում՝ «Շտիրլեցը դեռ երբեք այդքան մոտ չէր եղել ձախողմանը»։
Համաձայնեք, որ պաշտոնական Բաքվի պահվածքը Հադրութի այս երկու բնակչի  գնդակահարության դեպքում  և իմ դեպքում լրիվ նույնն է։ Սա է նրանց գործելաոճը»,- գրել է Լապշինը։
11:54 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Բոլոր այն վայրերում, բակերում և այգիներում, որտեղ կհանդիպեք պայթած կամ չպայթած ռումբեր, խնդրում ենք ձեռք չտալ. ԱՀ ԱԻՊԾ
11:34 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մի խումբ երիտասարդներ փոշուց և բեկորներից մաքրել են Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին
10:45 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հակառակորդն ինտենսիվ կրակ է բացել Բերդաշեն համայնքի ուղղությամբ, հրետակոծվել են Հադրութի շրջանի Տող, Քաշաթաղի շրջանի Տիգրանավան, Այգեհովիտ և Աղավնո բնակավայրերը. ԱՀ ԱԻՊԾ

“Я давно знал, с кем мы имеем дело”: Лапшин о шокирующем видео расстрела мирных жителей Арцаха 10/16/2020   13:06  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Известный российско-израильский блогер Александр Лапшин на своей странице в соцсети Facebook прокомментировал шокирующую видеозапись расстрела азербайджанскими ВС пленных мирных жителей Арцаха.
Запись без изменений и сокращений публикуем ниже:
"В эти дни, когда весь мир шокирован жестоким расстрелом азербайджанскими военными мирных жителей возле Гадрута, мне лишь остается сказать – я давно знал, с кем мы имеем дело. Это тот случай, когда не работают объяснения, мол, расстреливали не азербайджанские военные, а сирийские джихадисты прибывшие на помощь спасать власть Ильхама Алиева. Нет, это чистая азербайджанская речь, как говорят знакомые мне азербайджанские оппозиционеры и еще я спросил, что там справа за надпись на бетонном блоке со словами "Азербайджан" и они ответили, что по всей видимости убийцы подписали название своего батальона, либо подразделения 088.
Напомню, что вначале СМИ Азербайджана и все их блогеры радостно сообщили, что взяли в плен армян, вырезав из первоначального видео сам факт расстрела. Но сами же стали рассылать друг-другу полную версию записи с расстрелом и смаковать, какие он крутые – расстреляли двух мирных жителей, включая глубокого старика. И в итоге запись попала за пределы Азербайджана. После этого СМИ Азербайджана испугались и удалили сюжеты с арестом, заявив, что это фальшивка и впервые ее видят. Но Гугл все помнит.
Один в один как в истории с нападением на меня в бакинской тюрьме в ночь с 10 на 11 сентября 2017. Вначале вчетвером напали, избили и задушили. Потом испугавшись, что я умру (возможно цель была не убить, а травмировать и испугать), они имитировали повешение, надев мне на шею ремень и повесив в камере. Но Лапшин видимо не хотел умирать, а время шло, вероятно прибежали тюремные охранники, началась неразбериха и суета. И решили, что надо спасать, а не добивать. И уже пару часов спустя во всех их СМИ заявили, что Лапшин повесился, но героические тюремные охранники меня спасли. После чего всерьез перепугавшийся президент Алиев меня помиловал даже без того, чтобы я написал заявление о помиловании и отправил на четвертый день прямо из реанимации бакинского госпиталя в Израиль.
Одного не учли душегубы. Как бы Израиль не продавал оружие режиму Алиева, но существует стандартная процедура приёма лиц, прибывших из мест лишения свободы за границей. Называется медицинское освидетельствование. Прямо с трапа самолета в Тель-Авиве меня отвезли в больницу и провели полную проверку, зафиксировав многочисленные переломы, травмы, гематомы и об этом выдали заключение. Также, подобные проверки были проведены экспертами в России и в Нидерландах и те тоже выдали свое заключение. На основании заключения моими адвокатами был подан судебный иск против Азербайджанской республики в Европейский суд по правам человека.
Как вы думаете, что власти Баку заявили в ответ? Что эксперты Израиля, Нидерландов и России некомпетентны и более того, работают в интересах армянской стороны. И что никто на меня не нападал, не душил и что это фейк. Естественно, что Европейский суд эти объяснения не принял и дело сейчас рассматривается судом.
Более того, представив в Европейский суд ремень, а котором якобы я сам повесился, они забыли, что ранее предоставляли в суд опись моего имущества в камере тюрьмы, где ремня не было. Тогда откуда он взялся. Как в том анекдоте "Никогда еще Штирлиц не был так близок к провалу".
Согласитесь, что поведение официального Баку и в случае расстрела этих двух жителей Гадрута и в моем случае совершенно одинаковое. Это стиль их работы".