Կորոնավիրուսի 12 նոր դեպք Արցախում 09/22/2020   11:49  |  Կորոնավիրուս
ԱՀ առողջապահության նախարարության փոխանցած տեղեկատվության համաձայն, hանրապետությունում հաստատվել է նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) 12 նոր դեպք: Վարակակիրներից 11-ը Ստեփանակերտ քաղաքի բնակիչներ են, նախկինում հաստատված օջախների շփման շրջանակից, մեկն էլ Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղի բնակիչ: Նրա մոտ հիվանդությունը բացահայտվել է բուժհաստատություն դիմելու ժամանակ իրականացված հետազոտության արդյունքում: Վարակի օջախը հայտնաբերելու և հիվանդի շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ կատարվում են համապատասխան աշխատանքներ:
Առողջացել է 5 քաղաքացի։ Առայսօր, COVID-19-ը ախտորոշվել է 379 մարդու մոտ, որից 325-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 52, ընդհանուր մեկուսացված է 92 քաղաքացի: Բժիշկները 3 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, 6-ինը՝ միջին ծանրության: Թեստավորումների նպատակով 76 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է 13 676 փորձանմուշի հետազոտություն:

За сутки в Арцахе выявили 12 новых случаев заражения коронавирусом 09/22/2020 12:08 | Коронавирус
В Арцахе за минувшие сутки выявлено 12 новых случаев заражения коронавирусом. Об этом сообщает информационный штаб со ссылкой на данные министерства здравоохранения Республики Арцах.
11 из 12 инфицированных – из города Степанакерт. Они контактировали с зараженными из ранее выявленных очагов. Еще один заразившийся – житель села Вазгенашен Мартунинского района. COVID-19. У него коронавирус был подтвержден в результате обследования, проведенного при его обращении в медицинское учреждение. Ведутся соответствующие работы по выявлению очага инфекции и круга общения инфицированного.
За прошедшие сутки выздоровели 5 человек.
По данным на 22 сентября, коронавирус в Арцахе был диагностирован у 379 человек, 325 из которых выздоровели. Фактически на лечение находятся 52 пациента, ещё 92 человека изолированы.
Состояние здоровья трех пациентов медики оценивают как тяжелое, 6 – как средней тяжести.
Для проведения тестирования за сутки было взято 76 образцов. Общее число проведенных тестов составляет 13 676.