Մհեր Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար 09/08/2020   17:03  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Մհեր Սեդրակյանի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի մի շարք հանգամանքներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Մհեր Սեդրակյանը, 1999-2008թթ. զբաղեցնելով Երևանի Էրեբունի համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, լիազորված լինելով իրականացնել կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, դիտավորությամբ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները՝ վարչական պատասխանատվության միջոց չի կիրառել համայնքապատկան՝ Վարդավառի զբոսայգու տարածքում իր որդու և եղբոր կողմից ընդհանուր՝ 2782,55 քմ տարածքով շինությունների ինքնակամ կառուցապատում իրականացնելու համար՝ նպատակ ունենալով դրանք հետագայում պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ ներառել վերջիններիս սեփականության ֆոնդում:
Մհեր Սեդրակյանը, վերոնշյալ ինքնակամ կառուցված անօրինական շինությունները և զբաղեցրած հողամասն օրինականացնելու ու դրանց նկատմամբ նախ՝ համայնքի, ապա՝ որդու և եղբոր սեփականության իրավունքը գրանցելու համար, 2004թ. մայիսի 27-ին դիմել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան տարածքային ստորաբաժանում՝ միաժամանակ տրամադրելով ապօրինի կառուցված ինքնակամ շինությունների վերաբերյալ չափագրական տվյալներ: Վերոգրյալի հիման վրա ՀՀԿԱ ԱԳԿՊ կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանման կողմից կազմված հատակագիծը ներկայացվել է Երևանի քաղաքապետարան, որից հետո ինքնակամ կառուցված շենքերի, շինությունների կարգավիճակի մասին Երևանի քաղաքապետի՝ 2004թ. հուլիսի 19-ի թիվ 1319-Ա որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Վարդավառի զբոսայգու և Վարդավառի լճի տարածքում կառուցված ինքնակամ շինությունների նկատմամբ ճանաչվել է Էրեբունու թաղապետարանի սեփականության իրավունքը:
Այնուհետև՝ 2004թ. օգոստոսի 5-ին, Էրեբունու թաղապետարանի դիմումի հիման վրա՝ կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի բաժանում 5 մասի, իսկ 2004թ. օգոստոսի 6-ին կատարվել է բաժանված գույքերի նկատմամբ Էրեբունու թաղապետարանի իրավունքների պետական գրանցում:
Մ.Սեդրակյանը, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, համայնքի ավագանու անդամների օժանդակությամբ, Երևան քաղաքի Էրեբունի համայնքի սեփականությունը հանդիսացող՝ «Վարդավառ զբոսայգու» տարածքում գտնվող ընդհանուր 12035.5քմ. հողատարածքը օտարել է որդուն և եղբորը, որի արդյունքում նշված 12035.5քմ.  ընդհանուր մակերեսով հողատարածքը դուրս է եկել համայնքի սեփական ֆոնդից, ինչն էլ անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Մհեր Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
09:21 07/03/2018  |  ՄամուլՄհեր Սեդրակյանի ներքին օգտագործման լիճն ու դրա ափին նրա կառուցած շքեղ առանձնատունը. «Հայկական ժամանակ»
09:29 11/01/2018  |  ՄամուլԹոխմախի Մհերի տղան արտագաղթել է. «Փաստ»
09:26 24/11/2017  |  ՄամուլՄհեր Սեդրակյանը որդու միջոցով հարթել է հարաբերությունները իշխանությունների հետ. «Ժամանակ»

Мгеру Седракяну предъявили обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями 09/08/2020   17:51  |  Криминальная хроника
Следствие установило ряд обстоятельств злоупотребления бывшим руководителем ереванского района Эребуни Мгером Седракяном своими должностными полномочиями. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По данным следствия, Мгер Седракян, занимая в 1999-2008 гг. пост главы ереванского района Эребуни, злоупотребив своими должностными полномочиями, умышленно не исполнил свои служебные обязанности, не применил меры административной ответственности за осуществленную его сыном и братом самовольную застройку территории общей площадью 2782,55 кв.м. в принадлежащем общине парке Вардавар. Сообщается, что он намеревался внести их в будущем путем злоупотребления должностным положением в фонд собственности последних.
Чтобы узаконить незаконные самовольные постройки и занятый земельный участок и зарегистрировать сначала право собственности общины, а затем сына и брата на них, Мгер Седракян 27 мая 2004 года обратился в  соответствующее территориальное подразделение Госкомитета кадастра недвижимости при правительстве Армении, одновременно предоставив данные по замерам. На основании этого мэрия Еревана в том же году признала право собственности муниципалитета Эребуни на эти объекты.
Затем, в августе 2004 года, на основании обращения муниципалитета Эребуни был произведен раздел вышеупомянутой незаконной недвижимости на пять частей. А 6 августа 2004 года была осуществлена госрегистрация права муниципалитета Эребуни на разделенную недвижимость.
Используя свое должностное положение вопреки интересам службы, М. Седракян при содействии членов Совета старейшин общины отчуждил расположенный на территории Вардаварского парка земельный участок площадью 12035.5 кв.м. сыну и брату. В  результате данный участок выбыл из фонда собственности общины, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия.
По совокупности добытых доказательств Мгеру Седракяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308(злоупотребление должностными полномочиями) УК РА. С него взята подписка о невыезде. Следствие продожлается.