Դատարանն ամբողջությամբ հանդես է գալիս մեղադրանքի կողմում. Հայկ Ալումյան 09/09/2020   12:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործը չի վերաբերում ոչ սպանություններին, ոչ մարմնական վնասվածքներին, ոչ էլ գույքային վնասին։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասել է փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Հենց այդ հիմքով Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պահանջելով, որ դադարեցվի որպես տուժող ներգրավված անձանց մասնակցությունը տուժողի կարգավիճակով և նրանք այս գործին մասնակցեն որպես վկա։
Ալումյանն ընդգծեց, որ ՀՔԾ վարույթում գտնվող «Մարտի 1»-ի վերաբերյալ քրեական գործով են քննվում զոհերի և մարմնական վնասվածքների հանգամանքները, ուստի՝ այս անձինք պետք է տուժողի կարգավիճակ ունենան «Մարտի 1»-ի գործով, ներկայացնեն իրենց պահանջները և այդ գործով պետք է հույս ունենանք և պահանջատեր լինենք, որ բացահայտվեն սպանություն կատարած անձինք, նրանց հրահանգ տված անձինք և բացահայտվեն բոլոր նրանք, ովքեր մարմնական վնասվածքներ են պատճառել տուժողներին։ Ինչ վերաբերում է հիմնական գործով որպես տուժող ճանաչված 268 անձանցից 102-ին ընտրելու չափանիշներին՝ Ալումյանը նշեց, որ գուցե առաջնորդվել են այն չափանիշով, որ ընտրել են հենց այն անձանց, ովքեր պատրաստ են մարտի 1-ի իրադարձությունների ամբողջ մեղքը բարդել Ռոբերտ Քոչարյանի վրա, իսկ եթե դա չէ, ապա պետք է բացատրեն չափանիշները։
Փաստաբանի գնահատմամբ՝ դատարանն ամբողջությամբ հանդես է գալիս մեղադրանքի կողմում։
«Այսինքն, այնպիսի հստակ տպավորություն կա, ոչ դատախազներն այս գործով քննարկվող հարցերի վերաբերյալ ունեն վետոյի իրավունք։
Այսինքն, եթե իրենք առարկում են որևէ առաջարկի կամ միջնորդության դեմ, ապա իրենց առարկությունը դատարանը դիտարկում է որպես վետո, որից հետո ինքն այլևս անընդունակ է որևէ այլ որոշում կայացնել, քան այն, ինչ արտահայտել են մեղադրողները»,- նշեց պաշտպանը՝ ընդգծելով, որ պաշտոնական կողմից ներկայացրած միակ միջնորդությունը. բացի 10 րոպե ընդմիջումների վերաբերյալ միջնորդություններից, որը բավարարել է, եղել է Սեյրան Օհանյանին կարճ ժամկետով Հանրապետությունից բացակայելու մասին միջնորդությունը։
«Յուրաքանչյուր միջնորդությունից հետո դատախազները առարկում են, դատախազների առարկությունը խնդիր չէ, դատախազները պիտի առարկեն ու առարկում են, խնդիրն այն է, որ դատարանը դատախազների առարկությունն իր համար դիտարկում է որպես վետո»,- նշեց նա։
14:53 21/07/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԱյս տեսակի անորակ մեղադրանք դժվար է պատկերացնել այն նույնիսկ չպետք է դատական քննության ներկայացվեր. Ալումյան
12:18 21/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական իշխանություններին հաջողվել է ահաբեկել դատավորների մի զգալի մասին. Ալումյան
18:10 18/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդուն պարկուճով չեն սպանում. սա հերթական կոպիտ մանիպուլյացիան է. Հայկ Ալումյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մասին
23:04 22/04/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատավորները աշխատում են հնարավորինս հեռու մնալ Քոչարյանի գործից. Օրենքը կիրառելու դեպքում չգիտեն Փաշինյանը նորից կփակի դատարանները , թե՞ կորոշի հրկիզել

Суд полностью выступает на стороне обвинения - адвокат Кочаряна 09/09/2020   13:33  |  Суд по делу второго президента РА
Дело в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников не касается ни убийств, ни телесных повреждения, ни имущественного вреда. Об этом на пресс-конференции в среду заявил адвокат экс-президента Армении Айк Алумян.
Именно на этом основании команда адвокатов Роберта Кочаряна подала ходатайство, требуя, чтобы прекратили участие привлеченных в качестве потерпевших лиц в статусе потерпевших и привлекли их к участию в качестве свидетелей.
Алумян подчеркнул, что расследование обстоятельств гибели людей и получения травм ведется в рамках находящегося в производстве Специальной следственной службы Армении уголовного дела “1 марта”, поэтому эти лица должны проходить потерпевшими по делу “1 марта”, представить свои требования. “И по этому делу мы должны надеяться и требовать, чтобы были выявлены лица, совершившие убийство, лица, отдавшие им приказ, и все те, кто причинил телесные повреждения потерпевшим”, - сказал он. Что касается критериев отбора 102 из 268 лиц, признанных потерпевшими по основному делу, то, по словам Алумяна, возможно они руководствовались тем, что выбрали тех лиц, которые готовы возложить всю вину за события 1 марта на Роберта Кочаряна. Если же, как указал он, это не так, то они должны объяснить.
По оценке адвоката, суд полностью выступает в составе обвинения.
“Сложилось такое четкое впечатление, что прокуроры относительно рассматриваемых по этому делу вопросов обладают правом вето. Если они возражают против какого-либо предложения или ходатайства, то их протест суд рассматривает в качестве вето, после чего он уже не способен выносить какое-либо решение, кроме того, что высказали уже обвинители”, - отметил адвокат. Он подчеркнул, что единственное поданное стороной защиты ходатайство, кроме прошений о 10-минутных перерывах, которое удовлетворили, было ходатайство об отбытии Сейрана Оганяна из страны на короткое время.
“После каждого ходатайства прокуроры возражают. Проблема не в этом. Прокуроры должны возражать и возражают. Проблема в том, что суд рассматривает возражения прокуроров как вето”, - отметил он.