ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանը դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին 10/15/2020   16:23  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հարգարժան համանախագահներ,
Ձեր համատեղ հայտարարությունը եւ ՌԴ ԱԳ նախարարի ելույթը թույլ են տալիս հանգել այն եզրակացության, որ չնայած ՄԱԿ Կանոնադրության գերակա նորմին ցանկացած հակամարտության կարգավորման համար ուժի կիրառման արգելքի մասին, ձեր կողմից լիովին անտեսվում են Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի համատեղ ագրեսիվ ռազմական գործողությունները, որոնք միջազգային իրավունքի դեմ հանցագործությունների նշաններ ունեն։ Այդ թվում՝ արգելված ահաբեկչական խմբավորումներից վարձկանների ներգրավումը, խաղաղ բնակիչների սպանությունները բացառապես էթնիկ հիմքով, նրանց կացարանների եւ կենսապահովման քաղաքացիական օբյեկտների ոչնչացումը, զենքի արգելված տեսակների օգտագործումը եւ այլն։
Հումանիտար նպատակներով հրադադարի կոչը Ադրբեջանի կողմից ցուցադրաբար խախտվում է՝ այն անթաքույց նպատակով, որ ուժով ճնշի ցեղասպանության իրական սպառնալիքի տակ գտնվող եւ անկախության իր իրավունքի համար պայքարող Արցախի ժողովրդին։
Խաղաղ ճանապարհով հիմնախնդիրը լուծելու ձեր բազմամյա ջանքերին հակադրված է կոշտ ուժը եւ միջազգային նորմերի քամահրանքը։
Ձեր անհետեւողականությունը հավասարազոր է խաղաղության, մարդկության դեմ հանցագործությունների եւ ռազմական հանցագործությունների խթանմանը, որոնք կատարվում են ձեր աչքերի առաջ։
Դուք հաստատ գիտեք, որ Ադրբեջանը, որը չի պահպանում նույնիսկ ժամանակավոր հրադադարը, ոչ մի դեպքում չի կատարի որեւէ պայմանավորվածության որեւէ դրույթ Արցախի բնակչության անվտանգության ապահովման վերաբերյալ` որպես ipso-facto պետության, որը միջազգային նորմերին համապատասխան կայացել է այն պայմաններում, ինչը բացառում է համատեղ բնակությունը նախկին խորհրդային հանրապետության կազմում եւ սահմաններում։
Բացի այդ, դուք գիտեք, որ ԼՂՀ-ն կայացել է այն տարածքներում, որոնց վերջին միջազգային իրավական կարգավիճակն Ազգերի լիգայի կողմից սահմանվել է որպես վիճելի: Նման դեպքերում ХХI դարի միջազգային իրավունքն ու պրակտիկան նախատեսում է «Ճանաչում հանուն փրկության» (Remedial recognition) հայեցակարգի կիրառումը:
Ես կոչ եմ անում ձեզ նախքան հնչեցված սկզբունքների շրջանակում որոշումներ կայացնելը պատասխանատվության կանչել Ադրբեջանին եւ Թուրքիային, եւ դրանից հետո միայն քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ գոյության խնդիրը` հաշվի առնելով իրավական նորմերը եւ իրական քաղաքական պայմաններն ու հանգամանքները:
Մնացած բոլոր մոտեցումները ձեզ կդարձնեն 1915-1923 թվականներին 1.5 միլիոն հայերի ոչնչացման համար իր մեղքն այդպես էլ չընդունած Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության շարունակության եւ նրա զինակից Ադրբեջանի մեղսակիցը:

Первый омбудсмен Армении обратилась к сопредседателям МГ ОБСЕ 10/15/2020   18:07  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян обратилась к сопредседателям МГ ОБСЕ. Заявление приводим ниже:
“Уважаемые сопредседатели Минской группы ОБСЕ!
Ваше совместное заявление и выступления главы МИД РФ позволяют сделать вывод о том, что, вопреки императивной норме Устава ООН о запрете применения силы для решения любых конфликтов, вами полностью игнорируются совместные агрессивные вооруженные действия Азербайджана и Турции, имеющие признаки преступлений против международного права. В том числе - привлечение наемников из числа запрещенных террористических группировок, убийства мирных жителей исключительно по этническому признаку, разрушение их жилищ и гражданских объектов жизнеобеспечения, применение запрещенных видов оружия и др.
Призыв к прекращению огня в гуманитарных целях демонстративно нарушается Азербайджаном с нескрываемой целью: подавить силой находящийся под реальной угрозой геноцида и борющийся за свое право на независимость народ Арцаха.
Вашим многолетним усилиям по решению проблемы мирным путем противопоставлена грубая сила и пренебрежение международными нормами.
Ваша непоследовательность равносильна поощрению преступлений против мира, человечности и военным преступлениям, совершаемым на ваших глазах.
Вам доподлинно известно, что не соблюдающий даже временного перемирия Азербайджан не выполнит ни единого положения каких бы то ни было договоренностей по обеспечению безопасности населения Арцаха – как ipso-facto государства, состоявшегося в соответствии с международными нормами в условиях, исключающих совместное проживание в составе и границах бывшей советской республики.
Кроме того, вам известно, что НКР состоялась на территориях, последний международно-правовой статус которых определен Лигой Наций как спорных. Международное право и практика ХХI века в таких случаях предусматривает применение концепции "Признание во  спасение" (Remedial recognition).
Призываю Вас, прежде чем принимать решения в рамках озвученных принципов, призвать к ответственности Азербайджан и Турцию, и лишь после этого рассмотреть проблему безопасного существования армян Нагорного Карабаха с учетом правовых норм и реально существующих политических условий и обстоятельств.
Все другие подходы сделают Вас соучастниками продолжения геноцида армян со стороны так и не признавшей своей вины за уничтожение 1,5 млн. армян в 1915-1923 гг. Турции и ее сподвижника Азербайджана.