Փաշինյանն ասաց՝ երբ կվերսկսվեն կանոնավոր չվերթները 09/10/2020   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ինչքան հասկանում եմ՝ շատ շուտով՝ արդեն սեպտեմբերի մեջ, գոնե մեկ-երկու տասնյակ ավիաընկերություններ կվերսկսեն կանոնավոր չվերթներ դեպի ՀՀ։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչքան հասկացա Քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը հայտեր է հավաքում, որպեսզի հասկանանք, թե որ ավիաընկերություններն են, որոնք պատրաստվում են կանոնավոր չվերթները դեպի Հայաստան վերականգնել։ Ընդ որում մենք փոփոխություն ենք իրականացրել նաև կարանտինային ռեժիմի հետ կապված։ Արտերկրից ժամանած այն քաղաքացիները, որոնք չեն ուզում կարանտինում մնալ 14 օր, նրանք կարող են տեղում կորոնավիրուսի թեստ հանձնել և մեկ օրվա ընթացքում նրանց թեստի պատասխանները կլինեն և եթե պատասխանը բացասական է, մարդ ուղղակի բացասական պատասխանով կարող է կարանտին չանցնել»,-նշեց վարչապետը։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ հավելեց, որ ՀՀ-ն այս պահի դրությամբ որևէ երկրի քաղաքացիների նկատմամբ օդային ճանապարհով մուտքի արգելք չի սահմանել և բոլոր երկրներից քաղաքացիները, որոնք վիզայի հետ կապված թույլտվություն ունեն մուտք գործել ՀՀ, հնարավորություն ունեն դա իրականացնելու. «Այս պահի դրությամբ օդանավակայանում կառուցվում են համապատասխան նմուշառման կետեր։ Դրանք մոտ 20-ն են լինելու։ Այն քաղաքացիները, որոնք կկարողանան տեղում իրականացնել նմուշառումը, ունենալու են այդ հնարավորությունը հենց օդանավակայանում դա իրականացնելու»,-նշեց փոխվարչապետը։
11:26 10/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում սոցիալական ճգնաժամ չկա. Փաշինյան
11:11 10/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս բարելավումը խախտելու մեր ամենամեծ ռիսկը դպրոցների բացումն է. Փաշինյան

Пашинян рассказал, когда возобновится регулярное авиасообщение 09/10/2020   11:52  |  Коронавирус
Регулярное авиасообщение может возобновиться уже в сентябре, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
“Как я понимаю, очень скоро, уже в сентябре, хотя бы один или два десятка авиакомпаний возобновят регулярные полеты в Армению. Как я понял, Управление гражданской авиации собирает заявки, чтобы выяснить, какие авиакомпании собираются возобновить регулярные рейсы в Армению. Причем мы внесли изменения и в карантинный режим”, - сказал Пашинян.
Он уточнил, что прибывающие из-за рубежа граждане, которые не хотят проходить 14-дневный карантин, могут на месте сдать тест на коронавирус.
"Результаты будут готовы в течение одного дня. Если ответ окажется отрицательным, то человек просто может не проходить карантин", - сказал премьер.
В свою очередь вице-премьер Армении Тигран Авинян добавил, что “Армения к этому моменту сняла запрет на въезд иностранцев, прибывающих в страну воздушным путем, и граждане всех стран, которые имеют разрешение, связанное с визой, могут приехать в Армению, если у них есть такая возможность”.
“В данный момент в аэропорту устанавливают соответствующие пункты для отбора проб. Их порядка 20”, - сказал он.