ՍԴ 4 դատավոր իրենց իրավունքները կվերականգնեն ՄԻԵԴ-ում. գանգատը ներկայացվել է 08/28/2020   16:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանի, Հրանտ Նազարյանի, Ֆելիքս Թոխյանի և ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի իրավունքների խախտման վերաբերյալ ՄԻԵԴ գանգատն արդեն ներկայացվել է։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները հաստատեց միջազգային իրավունքի մասնագետ, ՄԻԵԴ-ում ՍԴ դատավորների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը՝ նշելով, որ ժամկետը պահպանելով ՄԻԵԴ-ից պահանջված փաստաթղթերը և լրացված գանգատն ուղարկել են ՄԻԵԴ։
Գանգատով վիճարկվում է Կոնվենցիայով երաշխավորված 5 հոդվածի խախտում։ Այն է՝ արդար դատաքննության իրավունքը, քանի որ արդարադատության իրականացումը մերժվել է, մասնավոր և մասնագիտական կյանքի պաշտպանության իրավունքը, քանի որ մասնավոր և մասնագիտական կյանքի միջամտություն է տեղի ունեցել, որը եղել է ապօրինի, ոչ օրինական ընթացակարգերով, չի հետապնդել իրավաչափ նպատակ։ Բացի այդ՝ Սահակյանը նշեց, որ այս ամբողջ գործընթացում ՍԴ դատավորները ենթարկվել են խտրականության։ Նրա փոխանցմամբ՝ բարձրաձայնվել է նաև սեփականության իրավունքի պաշտպանության հարցերը, Հայաստանում իրավական պաշտպանության միջոցների բացակայության խնդիրը։ Ս. Սահակյանի արձանագրմամբ՝ նշված իրավունքների խախտումներն իրականացնելիս պետությունը ձևականորեն վկայակոչել է իրավական ընթացակարգեր, սակայն դրա հետևում ոչ թե իրավական, այլ՝ դրանից տարբերվող, մասնավորապես՝ քաղաքական նպատակներ են եղել։
Հիշեցնենք, որ երկրի խորհրդարանական մեծամասնությունը հունիսի 22-ին հակասահմանադրական ճանապարհով՝ առանց ՍԴ դրական եզրակացությունն ստանալու, փոփոխություններ կատարեց երկրի մայր օրենքի՝ Սահմանադրության մեջ, որից օրեր անց հայտարարվեց, որ թե դադարել են ոչ միայն Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը՝ ՍԴ նախագահի պաշտոնում, այլ նաեւ ՍԴ երեք դատավորի՝ Ալվինա Գյուլումյանի, Ֆելիքս Թոխյանի եւ Հրանտ Նազարյանի լիազորությունները եւ նրանք պետք է անհապաղ վայր դնեն՝ Բարձր դատարանի դատավորի լիազորությունները։ Նշենք, որ «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածում ամրագրված էր Սահմանադրական դատարանի դատավորի անփոփոխելիության սկզբունքը, ինչը դատական իշխանության անկախության երաշխիքներից մեկն էր։ Ընդ որում՝ ՍԴ դատավորների լիազորությունները դադարեցված համարվեցին՝ նախքան ՍԴ մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելը, թեեւ հենց այդ օրենքով է կանոնակարգվում դատավորների լիազորությունների դադարեցման ու նշանակման կարգը։ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարվեցին միայն հունիսի 30-ին ։
Հունիսի 25-ից հետո Հայաստանում ձեւավորվել է սահմանադրական ճգնաժամ՝ տապալվել են ՍԴ նիստերը, չեն հրավիրվում աշխատակարգային նիստեր, ՍԴ մուտք եղած դիմումները մնում են անհետեւանք։
09:39 28/08/2020  |  ՄամուլՆախկինների սխալների համար կառավարությունը շարունակում է գումարներ փոխհատուցել․ ՄԻԵԴ վճիռներ` ընդդեմ ՀՀ-ի. «Ժողովուրդ»
09:37 27/08/2020  |  ՄամուլՍահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրության օրը հայտնի է. «Ժողովուրդ»
20:51 25/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ դատավորի պաշտոնում կառավարության նոր թեկնածուն Էդգար Շաթիրյանն է
15:07 25/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ նախագահի պաշտոնակատարը պարգեւավճար է տվել անգործության մատնված ՍԴ դատավորներին՝ 60 տոկոսի չափով
15:57 22/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«ՍԴ դատավորի թեկնածու Շաթիրյանը՝ ՍԴ-ի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների մասին
15:20 22/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլ»-ը խմբակցությունն այս պահին հանդիպում է ՍԴ դատավորի կառավարության նոր թեկնածուի հետ. Ուղիղ
09:41 22/08/2020  |  ՄամուլՍԴ-ում իշխանության ջանքերով ստեղծված ճգնաժամը խորանում է. դատավորները 3 թևի են բաժանվել. «Հրապարակ»
16:11 20/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ դատավորի թեկնածուի մասին եզրակացությունը մինչև երեքշաբթի ներկայացվի ԱԺ

Четверо судей Конституционного суда Армении восстановят свои права в ЕСПЧ: жалоба уже подана 08/28/2020   18:26  |  Лента новостей
Жалоба в ЕСПЧ относительно нарушения прав судей Конституционного суда(КС) Альвины Гюлумян, Гранта Назаряна, Феликса Тохяна и председателя КС Грайра Товмасяна уже подана. Информацию "Фактинфо" подтвердила специалист по международному праву Сирануш Саакян, представляющая интересы судей КС в ЕСПЧ. Она отметила, что с соблюдением срока затребованные ЕСПЧ документы и заполненную жалобу направили в Евросуд.
В жалобе оспаривается нарушение 5 статей, гарантированных Конвенцией. Речь идет о праве на справедливое судебное разбирательство, поскольку было отказано в осуществлении правосудия, о праве на защиту частной и профессиональной жизни, так как имело место вмешательство в частную и профессиональную жизнь, которое было противоправным, по незаконной процедуре, не преследовало правомерной цели. Кроме того, Саакян отметила, что в ходе всего этого процесса судьи КС подвергались дискриминации. Она сообщила, что были также подняты вопросы защиты права собственности, затронута проблема отсутствия в Армении средств правовой защиты. По словам С. Саакян, при совершении нарушений указанных прав государство формально ссылалось на правовые процедуры, однако за этим стояли не правовые, а отличные от них, в частности, политические цели.
Напомним, что 22-го июня парламентское большинство страны антиконституционным путем, без получения положительного заключения КС, внесло изменения в Конституцию страны. Спустя несколько дней после этого было объявлено о прекращении не только полномочий Грайра Товмасяна на посту председателя КС, но и полномочий трех судей КС - Альвины Гюлумян, Феликса Тохяна и Гранта Назаряна, и они должны немедленно сложить полномочия судьи Верховного суда. Отметим, что в статье 8 конституционного закона РА "О Конституционном суде" был закреплен принцип неизменности судьи Конституционного суда, что являлось одной из гарантий независимости судебной власти. При этом полномочия судей КС были признаны прекращенными до внесения изменений в закон "О КС", хотя именно этим законом регулируется порядок прекращения полномочий и назначения судей. Изменения в Конституционный закон "О Конституционном суде" были внесены только 30 июня.
После 25-го июня в Армении возник конституционный кризис: провалились заседания КС, не созываются процедурные заседания, поступившие в КС заявления остаются без последствий.