Թուրքիայի հանցավոր գործողություններն անհնար են դարձնում նրա հետագա անդամակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին. ԱՀ ԱԳՆ 10/07/2020   00:24  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ջանքերը` ուղղված Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցմանը, որոնք սպառնում են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը: Այս կապակցությամբ հարկ է նշել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հայտարարությունը, որտեղ վճռականորեն դատապարտվում է հակամարտության գոտում բռնության աննախադեպ և վտանգավոր սրացումը: Այս մասին հայտարարությամբ հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն:
«Վերստին ընդգծում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կենտրոնական դերը՝ որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում միջնորդական առաքելություն իրականացնող միակ համաձայնեցված ձևաչափ: Միաժամանակ, հերթական անգամ հաստատուն կերպով հայտարարում ենք Արցախի Հանրապետության սկզբունքային դիրքորոշումը` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում միջազգային միջնորդական ջանքերում ցանկացած ձևով Թուրքիայի մասնակցության անթույլատրելիության վերաբերյալ: Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիայի հրամանատարությունն իրականացնող և ղեկավարող, պատերազմ վարելու նպատակով Ադրբեջանին զենք մատակարարող և ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար Մերձավոր Արևելքից ահաբեկչական կազմակերպությունների զինյալներ հավաքագրող Թուրքիայի հանցավոր գործողություններն անհնար են դարձնում նրա հետագա անդամակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին:
Արցախի Հանրապետությունը բազմիցս նշել է, որ միջնորդական ջանքերի արդյունավետությունն ուղղակիորեն կախված է կարգավորման գործընթացի անշրջելիությունն ապահովելու և ռազմական գործողությունների վերսկսման կանխարգելմանն ուղղված արդյունավետ մեխանիզմներ ներդնելու ունակությունից: Վերջին չորս տարիների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ երկու լայնամասշտաբ զինված հարձակումներն ակնառու կերպով ցույց են տալիս, որ միջնորդների նախկին մշակումներն անզոր էին Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն իր միջազգային պարտավորությունների, այլև միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն ոտնահարումների դեմ, և զրոյացվեցին Բաքվի միջազգային հակաիրավական արարքներով:
Ստեղծված պայմաններում Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովման ամենաարդյունավետ միջոցն է, որն ամուր հիմքեր կերաշխավորի բանակցությունների միջոցով հակամարտությունը կարգավորելու համար»:
23:59 06/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Փաստորեն Ստեփանակերտին ու Շուշիին հարվածելիս, պատրաստի տեքստը գրած դրած է. Արծրուն Հովհաննիսյան
23:38 06/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ազիկները փորձում են շարժել նավթամուղի ծրագրում ներդրում կատարած միջազգային կազմակերպությունների վրդովմունքը. Վահրամ Պողոսյան
23:25 06/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Լկտի սուտ է, հայկական ստորաբաժանումները չեն փորձել հարվածել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղին. ՊՆ

Преступные действия Турции делают невозможным ее дальнейшее членство в Минской группе ОБСЕ – МИД Арцаха 10/07/2020   10:29  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерствo иностранных дел Республики Арцах приветствует усилия государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на немедленное прекращение развязанных Азербайджаном боевых действий, угрожающих региональной безопасности и стабильности.
"В этой связи отмечаем заявление глав внешнеполитических ведомств государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ с решительным осуждением беспрецедентной и опасной эскалации насилия в зоне конфликта. Вновь подчеркиваем центральную роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в качестве единственного согласованного формата по осуществлению посреднической миссии в процессе мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта", - говорится в заявлениои МИД Арцаха.
В то же время МИД Арцаха в очередной раз твердо заявляет о принципиальной позиции Республики Арцaх относительно недопустимости участия Турции в какой-либо форме в международных посреднических усилиях в рамках процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
"Преступные действия Турции, которая командует и управляет вооруженной агрессией против Республики Арцах, поставляет вооружение Азербайджану для ведения войны и рекрутирует боевиков террористических организаций из Ближнего Востока для участия в боевых действиях, делают невозможным ее дальнейшее членство в Минской группе ОБСЕ", - отмечается в заявлении.
В МИД напомнили, что Республика Арцах неоднократно отмечала, что эффективность посреднических усилий напрямую зависит от способности обеспечить необратимость процесса урегулирования и внедрить действенные механизмы невозобновления боевых действий.
"Два крупномасштабных вооруженных нападения Азербайджана на Республику Арцах в течение последних 4 лет наглядно демонстрируют, что предыдущие наработки посредников оказались бессильны против вопиющего неуважения Азербайджаном не только своих международных обязательств, но и норм международного права и были обнулены международно-противоправными деяниями Баку. В сложившихся условиях международное признание Республики Арцах является наиболее действенным средством обеспечения мира и безопасности в регионе, который гарантирует прочные основы для урегулирования конфликта путем переговоров", - говорится в заявлении.