ԱԳՆ հայտարարությունը Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ 08/28/2020   10:52  |  Մեկնաբանություն
Մենք խստորեն դատապարտում ենք օգոստոսի 22-ին ադրբեջանական իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի հանդեպ կիրառվող նվաստացնող վերաբերմունքը, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի բացահայտ և կոպիտ խախտում է:
Գուրգեն Ալավերդյանի արժանապատվության հրապարակային ոտնահարմամբ Ադրբեջանը մերժում է քաղաքակիրթ մարդկության կողմից հանրահռչակված՝ ռազմագերիների՝ «ցանկացած հանգամանքներում իրենց անձի և պատվի նկատմամբ հարգանքի իրավունքը», որն ամրագրված է Ժնևի III կոնվենցիայով: Նման գործելակերպը բնորոշ է տխրահռչակ ահաբեկչական խմբավորումներին և, ինչպես կարող ենք արձանագրել, նաև Ադրբեջանին:
Պարզունակ քարոզչության և հայատյացության հնարքներով սեփական ժողովրդին կերակրող Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմն իջել է այն մակարդակին, որ հուլիսյան մարտերում սեփական բանակի լուրջ անհաջողությունները կոծկում է ռազմագերուն պարտադրված շինծու տեքստերով:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի հանդեպ Ադրբեջանի արհամարհանքի մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ Ադրբեջանն այն սակավաթիվ երկրներից է, որոնք հրաժարվում են վավերացրել Ժնևի կոնվենցիաներին կից բոլոր լրացուցիչ արձանագրությունները:
Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի շարունակական խախտումները լրջորեն խաթարում են խաղաղությանը նպաստող միջավայրի հաստատումը:
15:52 27/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳուրգեն Ալավերդյանի կյանքի իրավունքը պոտենցիալ վտանգի տակ է. Սիրանուշ Սահակյան
17:32 26/08/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳերեվարված սպա Գուրգեն Ալավերդյանին պարտադրվել է «խոստովանություն», որը ցուցադրվել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով
15:37 26/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում Գուրգեն Ալավերդյանի դեմ 5 հոդվածով քրգործեր են հարուցել . Ռազմինֆո
20:05 25/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը միացել է Կրոնական ազատության միջազգային դաշինքի՝ նոր տիպի կորոնավիուսի համավարակի և կրոնական փոքրամասնությունների վերաբերյալ հայտարարությանը
14:38 22/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ կառավարության դրամական օժանդակությունը տրամադրվել է Դամասկոսի 300 կարիքավոր հայ ընտանիքի
20:03 15/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւշադիր հետևում ենք Թուրքիայի ապօրինի և սադրիչ գործողությունների հետևանքով վերջին զարգացումներին. ՀՀ ԱԳՆ
22:12 06/08/2020  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայի Հետաքննությունների պետական բյուրոն քրեական վարույթ է սկսել ԱԳՆ-ի աշխատակցի գործողությունների մասով
10:41 05/08/2020  |  Արտակարգ պատահարներԲեյրութում պայթյունի հետևանքով մահացել է երեք հայ, վնասվել՝ 100 հայ. ԱԳՆ խոսնակ
09:47 05/08/2020  |  ՄամուլՇատ հայեր խնդրանքով դիմում են ՀՀ կառավարությանը, որպեսզի հատուկ չվերթներով Բեյրութում բնակվող հայերին թույլ տան տեղափոխել Հայաստան. Աննա Կոստանյան
22:37 04/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼիբանանում ՀՀ դեսպանությունը կապի մեջ է Լիբանանի պատկան մարմինների հետ. ԱԳՆ խոսնակ

МИД Армении выступил с заявлением относительно попрания прав армянского офицера, оказавшегося под юрисдикцией Азербайджана 08/28/2020   11:18  |  Комментарий
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно грубейшего нарушения Азербайджаном прав армянского офицера Гургена Алавердяна.
"Мы решительно осуждаем унижающее достоинство обращение с офицером Гургеном Алавердяном, который оказался под юрисдикцией Азербайджана 22 августа, что является явным и грубым нарушением международного гуманитарного права", - говорится в заявлении.
В МИД Армении отметили, что Азербайджан, публично оскорбляя достоинство Гургена Алавердяна, отвергает признанное цивилизованным человечеством "право на уважение при любых обстоятельствах личности и чести" военнослужащего, закрепленное в Третьей Женевской конвенции.
“Такое поведение характерно для печально известных террористических группировок и, как можно констатировать, для Азербайджана”, - отмечается в заявлении.
“Диктаторский режим Азербайджана, который кормит свой народ уловками примитивной пропаганды и армянофобии, опустился до такого уровня, что серьезные провалы собственной армии в июльских боях скрывает под сфабрикованными текстами, навязанными военнопленному", - подчеркивается в заявлении.
В МИД Армении указали, что об игнорировании Азербайджаном международного гуманитарного права свидетельствует тот факт, что Азербайджан является одной из тех немногих стран, которые отказывается ратифицировать все дополнительные протоколы к Женевским конвенциям.
"Постоянные нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права серьезно подрывают установление атмосферы, способствующей миру", - отмечается в заявлении.